Aparat ruchomy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Aparat ruchomy – co powinieneś o nim wiedzieć?

30 stycznia 2024

Aparat ortodontyczny zdejmowany, powszechnie znany jako „ruchomy”, stanowi popularne rozwiązanie w leczeniu wad zgryzu, szczególnie u dzieci. Dzięki swojej wygodzie użytkowania, skuteczności oraz niższej cenie w porównaniu z aparatem stałym, zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród najmłodszych Pacjentów, jak i dorosłych.

Dlaczego warto wybrać aparat ruchomy?

Zastosowanie aparatu ruchomego pozwala skorygować głównie małe i średnie wady uzębienia, takie jak przerwy między zębami czy nieprawidłowe ułożenie zębów. Jest to szczególnie istotne w leczeniu dzieci, u których możemy wpłynąć na rozwój kości i kształtowanie się uzębienia w okresie wzrostu. Jednak również dorośli mogą skorzystać z tego rodzaju leczenia.

 

Aparat ruchomy krok po kroku

Przebieg leczenia aparatem ruchomym rozpoczyna się od starannej konsultacji z ortodontą, który dokładnie analizuje uzębienie Pacjenta i diagnozuje wady zgryzu. Na tym etapie wykonywany jest wycisk uzębienia do modeli diagnostycznych, a na podstawie zebranych danych opracowywany jest optymalny plan leczenia. Gipsowe modele są następnie wykorzystywane do przygotowania spersonalizowanego aparatu. Sam ruchomy aparat ortodontyczny jest przekazywany Pacjentowi podczas drugiej wizyty, wraz z precyzyjnymi instrukcjami dotyczącymi jego użytkowania, zakładania i zdejmowania.

W kolejnych etapach leczenia, regularne wizyty kontrolne odgrywają kluczową rolę. Podczas nich ortodonta monitoruje postępy w leczeniu i podejmuje decyzje dotyczące ewentualnej wymiany aparatu, jeśli taka zmiana jest niezbędna. Całkowity czas terapii przy użyciu aparatu ruchomego wynosi średnio około dwóch lat. Aby leczenie było skuteczne, Pacjent musi ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza ortodonty.

Aparat ruchomy – zasada stosowania

Skuteczność leczenia zdejmowanym aparatem ortodontycznym zależy w dużej mierze od zaangażowania Pacjenta. Musi on nastawić się na regularność, ponieważ to ona w głównej mierze będzie odpowiadała za uzyskane efekty leczenia. Co więcej, Pacjent musi przestrzegać pewnych zasad.

Zasady użytkowania to:

  • wyjmowanie aparatu na czas jedzenia,
  • noszenie aparatu przez wyznaczony czas,
  • zdejmowanie aparatu na czas wysiłku fizycznego (lekcji w-f, treningu na siłowni),
  • regularne czyszczenie aparatu,
  • odbywanie wizyt kontrolnych w zalecanym terminie.

 

Jakie są rodzaje aparatów ruchomych?

Istnieje kilka rodzajów aparatów ruchomych, z których każdy przeznaczony jest do korekcji innych wad zgryzu. Wśród nich znajdują się m.in. aktywatory, alignery, aparaty utrzymujące przestrzenie czy retencyjne. Wybór konkretnego aparatu zależy od diagnozy lekarza ortodonty i potrzeb Pacjenta.

 

Poznaj zalety aparatów zdejmowanych

Aparat ruchomy cieszy się popularnością ze względu na kilka istotnych zalet. Poza niższą ceną, użytkownicy doceniają łatwość obsługi, możliwość samodzielnego zakładania i zdejmowania oraz łatwość utrzymania higieny jamy ustnej. Dodatkowo, dla dzieci, które często obawiają się noszenia aparatu, jest to mniej stresująca opcja.

 

Aparat ruchomy? Zapraszamy do kontaktu

Ruchomy aparat ortodontyczny to skuteczne narzędzie w walce z wadami zgryzu i uzębienia, oferujące wiele korzyści, zarówno dla najmłodszych Pacjentów, jak i dorosłych. Z tego też względu zapraszamy do naszego gabinetu w celu uzyskania diagnozy i indywidualnego planu leczenia. Czekamy na Was pod +48 74 666 87 77. W celu umówienia wizyty możecie również skorzystać z formularza kontaktowego. Zapraszamy!

 

This will close in 20 seconds