Na czym polega resekcja korzenia zęba?

Na czym polega resekcja korzenia zęba?

14 maja 2022

Resekcja wierzchołka zęba to dość inwazyjny zabieg, do którego stomatologia ucieka się w sytuacjach, gdy zawiodą wszelkie inne metody, nie wyłączając leczenia kanałowego. Jeżeli pierwotne ani wtórne leczenie kanałowe nie przyniosą dobrych wyników, pozostają już w zasadzie tylko dwie ścieżki postępowania – usunąć ząb lub wykonać właśnie resekcję. Nie trzeba chyba mówić, która z tych opcji jest lepsza. Resekcja wierzchołka korzenia jest dobrym wyjściem dla Pacjentów, którzy chcieliby uratować ząb.

 

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba polega na tym, że odcina się wierzchołek korzenia zęba, który uległ stanowi zapalnemu. Resekcja korzenia bywa jedynym sposobem pozwalającym lekarzowi na uzyskanie dostępu do źródła infekcji. Wykonuje się ją, jeżeli leczenie kanałowe – ani pierwotne, ani wtórne – nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. W takiej sytuacji resekcja korzenia zęba pozostaje jedyną możliwością, aby uwolnić się od bólu, a jednocześnie uniknąć bardziej przykrej alternatywy – usunięcia zęba.

 

Kiedy wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia zęba?

Jak już powiedzieliśmy, resekcja korzenia to zabieg wykonywany, kiedy leczenie kanałowe zawiedzie. Ale co to dokładniej oznacza? Otóż leczenie kanałowe mogło zostać przeprowadzone niepoprawnie – na przykład użyto zbyt niskiej jakości materiałów albo też kanał korzeniowy został wypełniony niedokładnie. Takie właśnie niedopatrzenia prowadzą do rozwoju procesów zapalnych (takich jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych).

 

Resekcja korzenia krok po kroku

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym krokiem jest nacięcie śluzówki w okolicy korzenia. Następnie za pomocą dłuta stomatologicznego lub wiertarki kostnej wycina się okienko kostne – jego średnica musi wynosić przynajmniej cztery milimetry.

Lekarz odcina wierzchołek korzenia, usuwając w ten sposób zmiany zapalne. Brzegi kości muszą zostać wyrównane, a ubytek oczyszczony. Wreszcie kanał korzeniowy wypełniany jest szczelnie od strony wierzchołka (nazywamy to wypełnieniem wstecznym). Ostatni krok to zaszycie rany i pozostawienie jej do wygojenia. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba uzupełnienia usuniętego fragmentu kostnego za pomocą specjalnego materiału kościozastępczego, co pozwala na przyspieszenie procesu gojenia się kości.

 

Kiedy resekcja wierzchołka korzenia nie powinna być wykonana?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba bywa więc jedynym ratunkiem, jeżeli chce się uratować ząb przed ekstrakcją. Zła wiadomość jest taka, że nie w każdej sytuacji taki zabieg może zostać przeprowadzony. Istnieje szereg przeciwwskazań. Wśród nich jednymi z najistotniejszych są zmiany chorobowe o dużym zasięgu, czyli takie, które obejmują więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba.

Przeszkodą do wykonania zabiegu jest też podłużne złamanie korzenia zęba oraz stany zapalne ozębnej i w obrębie jamy ustnej. Nie przeprowadza się go również w sytuacji, gdy doszło do zaniku kości otaczającej korzeń zęba. Resekcji wierzchołka korzenia nie powinno się przeprowadzać również u Pacjentek w ciąży, a także osób zmagających się z chorobami tarczycy, cukrzycą oraz nadciśnieniem.

 

Co możesz teraz zrobić?

Czy warto poddać się resekcji wierzchołka zęba? Zwykle alternatywą jest usunięcie zęba. Jednak utrata nawet pojedynczego zęba pociąga za sobą poważne konsekwencje, nie tylko natury estetycznej – kość nie jest wtedy prawidłowo obciążona, przez co dochodzi do jej zaniku.

Z tego względu powinno się starać uratować ząb zawsze, jeśli tylko jest to możliwe. A to, czy w danym wypadku zachodzi taka możliwość, może fachowo ocenić jedynie lekarz. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, czy twój przypadek kwalifikuje się do przeprowadzenia takiego zabiegu, umów się na wizytę w A2 Clinic. Nie zwlekaj – w przypadku problemów z zębami czas nie jest sprzymierzeńcem. Możesz umówić się wizytę, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.

 

This will close in 20 seconds