Co należy wiedzieć o powtórnym leczeniu kanałowym?

Co należy wiedzieć o powtórnym leczeniu kanałowym?

14 września 2020

Zdarzają się sytuacje, kiedy po przeprowadzonym leczeniu kanałowym w ciągu kilku dni ból zęba powraca. Nasuwa się w tym momencie pytanie, jak to możliwe, skoro został on pozbawiony nerwów odpowiedzialnych za wszelkie bolesne odczucia? Jak się okazuje, takie przypadki mają miejsce i należy wówczas czym prędzej skierować swoje kroki do gabinetu stomatologicznego i skonsultować się z dentystą, gdyż niezbędne może okazać się przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego (re-endo)

 

Czym właściwie jest powtórne leczenie kanałowe?

Jak sama nazwa wskazuje, powtórne leczenie kanałowe jest ponownym poddaniem leczeniu zęba, wobec którego wykonano już wcześniej popularną „kanałówkę”. Jego konieczność jest motywowana w głównej mierze niewłaściwym przeprowadzeniem wcześniejszego zabiegu endodontycznego, lecz nie jest to reguła. Do innych przyczyn należą również:

  • obecność nieodnalezionych i nieoczyszczonych wcześniej kanałów zębowych;
  • perforacje komory lub korzeni zębowych;
  • trudno dostępne, nieoczyszczone za pierwszym razem kanały zębowe (np. z powodu braku odpowiedniego sprzętu);
  • złamanie narzędzia endodontycznego oraz brak możliwości jego usunięcia;
  • odsłaniające wyleczone kanały zmiany próchnicze, wywołujące stany zapalne;
  • fizyczne uszkodzenia korony zębowej doprowadzające do infekcji bakteryjnych.

 

Proces powtórnego leczenia kanałowego

W obliczu wtórnego leczenia kanałowego podstawą jest przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki, przede wszystkimi wykonania zdjęcia RTG obrazującego dokładnie struktury kostne szczęki. W oparciu o nie stomatolog wykona rzetelny plan leczenia, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań. Jeśli lekarz uzna, że ponowne leczenie kanałowe jest niezbędne, przystępuje wówczas do właściwej procedury.

Podczas zabiegu w klinice A2 stosujemy nowoczesne, sprawdzone i bezpieczne znieczulenia. Po jego podaniu stomatolog otwiera komorę zęba i usuwa jego wypełnienia wykorzystane podczas poprzedniego leczenia kanałowego. Później używając mikroskopu precyzyjnie oczyszcza kanały zębowe, kierując się wcześniej uzyskanymi wynikami diagnostyki. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko pojawienia się dalszych stanów zapalnych. Wspomniany mikroskop stomatologiczny jest narzędziem bardzo użytecznym, gdyż pozwala na 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego oraz dokładne zlokalizowanie wszystkich kanałów, nawet najbardziej niewidocznych. Kiedy wszystkie z nich zostaną szczegółowo opracowane, komora zęba ponownie jest wypełniana gutaperką.

Korzyści płynące z powtórnego leczenia kanałowego

Zabieg re-endo wraz z pierwotnym leczeniem kanałowym bardzo często stanowią ostatnią możliwość uratowania konkretnego zęba przed ekstrakcją. Należy bowiem zaznaczyć, że główną zasadą dzisiejszej stomatologii jest zachowanie stałego uzębienia, nie zaś jego usuwanie. Alternatywnym wyjściem w stosunku do powtórnego zabiegu endodontycznego jest wspomniane usunięcie zęba wraz z jego natychmiastową odbudową przy użyciu korony protetycznej osadzonej na implancie. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozostawienie braku zębowego samego sobie zaburza naturalną funkcjonalność jamy ustnej i doprowadza do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Wtórne leczenie kanałowe podczas jednej wizyty!

Warto zaznaczyć, że dzięki daleko posuniętej technologii oraz mikroskopom stomatologicznym część zabiegów endodontycznych można wykonać nawet w trakcie jednej wizyty! Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe, a wszystko zależy od stanu zęba oraz ilości kanałów wymagających ponownego oczyszczenia. Decyzja o przeprowadzeniu powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem należy przede wszystkim od stomatologa, który kwalifikuje Pacjenta do zabiegu na podstawie dokładnej diagnostyki.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli w niedalekiej przeszłości przeprowadzono u Ciebie leczenie kanałowe, a nieznośny ból zęba zaczyna powracać, umów się czym prędzej na wizytę w klinice A2! Dzięki zastosowaniu nowoczesnego mikroskopu nasi eksperci raz na zawsze rozwiążą problem, wykonując zabieg skutecznie oraz bezboleśnie. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer (74) 667 02 93 lub wypełnij formularz. Nasze rejestratorki czekają na telefon i na pewno pomogą Ci wybrać dogodny termin spotkania!