Promocje

Pęknięte szkliwo – co zrobić w takiej sytuacji?

Estetyka uśmiechu może być zagrożona przez wiele czynników. Jednym z najbardziej widocznych są uszkodzenia na powierzchni zęba, takie jak: ukruszone lub pęknięte szkliwo. Największy problem pojawia się, kiedy te mankamenty pojawiają się na przednich jedynkach i znacząco psują wygląd naszego uzębienia.

Jak to się dzieje, że najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, jaką jest szkliwo zębów, ulega uszkodzeniom? Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. demineralizacja szkliwa powstała na skutek kwasowej erozji zębów bądź próchnicy oraz przeciążenia w zgryzie. Niezależnie od przyczyny, uszkodzone szkliwo to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Szkliwo zębów stanowi bowiem tarczę ochronną dla zębów przed różnymi drobnoustrojami, czynnikami chemicznymi oraz innego typu uszkodzeniami. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać, by zachować go jak najdłużej w dobrej kondycji. Wraz z wiekiem szkliwo się ściera, co jest naturalną koleją rzeczy. Jednak coraz więcej osób w młodym wieku boryka się z problemem przedwczesnego ścierania się szkliwa oraz pęknięć i ukruszeń na jego powierzchni.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co możemy robić, aby im zapobiec? Przyjrzymy się bliżej temu tematowi.
(więcej…)


Czym jest bruksizm?

Nocne zgrzytanie zębami zakłóca Ci wypoczynek? Rano budzisz się z silnym bólem głowy i dolegliwościami w stawie skroniowo-żuchwowym? Starte szkliwo zębów psuje estetykę Twojego uśmiechu? Jeśli na większość pytań odpowiadasz twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z bruksizmem. Schorzenie to dotyka blisko połowę dorosłych Polaków, z czego jedynie 20% jest diagnozowanych. Nie każdy jest świadomy istnienia tej choroby, ponieważ jej symptomy takie jak: silny ból głowy, zaciskanie zębów czy mocno starte szkliwo mogą występować przy wielu różnych schorzeniach. Dlatego też choroba ta jest dość późno rozpoznawana i z czasem może się nasilać, prowadząc do zmian w obrębie mięśni twarzy, żuchwy i jamy ustnej.

Dlatego, jeśli nasi bliscy zwracają uwagę na charakterystyczne zgrzytanie zębami w nocy, a tuż po przebudzeniu odczuwamy nieprzyjemne napięcie mięśni twarzy, któremu towarzyszy silny ból głowy, warto sprawdzić, jaka jest jego przyczyna zapisując się na konsultację stomatologiczną. W żadnym wypadku nie należy tych objawów bagatelizować. Następstwem nieleczonego bruksizmu mogą być bowiem problemy z kręgosłupem, wzrokiem czy nawet słuchem.
(więcej…)


Zęby mleczne- dlaczego należy je leczyć?

Kiedy rozpocząć „przygodę” z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym? Czy pierwsze zęby mleczne powinno się leczyć? A może odczekać, aż same wypadną? – to częste dylematy rodziców, którzy tkwią w błędnym przekonaniu, że leczenie mleczaków to dla dziecka niepotrzebny stres. Takie podejście jest często pokłosiem dentofobii (paniczny strach przed wizytą u dentysty), z którą zmagają się rodzice i nieświadomie przenoszą swoje obawy na dzieci. Jednak zamiast je uchronić przed traumą związaną z utratą zębów, narażają je na dodatkowy stres i cierpienie, bowiem – jak wskazują badania– około 30% dzieci w wyniku do 3 lat dotyka próchnica, która niezwykle szybko przenosi się na pozostałe zdrowe zęby siejąc prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej malucha. Warto podkreślić, że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane w odniesieniu do ich stałych odpowiedników przez co wykazują mniejszą odporność na działanie kwasów i są bardziej podatne na próchnicę. Dlatego należy o nie szczególnie dbać już od najmłodszych lat dziecka poprzez odpowiednie zabiegi profilaktyczne, do których należy m.in. fluoryzacja zębów mlecznych. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta z dzieckiem u dentysty zaraz po wyrżnięciu pierwszych zębów, która służy przekazaniu wskazówek, jak prawidłowo należy dbać o stan uzębienia malucha, by w przyszłości zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Ważne są regularne wizyty u dentysty, ponieważ próchnica zębów mlecznych często na początku przebiega bezobjawowo, jednak postępuje szybko i istnieje spore ryzyko uszkodzenia miazgi zęba, co prowadzi do leczenia kanałowego u małego Pacjenta bądź przedwczesnej ekstrakcji chorego zęba.

Czy mleczaki pełnią epizodyczną rolę w jamie ustnej dziecka? Jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia próchnicy zębów mlecznych? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
(więcej…)


Post Date: 20 sierpnia 2021

Halitoza– jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust, zwany również halitozą, to dość powszechny problem, który dotyka około 25% społeczeństwa na całym świecie. W znacznym stopniu rzutuje na sferę kontaktów prywatnych, zawodowych, a także na ogólne samopoczucie osób zmagających się z tą przypadłością. Najczęściej są one oceniane przez pryzmat braku higieny jamy ustnej, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Czasem nieprzyjemny zapach z ust jest symptomem poważnego schorzenia w organizmie dotyczącego np. układu pokarmowego czy oddechowego, dlatego kluczową sprawą jest ustalenie źródła halitozy i niezwłoczne wdrożenie skutecznego leczenia. Zwłaszcza w sytuacji gdy nieświeży oddech pomimo utrzymywania higieny jamy ustnej nie ustępuje i domowe sposoby – precyzyjne szczotkowanie zębów i oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nie przynoszą spodziewanych rezultatów.

