Czy wymieniać wypełnienia amalgamatowe?

Czy wymieniać wypełnienia amalgamatowe?

28 lutego 2022

Były czasy, gdy amalgamat był standardowym materiałem używanym do wypełnień ubytków. Ale to już pieśń przeszłości. Obecnie amalgamaty odchodzą do lamusa, ustępując miejsca wypełnieniom kompozytowym. Czy słusznie? I czy oznacza to, że swoje stare wypełnienia amalgamatowe powinno się wymienić na nowsze, kompozytowe?

 

Wypełnienia amalgamatowe a zdrowie

Czy wypełnienia amalgamatowe mają niekorzystny wpływ na zdrowie? To zależy od tego, jakie konkretnie wypełnienia mamy na myśli. Badania medyczne nie wykazały toksyczności wypełnień amalgamatowych nowej generacji, potwierdzono jednak, że wypełnienia starszej generacji, czyli z fazą gamma 2, uwalniają cząsteczki rtęci i z tego względu mogą oddziaływać negatywnie na organizm. Do możliwych skutków ubocznych należą bóle głowy, osłabienie, drażliwość i problemy gastryczne. Uwalniana rtęć była też nieraz oskarżana o wywoływanie schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, i autoimmunologicznych.

 

Dlaczego warto wymienić wypełnienia amalgamatowe?

Kwestie zdrowotne to ważny argument w dyskusji nad zasadnością wymiany wypełnień amalgamatowych na kompozytowe. Ważny, ale nie jedyny. Zresztą należy zwrócić uwagę, że efekty uboczne dla zdrowia stwierdzono jedynie w przypadku wypełnień starszej generacji. Nowsze wypełnienia amalgamatowe nie niosą ze sobą takiego ryzyka dla zdrowia Pacjenta. Ale to nie znaczy, że nie ma powodów, by wymienić również takie wypełnienia na kompozytowe.

Tym, co od razu rzuca się w oczy,  jest nieestetyczność wypełnień amalgamatowych. Ich ciemny, srebrny kolor wyraźnie odcina się od reszty zęba. To sprawia, że od razu widać, iż ząb jest „załatany”. Nie ma co myśleć o naturalnym uśmiechu w takich okolicznościach.

Ale słaba estetyka to nie jedyny problem z amalgamatowymi wypełnieniami – one po prostu nie wywiązują się dobrze ze wszystkich zadań, jakie powinny spełniać. Owszem, wypełniają ubytki po usuniętej próchnicy ale, w przeciwieństwie do wypełnień innego rodzaju, nie pełnią funkcji wspierającej. Amalgamat jest wprawdzie bardzo trwały, ale nie wiąże się z tkankami zęba. Przez to wypełnienie nie jest szczelne. Szczeliny między wypełnieniem a zębem mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, zwłaszcza w miejscu styku wypełnienia z tkankami zęba.

Kolejną drażliwą kwestią jest to, że amalgamat w większym stopniu przewodzi temperaturę. W przypadku głębszych ubytków może to działać niekorzystnie na miazgę zęba i wywoływać uczucie dyskomfortu przy spożywaniu zimnych i gorących posiłków.

Zęby z wypełnieniami amalgamatowymi wykazują też większą predyspozycję do urazów mechanicznych. Takie wypełnienie jest dosyć sztywne, co sprawia, że podczas przeżuwania siły mechaniczne rozkładają się na obszarze poza wypełnieniem. Może to skutkować ukruszeniem, pęknięciem, a nawet złamaniem zęba.

Skoro amalgamatowe wypełnienia mają tyle mankamentów, to dlaczego w ogóle się je stosuje? Takie pytanie niewątpliwie ciśnie się na usta. Cóż, to przede wszystkim kwestia ceny. To najtańsze dostępne wypełnienia. Ponadto są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego wciąż znajdują zastosowanie w publicznej służbie zdrowia. Natomiast jeżeli chodzi o leczenie prywatne, praktycznie w ogóle nie są już stosowane.

 

Czy wypełnienia amalgamatowe trzeba wymienić?

Jak widać, amalgamatowe wypełnienia mają wiele minusów, dlatego ich wymiana na wypełnienia lepszej jakości jest warta przemyślenia. Oczywiście nie zawsze jest to absolutna konieczność. Niewielkie, właściwie założone amalgamaty, nie powinny sprawiać problemów. Najlepiej skonsultować sprawę w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz oceni stan wypełnień i wspólnie z Pacjentem podejmie decyzję, czy można je pozostawić, czy też lepiej je wymienić.

Są jednak sytuacje, w których wymiana jest bardzo wskazana. Przede wszystkim należy to zrobić, jeżeli rozwija się wokół nich próchnica ponieważ amalgamaty słabo się sprawdzają przy odbudowie rozległych ubytków.

 

Jak przebiega wymiana wypełnienia?

Najpierw ząb należy odpowiednio przygotować. Zostaje on oczyszczony z płytki nazębnej i osadu. Następnie amalgamat zostaje usunięty przy pomocy wiertła. Resztki wypełnienia są wysysane dentystycznym ssakiem. Zabieg ten, wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia, jest bezbolesny. Na zakończenie zakładane jest nowe wypełnienie o kolorze dobranym do barwy szkliwa.

 

Umów się na wizytę!

Amalgamatowe wypełnienia to rozwiązanie przestarzałe i nie należy się dziwić, że powoli wychodzi z użycia. Takie wypełnienia wiążą się z dyskomfortem i licznymi mankamentami. Jeżeli chciałbyś wymienić je na lepsze wypełnienia, nie zwlekaj. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę, opracują kolejne kroki i sprawnie przeprowadzą zabieg. Umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer [numer telefonu_link] lub wypełniając formularz.