Bonding – czy warto?

Bonding – czy warto?

13 października 2022

Na czym polega bonding? W jaki sposób może odmienić wygląd Twoich zębów? I czy jest to zabieg wart polecenia? Za chwilę przyjrzymy się bliżej tej metodzie upiększania uśmiechu. 

 

Bonding – co to takiego?

Bonding jest nieinwazyjną metodą odbudowy zębów. Polega na tym, że powierzchnię zębów pokrywa się cienką warstwą kompozytu wytwarzanego z żywicy. Wykorzystane jest w tym procesie zjawisko adhezji, które polega na tym, że warstwy różnych materiałów przylegają do siebie na skutek międzycząsteczkowych oddziaływań. Dzięki temu kompozyt mocno trzyma się powierzchni zębów.

To metoda stosowana w przypadku mniejszych problemów z zębami, takich jak przebarwienia, zniekształcenia, niewielkie ukruszenia. Za pomocą bondingu można nawet skorygować drobne wady zgryzu.

 

Jak wykonuje się bonding?

Bonding to zabieg odbywający się w kilku etapach. Czy to oznacza, że trzeba zarezerwować sobie czas na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym? Nic z tych rzeczy! Tak naprawdę nie musi być to czasochłonny zabieg – zwykle można go w całości przeprowadzić podczas jednej wizyty.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu zębów, ponieważ tylko na zdrowych zębach można wykonać bonding. Jeżeli okaże się, że są dotknięte próchnicą, trzeba je będzie wyleczyć, zanim przejdzie się do dalszego etapu.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Zanim lekarz nałoży kompozyt, zęby muszą zostać odpowiednio przygotowane. Czyści się ich powierzchnię, a także przeprowadza wytrawianie kwasem o łagodnym działaniu. Gdy powierzchnia zębów jest już właściwie przygotowana, dentysta nakłada na nią warstwę żywicy kompozytowej, a dopiero potem właściwy kompozyt. Nakłada się go warstwami, a każda z  nich musi być przez lekarza starannie wymodelowana, aby w jak największym stopniu odzwierciedlała naturalny wygląd zęba.

Ostatnim krokiem jest naświetlenie użytego materiału kompozytowego przy użyciu specjalnej lampy stomatologicznej. Zachodzi wtedy proces, który sprawia, że odbudowa staje się trwała i odporna na uszkodzenia.

 

Czy bonding zębów to dobry pomysł?

Bonding to zabieg o licznych zaletach. Pozwala poprawić estetykę uzębienia bez stosowania inwazyjnych metod. Nie narusza bowiem struktury zęba – dzięki temu, że wykorzystuje zjawisko adhezji, nie ma potrzeby szlifowania zęba (koniecznej na przykład w przypadku licówek).

Bonding to zabieg w dużym stopniu odwracalny. Oznacza to, że w razie potrzeby można powrócić do stanu sprzed wykonania zabiegu.

 

Inną jego zaletą jest oszczędność czasu. W przypadku pojedynczego zęba zabieg nie zajmuje więcej niż godzinę, a jego efekt jest natychmiastowy – po opuszczeniu gabinetu od razu można cieszyć się nowym uśmiechem.

Nie bez znaczenia dla Pacjentów jest też cena, która w przypadku bondingu jest niższa niż alternatywne metody poprawiania estetyki uzębienia, takie jak chociażby porcelanowe licówki.

Nie znaczy to jednak, że bonding jest uniwersalnym rozwiązaniem, gdy chodzi o estetykę zębów. Można się nim posłużyć jedynie do korekcji niedużych niedoskonałości. Poza tym nie jest to rozwiązanie na stałe. Kompozyt utrzymuje się na powierzchni zębów około pięciu lat, po tym czasie kruszy się i wymaga poprawek. zabieg trzeba więc co kilka lat ponawiać.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jesteś zdecydowany na bonding zębów? Zostaw to nam – zapraszamy do A2 Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 albo +48 666 704 707 lub wypełniając formularz.