Aparaty nakładkowe

Aparaty nakładkowe

12 sierpnia 2022

Aparaty nakładkowe, alignery, nakładki ortodontyczne – wszystkie te określenia dotyczą jednego typu aparatów ortodontycznych. Czym wyróżnia się on na tle innych i czy warto z takiego właśnie aparatu skorzystać?

 

Co to są aparaty nakładkowe?

Nakładki ortodontyczne działają na takiej samej zasadzie jak tradycyjne aparaty, czyli przesuwając zęby milimetr po milimetrze, przemieszczają je na prawidłową pozycję. Czym się zatem różnią? Otóż nakładki są wykonane z cienkiego i gładkiego tworzywa, które przypomina plastik. Dzięki temu są na zębach prawie niewidoczne. Zatem w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, zwracających uwagę otoczenia, aparaty nakładkowe nie przykuwają wzroku. Są więc polecane dla tych Pacjentów, którzy szczególną wagę przykładają do estetyki uzębienia, także w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

Jak działają nakładki ortodontyczne?

Nakładki są przygotowywane indywidualnie pod zgryz konkretnego Pacjenta. Muszą być ściśle dopasowane do jego uzębienia. Cały proces leczenia musi być dokładnie zaplanowany. Plan ten powinien obejmować zakres ruchów na każdym etapie leczenia oraz czas trwania każdego z etapów i całej terapii.

O co chodzi z tymi etapami? Otóż nakładki ortodontyczne wymienia się co  5-10 dni. Każda z nich przesuwa ząb o około 0,18 do 0,25 mm, po czym jest wymieniana na następną, która dokona kolejnego przesunięcia. W ten właśnie sposób działają alignery – wymiana nakładek zgodnie z planem leczenia powoduje stopniowe przemieszczanie się zębów aż do chwili, gdy będą się one znajdowały na właściwej pozycji.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jakie są zalety aparatów nakładkowych?

Oczywiście cechą aparatów nakładkowych, która dla wielu Pacjentów ma zasadnicze znaczenie, jest estetyka. Nakładki są nie tylko przezroczyste, ale też, w przeciwieństwie do innych aparatów, nie mają klamer i drutów, które byłyby widoczne na zębach i zaburzały estetykę uśmiechu.

Dyskretność alignerów ma duże znaczenie przede wszystkim dla Pacjentów prowadzących aktywne życie zawodowe i towarzyskie, którzy nie chcą, by aparat ortodontyczny zwracał uwagę otoczenia i pozbawiał ich pewności siebie.

Ale nie tylko względy wizualne są istotne. Warta podkreślenia jest też wygoda i komfort użytkowania. Nakładki ortodontyczne nie są aparatami stałymi. Można je więc w każdej chwili zdjąć. Co prawda aby leczenie było skuteczne, powinno się mieć je na zębach przynajmniej 22 godziny na dobę, ale w sytuacji, gdy jest to niewygodne, na przykład do spożywania posiłków lub mycia zębów, można je bez problemu zdjąć.

Ważną zaletą aparatów nakładkowych jest również oszczędność czasu. Z użyciem nakładek czas leczenia zostaje skrócony. Dlaczego odbywa się ono szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych? To dlatego, że nakładki są projektowane na wymiar. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej precyzji leczenia. A bardziej precyzyjne leczenie, to szybsze leczenie. Nakładki poza tym zmieniają pozycję każdego zęba osobno, co w praktyce oznacza, że można prostować wszystkie zęby w tym samym czasie. To wszystko sprawia, że średni czas leczenia aparatem nakładkowym trwa jedynie od 4 do 12 miesięcy.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Warto dodać, że aparat nakładkowy pozwala wyleczyć niemal wszystkie wady zgryzu, między innymi diastemę, stłoczenia, zgryz krzyżowy i pogłębiony nagryz pionowy.

 

Co możesz teraz zrobić?

Twoje uzębienie wymaga korekcji, ale nie podoba Ci się myśl o noszeniu stałego aparatu ortodontycznego, który zmienia estetykę uśmiechu? Rozwiązaniem jest aparat nakładkowy. W A2 Clinic oferujemy leczenie wysokiej jakości nakładkami ortodontycznymi Invisalign. Teraz możesz wyleczyć wady zgryzu w sposób szybki i komfortowy, nie rezygnując przy tym z codziennej aktywności. Przyjdź do nas, a zdiagnozujemy Twoje wady zgryzu, dobierzemy nakładki i opracujemy indywidualny plan leczenia. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.