Czy leczenie stomatologiczne pomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust? Przyjrzyjmy się, co jest najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu i jak można odzyskać komfort w codziennym funkcjonowaniu i bez skrępowania odnowić kontakty towarzyskie i zawodowe.
(więcej…)


Wpływ zmian hormonalnych na zdrowie w jamie ustnej

Zmiany hormonalne mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, również na zdrowie w jamie ustnej. Temat ten jest szczególnie bliski Paniom, które są narażone na ich działanie w różnych okresach swojego życia– zwłaszcza podczas cyklu miesiączkowego, ciąży, przekwitania (menopauza) oraz w trakcie terapii hormonalnych. Jak kobiety powinny zadbać o higienę jamy ustnej w tych trudnych i ważnych momentach życia? Na jakie choroby stomatologiczne mogą być szczególnie narażone? I jak sobie z nimi radzić? Postaramy się pokrótce przybliżyć Wam te kwestie.
(więcej…)


Przeciwwskazania do podjęcia leczenia implantologicznego

Współczesne leczenie implantologiczne stanowi ogromną szansę dla osób które, z różnych powodów, utraciły naturalne zęby i borykają się z różnymi przeszkodami w codziennym funkcjonowaniu. Należą do nich m.in. dyskomfort podczas jedzenia, utrudniona higiena jamy ustnej, problemy z zakresie artykulacji głosek oraz znaczne pogorszenie estetyki uśmiechu. Wszystkie te komplikacje rzutują na kontakty prywatne i zawodowe, dlatego Pacjenci poszukują skutecznych rozwiązań, które umożliwią im powrót na normalnego życia i niczym nieskrępowane czerpanie radości z wyrażania emocji poprzez uśmiech. Podjęcie leczenia implantologicznego taką właśnie furtkę otwiera, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów? Czy zawsze są dobrą alternatywą dla klasycznej protezy zębowej? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
(więcej…)


Wpływ pięknego uśmiechu na sukces zawodowy

W dzisiejszych czasach dążenie do sukcesu zawodowego stanowi bardzo ważny aspekt życia. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę korzyści, które się z nim wiążą. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak estetyka uśmiechu wpływa na Wasz wizerunek w oczach przełożonych? Piękne uzębienie ułatwia kontakty z innymi ludźmi oraz wywołanie dobrego pierwszego wrażenia, zwiększając prawdopodobieństwo powodzenia w pracy. Co można zrobić, aby uzyskać olśniewające zęby? Przekonajcie się sami!

(więcej…)


Diastema- jak się jej pozbyć?

Diastema, czyli charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami dla jednych jest źródłem kompleksów, inni zaś uczynili z niej znak rozpoznawczy. Mowa tutaj oczywiście osobach publicznych oraz gwiazdach światowego formatu, za sprawą których diastema trafiła na billboardy znanych marek kosmetycznych, do świata modelingu, na okładki prestiżowych magazynów modowych, wyznaczając tym samym nowy kanon piękna.
(więcej…)


Proteza zębowa- jak o nią dbać?

Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na jakość życia i znacząco obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Pogorszenie estetyki twarzy, utrudnione spożywanie niektórych potraw, wady wymowy, niska samoocena, poczucie wstydu czy wycofanie z kontaktów towarzyskich – to tylko części problemów dotykających osoby z bezzębiem.
(więcej…)


Wizyta adaptacyjna- pierwszy raz z dzieckiem u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty zwykle wiąże się z ogromnym przeżyciem, które rzutuje na jego późniejsze podejście do leczenia zębów, a nawet ich codzienną pielęgnację. Dlatego niezwykle ważnym aspektem takiego spotkania jest stworzenie przyjaznej i ciepłej atmosfery, nie tylko w samym gabinecie, ale również w oczekiwaniu na wizytę. Najmłodsi Pacjenci są niezwykle wyczuleni na emocje, dlatego istotnym elementem takiej wizyty jest zapewnienie im możliwości spokojnego oswajania się z klimatem gabinetu, w którym cały personel z niezwykłą empatią i wyrozumiałością podchodzi do młodego Pacjenta. Ważna jest również postawa rodziców, którzy, nawet jeśli posiadają negatywne doświadczenia ze wcześniejszego leczenia, nie powinni przy dzieciach wyrażać obaw czy lęków, ponieważ może to skutecznie zniechęcić je do regularnych odwiedzin stomatologa i wpłynąć na zwiększenie stresu podczas takiego spotkania.

Co zrobić, aby uniknąć traumatycznych przeżyć dziecka u dentysty, które być może były udziałem jego rodziców? Korzystnym rozwiązaniem jest wizyta adaptacyjna, której przebieg jest kluczowy dla kształtowania właściwej prozdrowotnej postawy u Najmłodszych.
(więcej…)