Skutki nieleczonej próchnicy

Skutki nieleczonej próchnicy

5 kwietnia 2022

Próchnica jest powszechnym schorzeniem. Być może to dlatego nieraz jest bagatelizowana. Sęk w tym, że ból zębów nie jest jedyną nieprzyjemnością, jaka się z nią wiąże. Nieleczona próchnica może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Czym jest próchnica?

Każdy wprawdzie z pewnością miał w swoim życiu nieprzyjemność bliższego zapoznania się z próchnicą, ale warto poszerzyć swoją wiedzę o tym, czym ona właściwie jest. Otóż próchnica to choroba bakteryjnego pochodzenia atakująca płytkę nazębną. To najpowszechniej spotykane schorzenie stomatologiczne jest skutkiem demineralizacji szkliwa zębów, która następuje, gdy zęby są przez dłuższy czas wystawione na działanie szkodliwych kwasów i tracą cenne minerały, takie jak wapń, fosfor i magnez. Skąd biorą się te kwasy? Oczywiście główni winowajcy to bakterie (przede wszystkim paciorkowce). Odżywiają się cukrem i produkują kwas mlekowy. Obniża on pH w jamie ustnej, czego skutkiem jest właśnie wypłukiwanie ze szkliwa jonów wapnia i fosforu.

Winą za rozwój próchnicotwórczych bakterii w jamie ustnej najczęściej można obarczyć zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej oraz nieodpowiednio dobraną dietę, dostarczającą zbyt dużo cukrów i węglowodanów.

Bakterie osadzają się na szkliwie. Tworzy się płytka bakteryjna, złożona z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Jeżeli nie zostanie ona wyczyszczona poprzez precyzyjne szczotkowanie, już po kilkunastu godzinach ulega ona mineralizacji, zmieniając się w kamień nazębny. Jego nie da się już usunąć domowymi sposobami – niezbędna jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

 

Skutki nieleczonej próchnicy dla jamy ustnej

Jeżeli pozostawia się próchnicę bez leczenia, niesie to ze sobą poważne konsekwencje. Do najczęstszych efektów niezahamowanego rozwoju próchnicy należy stan zapalny miazgi zęba. Jeżeli pozwoli się stanowi zapalnemu na dalszy rozwój, ostatecznie dochodzi do martwicy miazgi. Na tym etapie jedynym sposobem leczenia, pozwalającym zachować ząb, jest leczenie endodontyczne czyli kanałowe. Niestety w części przypadków zęba nie można już uratować i trzeba go usunąć.

Innym skutkiem nieleczonej próchnicy są zmiany w tkankach okołowierzchołkowych. Kiedy bakterie penetrują kanał korzeniowy, efektem mogą być zmiany zapalne w kości przy wierzchołku zęba. Jeżeli zmiany te są niewielkie, można próbować je leczyć, by się wygoiły, a następnie szczelnie wypełnić kanał i odbudować ząb. Jeżeli stan zapalny ma znaczne rozmiary, ząb z reguły trzeba usunąć, choć w niektórych przypadkach można tego uniknąć wykonując resekcję wierzchołka korzenia.

Nieleczona próchnica może prowadzić do powstania ostrych stanów ropnych, które mogą obejmować tkanki miękkie, kości i przestrzenie anatomiczne w okolicach głowy i szyi.

 

Skutki nieleczonej próchnicy dla reszty organizmu

Nieleczona próchnica stwarza zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej. Nie pozostaje bez wpływu również na pozostałe części organizmu.

Jama ustna stanowi początek układu pokarmowego i oddechowego, toteż rozwijające się w niej i namnażające bakterie mogą przedostawać się do dalszych części tych układów. Natomiast jeśli w jamie ustnej pojawią się skaleczenia, albo jeśli następuje krwawienie z dziąseł, bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu.

Zgodnie z teorią zakażeń ogniskowych, procesy zapalne w jamie ustnej mają wpływ nawet na odległe narządy i układy. Do możliwych powikłań próchnicy należy sepsa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie zatok, choroby serca i nerek, zapalenie opon mózgowych, a także zwiększone ryzyko choroby wrzodowej żołądka oraz cukrzycy typu 2.

 

Co możesz teraz zrobić?

Chcesz uchronić się przed próchnicą? Umów się na wizytę higienizacyjną w A2 Clinic. Pozwoli utrzymać zęby w dobrym stanie, usuwając kamień nazębny i płytkę bakteryjną. A może próchnica już się u ciebie rozwinęła i sprawia problemy? W takim przypadku również niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Przyjdź do nas, a zaradzimy tym kłopotom. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.