Implantologia

Jeżeli masz problem z brakami w uzębieniu, nie załamuj rąk, bowiem jest na to sposób. Mowa tu o implantach stomatologicznych - metodzie, która daje najlepsze rezultaty w rekonstrukcji uzębienia. Co powinieneś o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Brak zębów to nie musi być Twój problem!

Utrata zębów może być wynikiem wielu czynników, takich jak próchnica, urazy, czy choroby przyzębia. Bez względu na przyczynę, brak zębów może prowadzić do wielu problemów, zarówno w sferze estetycznej, jak i funkcjonalnej. 

Jednym z najpoważniejszych skutków braków zębowych jest utrata pełnej funkcjonalności w jamie ustnej. Oznacza to, że znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe staje się spożywanie niektórych pokarmów. Ponadto luki w uzębieniu sprawiają, że jedzenie nie jest poprawnie przeżute, co tym samym powoduje znaczne obciążenie układu pokarmowego. Ma to negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Zęby są również potrzebne do prawidłowej artykulacji części głosek, dlatego ich braki skutkują niewyraźną wymową.

Kolejny poważny problem wiąże się z odpowiednim obciążeniem kości. Pojawienie się nawet pojedynczego braku sprawia, że kość w tym miejscu nie jest obciążana, przez co następuje proces jej stopniowego zaniku.

Nie należy zapominać i o tym, że pogorszenie estetyki uśmiechu wiąże się z utratą komfortu psychicznego, która sprawia, że wiele osób rezygnuje ze spotkań towarzyskich. Znacznie trudniej czerpać wtedy radość z życia. 

Podsumowując, osoby cierpiące na braki w uzębieniu często doświadczają trudności z jedzeniem, mówieniem, a także mają obniżone poczucie pewności siebie. W tym przypadku z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia i wspomniane na początku implanty stomatologiczne. To właśnie one mogą przywrócić naturalny wygląd, a także wszystkie funkcje uzębienia.

Implanty - czyli?

Czym tak naprawdę są implanty? To precyzyjnie wykonane tytanowe elementy o gwintowanej powierzchni. Wyglądem przypominają śrubki, a ich zadaniem jest zastąpienie naturalnych korzeni zębowych, dzięki czemu mogą stać się stabilną podstawą do zamocowania wybranego uzupełnienia protetycznego.

Implanty wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Tytan, z którego są wykonane, jest materiałem biokompatybilnym z organizmem. Nie jest więc przez organizm odrzucany, a implanty łączą się trwale z kością. Gdy proces integracji z tkanką kostną zostaje zakończony, na implantach mocuje się koronę, most lub protezę. Implanty zatem są dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku pojedynczych, jak i bardziej rozległych braków zębowych, a także bezzębia.

Leczenie implantologiczne krok po kroku

  1. Każde leczenie w naszej klinice rozpoczynamy od przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. To właśnie ona pozwala dobrać najodpowiedniejsze metody, aby uzyskać oczekiwane efekty. Przeprowadzamy również wywiad lekarski, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, a także poznać potrzeby i oczekiwania pacjenta. Jest to też okazja do tego, aby podzielić się swoimi wszystkimi wątpliwościami i zadać nurtujące pytania.
  2. W przypadku braku dostatecznej ilości tkanki kostnej, konieczne okazać się może wykonanie dodatkowego zabiegu. W A2 Clinic z powodzeniem wykonujemy sterowaną regeneracji kości i podniesienie dna zatoki szczękowej, co skutecznie pozwala odbudować utraconą kość. Pamiętaj, że wszystkie zabiegi wykonywane w naszej klinice są bezbolesne, dzięki zastosowaniu bezpiecznego znieczulenia.
  3. Następnie wszczepiane są implanty do kości szczęki lub żuchwy w miejsce po utraconych korzeniach.
  4. Po tym zabiegu konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, aby implant mógł zintegrować się z kością, co jest kluczowe dla jego stabilności. Zwykle proces ten zajmuje od 3 do 6 miesięcy, ale zdarza się, że czas ten może przedłużać się nawet do roku. Wszystko zależy tutaj bowiem od ogólnej kondycji uzębienia pacjenta i tym samym jego indywidualnych potrzeb. 
  5. Po zagojeniu się tkanek i integracji implantów z kością mocowane są do nich specjalne łączniki.
  6. Ostatnim etapem jest zamocowanie odpowiedniej odbudowy protetycznej: korony (pojedyncza luka), mostu protetycznego (kilka braków zębowych obok siebie), protezy (bezzębie). Po zakończonym leczeniu będziesz mógł w końcu wyjść z naszej kliniki z pełnym i pięknym uśmiechem!

Zalety implantów zębowych

Stabilność – dzięki integracji z kością implanty zapewniają uzupełnieniom protetycznym stabilność nieosiągalną przy zastosowaniu innych metod. Nie przemieszczają się one w jamie ustnej i nie trzeba się obawiać, że wypadną.

Pełna funkcjonalność – tradycyjne protezy jedynie częściowo przywracają funkcjonalność jamy ustnej. Uzupełnienia protetyczne na implantach pozwalają odzyskać jej pełną funkcjonalność. Można więc bez przeszkód jeść nawet twarde pokarmy.

Spowolnienie zaniku kości – przy pracach protetycznych na implantach siły żucia są przenoszone w fizjologiczny sposób na kość. To sprawia, że odzyskuje ona naturalne obciążenie, co spowalnia proces jej zaniku.

Brak konieczności ingerencji w sąsiednie zęby – implanty są samodzielną podstawą pod prace protetyczne, dlatego nie wymagają szlifowania szkliwa sąsiednich zębów, by wykorzystać je jako filary.

Bezbolesne wszczepienie implantów

Wielu Pacjentów obawia się bólu związanego z procedurą wstawiania implantów. Jednak zabiegi implantacyjne przeprowadzamy pod znieczuleniem. Dysponujemy nowoczesnym znieczuleniami, które skutecznie eliminują ból podczas zabiegu. Niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się już po wykonaniu zabiegu, ale można je łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych.

Natychmiastowa odbudowa protetyczna

Dzięki dobrej stabilizacji pierwotnej implantów nie trzeba czekać na nowe zęby do zakończenia okresu gojenia i osteointegracji. Już w dniu zabiegu możemy zamocować funkcjonalną tymczasową odbudowę protetyczną. Zatem bezpośrednio po implantacji wyjdziesz z gabinetu już z kompletnym uśmiechem. A kiedy tkanki po zabiegu się już zagoją a implanty zintegrują z kością, tymczasowa odbudowa zostanie wymieniona na docelową.

Dowiedz się więcej

Implanty stomatologiczne to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na odzyskanie pięknego uśmiechu i pewności siebie. Dzięki nim brak zębów przestaje być problemem, a pacjenci mogą cieszyć się pełną funkcjonalnością swojej jamy ustnej. Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu, warto rozważyć implanty jako sposób na osiągnięcie tego celu. Skontaktuj się A2 Clinic pod numerem 74 666 87 77 lub wypełniając formularz, abyśmy mogli wspólnie ułożyć Twój indywidualny plan leczenia.