Czym jest bruksizm?
Nocne zgrzytanie zębami zakłóca Ci wypoczynek? Rano budzisz się z silnym bólem głowy i dolegliwościami w stawie skroniowo-żuchwowym? Starte szkliwo zębów psuje estetykę Twojego uśmiechu? Jeśli na większość pytań odpowiadasz twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z bruksizmem. Schorzenie to dotyka blisko połowę dorosłych Polaków, z czego jedynie 20% jest diagnozowanych. Nie każdy jest świadomy istnienia tej choroby, ponieważ jej symptomy takie jak: silny ból głowy, zaciskanie zębów czy mocno starte szkliwo mogą występować przy wielu różnych schorzeniach. Dlatego też choroba ta jest dość późno rozpoznawana i z czasem może się nasilać, prowadząc do zmian w obrębie mięśni twarzy, żuchwy i jamy ustnej.
Dlatego, jeśli nasi bliscy zwracają uwagę na charakterystyczne zgrzytanie zębami w nocy, a tuż po przebudzeniu odczuwamy nieprzyjemne napięcie mięśni twarzy, któremu towarzyszy silny ból głowy, warto sprawdzić, jaka jest jego przyczyna zapisując się na konsultację stomatologiczną. W żadnym wypadku nie należy tych objawów bagatelizować. Następstwem nieleczonego bruksizmu mogą być bowiem problemy z kręgosłupem, wzrokiem czy nawet słuchem.
Bruksizm, czyli nocne zjadanie zębów- przyczyny
Bruksizm to schorzenie, które objawia się mimowolnym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi, najczęściej w porze nocnej lub podczas wzmożonego stresu. Przyczyną zgrzytania zębami jest zbyt duża aktywność mięśni żwaczy, w wyniku której dochodzi do zaciskania szczęki i powstawania rozmaitych uszkodzeń w obrębie jamy ustnej i stawu skroniowo-żuchwowego. Najbardziej widoczne skutki bruksizmu są widoczne na powierzchni zębów, które w wyniku osłabienia, są podatne na różne uszkodzenia, m.in. wady zgryzu, próchnicę, czy ścieranie się zębów. Dlatego w przypadku tego schorzenia bardzo ważna jest szybka pomoc stomatologiczna i niezwłoczne podjęcie leczenia.
Bruksizm często ma podłoże psychologiczne i jest rozpoznawany u osób zmagających się na co dzień z permanentnym stresem. Silne emocje, które im wówczas towarzyszą znajdują ujście właśnie podczas snu, co uzewnętrznia się zgrzytaniem zębami.
Inną przyczyną może być nieprawidłowa okluzja (zgryz pourazowy), czyli zaburzona relacja zębów dolnych względem górnych. W wyniku braku właściwego punktu styku między zębami, dochodzi do ich ścierania się. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ mocno starte zęby są podatne na rozmaite uszkodzenia mechaniczne i wewnętrzne – np. ubytki spowodowane kwasową erozją szkliwa.
Zaburzenia wywołane bruksizmem często mają złożony charakter, dlatego jest kluczowe wykonanie kompleksowych badań, które pozwolą ustalić przyczynę choroby i wdrożyć najbardziej odpowiednią dla danego Pacjenta formę leczenia.
Bruksizm – objawy
Jak już wspominaliśmy pierwsze objawy bruksizmu często mają miejsce podczas nocnego odpoczynku i objawiają się charakterystycznymi odgłosami stukania, tarcia i przesuwania zębów. Najczęściej dowiadujemy się o nich od najbliższej osoby, która słyszy charakterystyczne zgrzytanie zębami. To jednak nie jedyny objaw bruksizmu. Warto zwrócić uwagę na silne i powracające bóle głowy oraz nieprzyjemne napięcie mięśni twarzy zaraz po przebudzeniu. Wielu Pacjentów może wiązać te objawy z migrenami, dlatego w takiej sytuacji należy dokładnie przyjrzeć wyglądowi naszego uzębienia. Jeśli zauważymy zmiany w postaci ukruszeń, pęknięć czy startego szkliwa, należy niezwłocznie udać się do dentysty, który pomoże skutecznie rozwiązać nasz problem. Warto pamiętać, że często u Pacjentów z bruksizmem pojawia się nadwrażliwość zębów temperaturę, która jest następstwem mocno uszkodzonego szkliwa.
Jak leczyć bruksizm?
Bruksizm to rodzaj schorzenia psychosomatycznego, które często wymaga współpracy różnych specjalistów, m.in. ortodonty, fizjoterapeuty, protetyka, a nawet psychoterapeuty. Najważniejsze jest ustalenie przyczyn choroby i niezwłoczne wdrożenie odpowiedniej terapii.
Jeśli źródłem bruksizmu jest wada zgryzu, skutecznym rozwiązaniem może być założenie aparatu ortodontycznego, które ma za zadanie przywrócenie właściwej okluzji i zapobieganie dalszemu ścieraniu się szkliwa. Na bardziej zaawansowanym etapie choroby konieczne może być założenie nowoczesnych wypełnień bądź koron protetycznych w miejsce po startych zębach.
Szyny relaksacyjne
Popularną metodą leczenia bruksizmu jest także zastosowanie przezroczystych szyn relaksacyjnych, do przygotowania których pobierany jest wycisk zgryzu. Na jego podstawie doświadczony protetyk wykonuje indywidualnie dopasowaną dla Pacjenta przezroczystą szynę relaksacyjną, którą należy systematycznie nakładać na zęby podczas nocnego wypoczynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten rodzaj leczenia jedynie łagodzi objawy bruksizmu, nie eliminuje jej przyczyn. Dlatego szynoterapia jest zazwyczaj wstępnym etapem leczenia, które wymaga dalszych działań terapeutycznych z zakresu zakresu ortodoncji lub protetyki.
Zadbaj o relaks przed snem
W większości przypadków skuteczne leczenie bruksizmu wymaga również zmiany codziennych nawyków i eliminacji nadmiernego stresu. Dlatego poza konsultacją stomatologiczną, warto zadbać o wyciszenie i relaks zwłaszcza przed snem. W zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby, można zredukować napięcie psychiczne poprzez lekturę ulubionej książki, wyciszająca muzykę czy relaksującą kąpiel.
Umów się na wizytę!
Ścieranie się zębów doprowadziło do poważnych uszkodzeń Twojego uzębienia? A może ktoś z bliskiego otoczenia skarży się na nocne zgrzytanie zębami, które zakłóca mu nocny wypoczynek? To ostatni dzwonek, by zgłosić się na konsultację stomatologiczną do A2 Clinic! Nasi eksperci pomogą w ustaleniu źródła Twojej dolegliwości i dobiorą najbardziej skuteczną formę terapii. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.