Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Pragniesz przez długi czas cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Chcesz odpowiednio zadbać o swoje uzębienie? Twoim celem jest uniknięcie konieczności skomplikowanego leczenia w przyszłości? To właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Dzięki pełnemu pakietowi zabiegów profilaktycznych będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata! Odwiedź naszą klinikę i zadbaj o swoje uzębienie!

Profilaktyka stomatologiczna

Kamień nazębny należy do największych zagrożeń dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Jego początki są na pozór niegroźne. Z osadów pochodzących ze spożywanego pożywienia na zębach tworzy się płytka bakteryjna. Sama w sobie nie stanowi dużego niebezpieczeństwa, ponieważ można usunąć ją w prosty i szybki sposób – wystarczy do tego dokładne mycie zębów.

Jeśli jednak pozostawi się płytkę samą sobie, to pod wpływem zawartych w ślinie substancji mineralnych ulega ona mineralizacji i twardnieje, przekształcając się w kamień – wystarczy do tego zaledwie kilkanaście godzin.

Kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które przetwarzając cukier produkują kwaśne substancje uszkadzające tkanki zęba – tak właśnie powstaje próchnica. Ale nie jest to jedyne zagrożenie związane z kamieniem. Odkłada się on również poniżej linii dziąseł, prowadząc do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych i chorób przyzębia. Jeśli się one rozwiną, prowadzą do rozchwiania i przemieszczania zębów, a ostatecznie nawet do ich utraty.

Żeby uniknąć  takich przykrych konsekwencji, kluczowa jest odpowiednia profilaktyka.

Kamień nazębny - wróg Twoich zębów

Część zabiegów profilaktycznych można wykonać samemu. Właściwie nie tyle można, co trzeba – powinny stać się one twoją codzienną rutyną. Najważniejsze jest regularne i dokładne mycie zębów. Najlepiej robić to po każdym posiłku – ale uwaga – nie bezpośrednio po nim, lecz po odczekaniu 20-30 minut. Taki odstęp jest potrzebny po to, aby zdążyło się wyrównać pH w jamie ustnej.

Jeżeli nie masz możliwości mycia zębów po każdym posiłku, rób to przynajmniej dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem, nim udasz się na spoczynek. To absolutne minimum.

Zęby należy szczotkować ruchem wymiatającym. Nie wkładaj w to zbyt dużej siły. Szczoteczka, której używasz, nie powinna mieć zbyt twardego włosia, aby nie zaszkodzić szkliwu, ale nie powinno być ono też za miękkie.

Szczególnie istotne jest dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Są one trudno dostępne, toteż często gromadzą się tam resztki pokarmowe. Możesz nie dać rady usunąć ich za pomocą szczoteczki. Dlatego powinieneś korzystać z nici dentystycznej. Pomocny może być również irygator.

Na czym polega gabinetowa higienizacja?

Nie ma skutecznych domowych sposobów na pozbycie się kamienia. Tutaj konieczna jest wizyta higienizacyjna. W A2 Clinic składa się ona z czterech zabiegów.

Skaling

Polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą skalera – to specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki. Rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa zębów. Skaling można wykonywać nad- i poddziąsłowo.

Piaskowanie

Ten zabieg przeprowadza się przy użyciu piaskarki. Po zębach przesuwamy dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego, czyli mieszaniny drobin czyszczących. Docierają one nawet w trudno dostępne miejsca, usuwając resztki osadów, płytkę nazębną i przebarwienia.

Polerowanie

Ten zabieg przypomina zwykłe mycie zębów, ale jest pewna zasadnicza różnica – używamy do tego specjalnych past polerskich. W ten sposób wygładzamy powierzchnię zębów. W jakim celu? Otóż zanieczyszczenia trudniej osadzają się na gładkiej powierzchni. Polerowanie przeprowadzamy więc między innymi w tym celu, by dłużej utrzymały się efekty higienizacji.

Fluoryzacja

Na koniec zęby pokrywamy preparatem zawierającym fluor w dużym stężeniu. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo, uodparnia je na działanie bakterii i kwasów, a oprócz tego wspomaga jego remineralizację czyli odbudowę w miejscach drobnych ubytków. Fluor niweluje też nadwrażliwość pozabiegową zębów.

Oprócz wyżej opisanych zabiegów higienizacja obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej. Wyjaśnimy Ci, w jaki sposób najlepiej zadbać o zęby i pomożemy w doborze akcesoriów.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce zdrowia zębów i jamy ustnej, odwiedź A2 Clinic – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 74 666 87 77 lub umawiając się na wizytę rejestracją online.

Konsultacja stomatologicznaod 100 zł
Konsultacja stomatologiczna specjalistyczna (lub wymieniamy periodontologiczna, protetyczna, implantologiczna itd.)od 200 zł
Konsultacja to pierwszy i niezwykle istotny krok w planowaniu kompleksowego leczenia stomatologicznego. Podczas wizyty lekarz specjalista wykona przegląd uzębienia oraz, jeżeli jest konieczna, diagnostykę rentgenowską w celu wykrycia ukrytych stanów zapalnych lub chorób przyzębia. Na tej podstawie mogą zostać zaproponowane najlepsze metody leczenia.