Sport – czy dobrze wpływa na zdrowie zębów?

Sport – czy dobrze wpływa na zdrowie zębów?

20 grudnia 2021

Sport to znakomite źródło endorfin odpowiadających za dobre samopoczucie psychiczne i wspaniałe wsparcie dla zdrowia. Jednakże obserwacje poczynione przez stomatologów oraz Pacjentów udowadniają, że aktywność fizyczna może doprowadzić do poważnych problemów z uzębieniem. Część z nich jest wręcz oczywista, jednakże zdarzają się kłopoty, które można łatwo powiązać z zupełnie innymi źródłami. Jakie zagrożenia dla uśmiechu niesie ze sobą uprawianie sportu? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

 

Suchość w ustach, czyli nieodłączny atrybut uprawiania sportu

Podczas wysiłku fizycznego wydziela się większa ilość potu, co ma ochronić organizm przed przegrzaniem. Większa utrata wody sprawia, że produkcja śliny ulega znacznemu ograniczeniu, powodując suchość w ustach; nie pomaga tutaj również głębszy i przyśpieszony oddech. Błony śluzowe jamy ustnej zostają nadmiernie wysuszone, co obniża ich odporność oraz zwęża naczynia krwionośne. Ponadto zbyt mała ilość śliny destabilizuje pH w ustach, zwiększając ryzyko rozwoju bakterii odpowiedzialnych za groźne choroby (np. próchnicę).

W trakcie uprawiania sportu warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i w regularnych odstępach przepłukiwać jamę ustną czystą wodą. Tkanki miękkie zostaną wówczas nawilżone, dzięki czemu zredukowane zostanie ryzyko infekcji bakteryjnych czy podrażnień. Wypłukana zostanie również część drobnoustrojów wydzielających lotne związki siarki, odpowiedzialne za nieświeży oddech.

 

Sporty siłowe i sztuki walki tworzą ryzyko uszkodzenia zębów

O tym, że sztuki walki stwarzają zagrożenie dla uśmiechu, nie trzeba przypominać. Okazuje się jednak, iż podobnie jest ze sportami siłowymi – sztangiści oraz zawodnicy fitness także są narażeni na uszkodzenia zębów podczas treningu. Odpowiada za to mocne zaciskanie szczęk podczas podnoszenia ciężarów, które powoduje przeciążenie konkretnych partii zębów oraz ich ścieranie, kruszenie lub łamanie. Problem jednak ma dosyć proste rozwiązanie: wystarczy zastosować nakładki ochronne na zęby (jednakże ich dobór należy skonsultować z ekspertem).

 

Dreszczyk emocji zabija nudę, ale negatywnie oddziałuje na zęby!

Wielu Pacjentów darzy sympatią ekstremalne sporty, do których można zaliczyć skoki na bungee lub ze spadochronem, ewolucje motocyklowe czy off-road. Nie ma co się sprzeczać, przynoszą wiele frajdy, jednakże adrenalina i dreszczyk emocji odczuwany podczas ich uprawiania doprowadzają do bardzo silnego zaciskania szczęk. Efektem takiego stanu rzeczy będzie ścieranie i kruszenie zębów, wymagające wdrożenia leczenia zachowawczego. Silne napięcie psychiczne może doprowadzić również do bruksizmu – mimowolnego zgrzytania zębami podczas snu, prowadzącego do dysfunkcji narządu żucia.

 

Wspinaczka wysokogórska może powodować ból zębów?

Intrygujący jest fakt, że wspinaczka wysokogórska oraz sporty wysokościowe mogą odpowiadać za przeszywający ból zębów. Powodem jest barodontalgia, czyli zaburzenia ciśnienia wewnątrz zębów leczonych wcześniej zachowawczo lub kanałowo. Wspomniany ból ma pulsujący charakter i promieniuje nieraz na całą twarz. Dlatego Pacjenci lubujący się w wędrówkach po górach powinni regularnie kontrolować stan wypełnień, co pomoże uniknąć problemu.

 

Jak uchronić się przed uszkodzeniem zębów w trakcie uprawiania sportu?

Osoby skupiające się na sztukach walki lub sportach siłowych powinny stosować specjalne ochraniacze, które redukują ryzyko mechanicznych urazów uzębienia lub otaczających je tkanek miękkich. Należy także w regularnych odstępach odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie stomatolog dokona przeglądu uzębienia i zlokalizuje patologiczne zmiany – jest to szczególnie ważne w przypadku bardziej „dyskretnych” schorzeń pokroju bruksizmu.

Umów się na wizytę!

Jeżeli jesteś sportowcem i chciałbyś zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, umów się na wizytę w A2! Przeprowadzimy dokładny przegląd uzębienia oraz diagnostykę, które pozwolą dobrać odpowiednie rozwiązania zgodne z potrzebami, a także oczekiwaniami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707, bądź wypełniając formularz.