Lekarz endorynolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju problemów związanych z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli: przysadki mózgowej, grasicy, tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, trzustki oraz jajników u kobiet i jąder u mężczyzn.

Do najbardziej znanych schorzeń, których rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się endokrynolog, zalicza się m.in. nadczynność bądź niedoczynność tarczycy (w tym także chorobę Hashimoto), związane z nadmiernym lub zbyt małym produkowaniem hormonów przez tarczycę, niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej, zespół Cushinga związany z nadmiernym produkowaniem kortyzolu przez nadnercza bądź chorobę Addisona związaną z uszkodzeniem nadnercza ze względu na zbyt niską produkcję kortyzolu.

Do endokrynologa, warto jest udać się w przypadku podejrzenia nieprawidłowego działania jednego z gruczołów. Objawów jest wiele, ale o ile podejrzewamy, że nie dotyczą one innych schorzeń, do endokrynologa warto jest zwrócić się np. w związku z szybkim przyrostem lub gwałtownym spadkiem masy ciała, nadmierną sennością lub problemami ze snem i związaną z tym nadpobudliwością bądź niepokojem, drżeniem rąk, nadmiernym uczuciem chłodu, nadpotliwością, zbyt dużym popędem płciowym lub jego brakiem, natomiast u kobiet – zaburzeniami miesiączkowania, a u dzieci – problemami z zahamowaniem lub nadmiernym wzrostem, zaburzeniami proporcji ciała lub przedwczesnym dojrzewaniem.

Jeśli nie ma się 100% pewności, warto jest w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Na bezpośrednią wizytę u endokrynologa trzeba się jest zdecydować mimo wszystko w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, jeśli wcześniej schorzenia związane z gruczołami wewnętrznymi występowały w rodzinie. Problemy z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą być bowiem dziedziczone.

Konsultacja endokrynologiczna200 zł