Wpływ leków na zęby

Wpływ leków na zęby

8 marca 2022

Leki zażywamy po to, aby być zdrowsi. Ewentualnie aby złagodzić objawy chorób, które nas nękają. Wiele osób musi zażywać leki codziennie, by móc poprawnie funkcjonować. Czasami niestety odbija się to niekorzystnie na… uzębieniu. Zgadza się, niektóre leki mają zły wpływ na zdrowie zębów. Warto wiedzieć, które medykamenty mają takie działanie.

 

 

Leki cytostatyczne

 

Leki cytostatyczne to substancje, które wywierają toksyczne działanie na szybko dzielące się komórki nowotworowe, dlatego są wykorzystywane w chemioterapii. Niestety leki te obniżają odporność organizmu. Jakie ma to skutki dla zębów? Otóż jama ustna staje się bardziej narażona na działanie drobnoustrojów, te zaś przyczyniają się do powstania i rozwoju stanów zapalnych przyzębia. Żeby uniknąć tych niekorzystnych konsekwencji, powinno się w okresie przyjmowania tych leków kłaść szczególnie duży nacisk na utrzymanie higieny jamy ustnej.

 

Leki wziewne na astmę

 

Również część przyjmowanych wziewnie leków na astmę może mieć niekorzystne działanie dla zębów i jamy ustnej. Przyjmowane za pomocą inhalatora medykamenty sprzyjają rozwojowi próchnicotwórczych bakterii. Mogą też obniżać pH w jamie ustnej, czego efektem jest erozja szkliwa. Najniebezpieczniejsze dla zębów są leki wziewne w formie proszku zawierające laktozę, która może osadzać się na zębach podczas inhalacji, stając się pożywką dla bakterii. Właśnie dlatego, by usunąć ze szkliwa ten osad, po każdym przyjęciu leku należy przepłukać usta wodą.

 

Tetracyklina

 

Tetracyklina to bardzo silny antybiotyk, często stosowany przez osoby zmagające się z trądzikiem. Odkłada się ona na szkliwie zębowym. Efektem są nieestetyczne przebarwienia. Ale to nie jedyny efekt uboczny stosowania tego leku. Zaburza on działanie flory bakteryjnej w jamie ustnej. To sprawia, że jeśli zażywa się go przez dłuższy czas, mogą pojawić się nadżerki, owrzodzenia, zakażenia grzybicze i ogniska aft.

 

Słodkie syropy

 

Produkty bogate w cukier stanowią zagrożenie dla zębów. Niestety znajduje się on w dużych ilościach w niektórych lekach, między innymi w suplementach witamin, tabletkach na gardło do ssania oraz syropach. Szczególnie syropy na kaszel mają w swym składzie cukier i inne substancje słodzące (sacharoza, sukraloza, sorbitol czy syrop glukozowy). Syropy są dla zębów o tyle niebezpieczniejsze, że mają gęstą konsystencję, która sprawia, że łatwo osadzają się na zębach. Z tego względu warto przedyskutować kwestię z lekarzem i poszukać bezcukrowych zamienników dla tych leków. Jeśli nie ma takich zamienników, to należy pamiętać przynajmniej o tym, aby po każdym zażyciu leku zawierającego dużo cukru, umyć zęby, albo chociaż przepłukać usta wodą.

 

Leki redukujące ilość śliny

 

Niektóre leki obniżają ilość wydzielanej śliny. Do takich substancji należą wziewne leki antyalergiczne, lekarstwa na nadciśnienie i na choroby serca, leki na Parkinsona, Alzheimera i antydepresyjne. Ślina pełni rolę ochronną – oczyszcza powierzchnię zębów, wzmacnia ich strukturę i niszczy bakterie próchnicotwórcze. Ograniczając produkcję śliny, leki sprawiają więc, że próchnica może rozwijać się znacznie szybciej, zwiększając tym samym ryzyko powstania kamienia nazębnego, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy.

 

Co możesz teraz zrobić?

 

Co zrobić, jeżeli leki, które zażywasz, szkodzą twoim zębom? Odstawić je? Wiadomo, że to nie jest rozwiązanie. Nie bierzesz ich dla rozrywki, tylko dlatego, że są ci potrzebne. Można jednak zminimalizować ich zły wpływ i naprawić szkody, jakie poczyniły w uzębieniu. Umów się na wizytę w A2 Clinic. Sprawdzimy stan twoich zębów, doradzimy, jak o nie dbać, i w razie potrzeby wyleczymy ubytki. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.