Czy należy usuwać ósemki? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat

Czy należy usuwać ósemki? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat

22 lutego 2024

Usuwanie ósemek, czyli trzecich trzonowców, to temat który budzi wiele pytań i wątpliwości wśród Pacjentów stomatologicznych. Decyzję o ewentualnym usunięciu tych zębów podejmuje lekarz dentysta po dokładnej ocenie indywidualnej sytuacji Pacjenta. Poniżej przedstawiamy główne aspekty związane z usuwaniem ósemek.


 

Czym są ósemki?

Ósemki to trzecie trzonowce, zazwyczaj wyrzynające się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Ze względu na swoje położenie w tylnej części jamy ustnej mogą sprawiać spore problemy. Mowa tu między innymi o tym, że często nie ma już na nie miejsca w jamie ustnej. Oznacza to, że ósemki zaczynają wywierać nacisk na pozostałe zęby prowadząc do pojawienia się wad zgryzu.

Kiedy konieczne jest usunięcie ósemek?

Niekiedy ósemki wyrastają bezproblemowo, ale w innych przypadkach mogą powodować różne kłopoty. Decyzję o usunięciu ósemek podejmuje się, gdy:
 
-zęby rosną pod kątem, co może prowadzić do ucisku na sąsiednie zęby,
 
-nie ma wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym, co może prowadzić do zbyt ciasnego ustawienia zębów,
 
-zachodzi nieprawidłowe wyrzynanie, na przykład zęby rosną poziomo,
 
-zachodzi ryzyko infekcji lub stanu zapalnego wokół ósemki.
 
 

Czy usuwanie ósemek jest bolesne?

Usuwanie ósemek to rutynowy zabieg stomatologiczny, który można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym. Przed zabiegiem lekarz dentysta zleci dokładną diagnostykę i tym samym oceni położenie zębów i określi, czy usunięcie jest konieczne. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Tym samym nie jest to proces bolesny dla Pacjenta.
 
 

 
 

Zalecenia po usunięciu ósemek

Po usunięciu ósemek ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dentysty w zakresie higieny jamy ustnej, diety oraz stosowania ewentualnych leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Regularne wizyty kontrolne pomogą monitorować proces gojenia i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.
 
W zdecydowanej większości przypadków usunięcie ósemek jest procedurą bezpieczną i skuteczną, pozwalającą uniknąć potencjalnych problemów związanych z nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów trzecich trzonowców. Jednak decyzję o usunięciu ósemek zawsze powinien podejmować lekarz dentysta po dokładnej diagnostyce i ocenie indywidualnego przypadku Pacjenta.
 
 

Potrzebujesz porady w sprawie ósemek? Zapraszamy!

Posiadasz ósemki, które Ci doskwierają? Ranią dziąsła, negatywnie wpływają na pozostałe zęby? A może dopiero się wyrzynają i już są źródłem bólu? W tych przypadkach, a także w innych na przykład, gdy podejmujesz leczenie ortodontyczne, zapraszamy do naszego gabinetu. Na miejscu lekarz oceni kondycję ósemek i zdecyduje czy należy je usunąć. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie pod numerem +48 74 666 87 77 lub wypełniając wygodny i szybki formularz kontaktowy.