Diastema- jak się jej pozbyć?

Diastema- jak się jej pozbyć?

26 maja 2021

Diastema, czyli charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami dla jednych jest źródłem kompleksów, inni zaś uczynili z niej znak rozpoznawczy. Mowa tutaj oczywiście osobach publicznych oraz gwiazdach światowego formatu, za sprawą których diastema trafiła na billboardy znanych marek kosmetycznych, do świata modelingu, na okładki prestiżowych magazynów modowych, wyznaczając tym samym nowy kanon piękna.

Ten odbiegający od klasycznych wzorców „ideał” stał się dla młodych ludzi inspiracją do zmian w estetyce swojego uzębienia, które niestety nie idą w parze z kwestiami zdrowotnymi.

Trend ten jest szczególnie widoczny w Wielkiej Brytanii, gdzie wielu nastolatków zgłasza się do klinik stomatologicznych w celu „zrobienia” diastemy, nawet kosztem wysokiego ryzyka powikłań. Korekta uzębienia wymaga bowiem oszlifowania i spiłowania siekaczy, w wyniku czego Pacjent na własne życzenie pozbywa się części tkanek twardych zęba. Ma to istotny wpływ na osłabienie ich struktury zębów, w wyniku czego może dojść do infekcji bakteryjnych oraz zwiększa się ryzyko urazów mechanicznych. Warto również pamiętać, że diastema może prowadzić do rozwoju wad ortodontycznych, problemów z wymową oraz chorób przyzębia. W związku z tym, niezależnie od naszych preferencji estetycznych, wykonywanie takiego zabiegu na życzenia jest wysoce ryzykowne i warto by Pacjent miał tego świadomość.

Czy diastemę trzeba zawsze likwidować? Kiedy „szpara” między jedynkami staje się prawdziwym problemem?

Wszystko zależy od jej wielkości i tego, czy powoduje dyskomfort w jamie ustnej Pacjenta. Jeśli diastema przekracza 2 mm, często dochodzi do wad ortodontycznych i jej likwidacja jest konieczna dla zachowania zdrowia i pełnej funkcjonalności w jamie ustnej.

Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda kwestia jej powstawania i na co zwrócić uwagę u naszych dzieci, by w przyszłości nie musiały borykać się z tym problemem.

Diastema – jakie są źródła jej powstawania?

Ze względu na przyczynę powstawania diastemy możemy wyróżnić:

  • prawdziwą – jest ona związana z przerostem lub niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej;
  • rzekomą – spowodowana nieproporcjonalnie małym rozmiarem siekaczy bocznych w stosunku do rozmiaru szczęki, ich brakiem ( hipodoncja) zębami nadliczbowymi (hiperdoncja);
  • fizjologiczną – ujawnia się przed wyrżnięciem stałych siekaczy bocznych tj. w okresie 7-9 roku życia. Najczęściej ma niewielkie rozmiary – poniżej 2mm.

Diastema może być również skutkiem urazu, złych nawyków z dzieciństwa lub chorób przyzębia. W wyniku postępującej paradontozy może dochodzić do rozsunięcia zębów łuku i powstawania „szpary” między jedynkami. Jeśli jest ona niewielka i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, można ją zostawić. W przypadku większego rozmiaru, warto zgłosić się na konsultację do gabinetu stomatologicznego, gdzie stomatolog w oparciu o precyzyjną diagnozę, zaproponuje najbardziej korzystną metodę leczenia.

 

Jak usunąć diastemę?

Jedną z najbardziej skutecznych metod stosowanych u Najmłodszych Pacjentów, u których zdiagnozowano ten problem jest zabieg podcięcia wędzidełka. Odbywa się on w komfortowych warunkach i jest całkowicie bezbolesny. Warto pamiętać, że podcięcie wędzidełka wargowego we wczesnym dzieciństwie pozwala uniknąć nie tylko diastemy, ale również wad zgryzu, wad wymowy oraz innych konsekwencji zdrowotnych.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków we wczesnych latach życia dziecka, które mogą przyczynić się do powstania diastemy. Należą do nich m.in ssanie kciuka czy niewłaściwe ułożenia języka u maluszka podczas połykania pokarmów. Zbyt duży nacisk na przednie zęby może spowodować powstanie luki między jedynkami.

Jeśli diastema osiąga rozmiar powyżej 2mm, wówczas często dochodzi do wad ortodontycznych, które są zagrożeniem na zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej.

Nieleczona diastema może przyczyniać się do rozwoju chorób przyzębia, wad zgryzu, problemów z prawidłową artykulacją głosek. Dlatego podjęcie terapii przy pomocy aparatów ortodontycznych jest w tym przypadku nieodzowne. W zależności od rodzaju diastemy, w celu przywrócenia równowagi w jamie ustnej stosuje się ruchome bądź stałe aparaty. W przypadku diastemy zbieżnej (dolne końcówki zębów są skierowane do siebie) stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Jeśli zaś ortodonta zdiagnozuje diastemę rozbieżną (górne końce zębów ułożone w swoim kierunku) wówczas najlepszym rozwiązaniem będą aparaty ruchome. Dobrym rozwiązaniem jest również noszenie przezroczystych aparatów nakładkowych, które umożliwiają pozbycie się wady w ciągu 6-8 miesięcy.

Wszystko zależy od przyczyny powstania diastemy i jej rozmiaru. W przypadku osób dorosłych, u których diastema nie jest tylko defektem estetycznym, najbardziej efektywna jest terapia aparatem stałym.
Jeśli diastema powstała w wyniku braków zębowych, nieodzowne będzie leczenie implantologiczne, które pozwoli na lata przywrócić piękny i symetryczny uśmiech.

W przypadku zęba nadliczbowego wykonuje się zabieg ekstrakcji i następnie zsuwa się jedynki przy pomocy płyty akrylowej ze skręcana śrubą lub sprężynkami międzyzębowymi lub aparatu stałego.

 

Inne sposoby na pozbycie się diastemy

Terapia ortodontyczna jest najbardziej efektywną metodą pozbycia się przerwy między jedynkami. Jednak w wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie szybszych metod, zwłaszcza w przypadku, gdy diastema nie jest duża. Dobrą alternatywą są tutaj zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej – licówki porcelanowe lub bonding, które umożliwiają sprawne zamknięcie diastemy. W przypadku bondingu efekty zabiegu można zobaczyć już po pierwszej wizycie – luka uzupełniana jest materiałem kompozytowym. Zastosowanie licówek, czyli cienkich porcelanowych płytek na zęby daje podobny efekt, jest jednak dużo trwalsze i pozwala na lata pozbyć się tego defektu.

Co możesz teraz zrobić?

Problem diastemy spędza Ci sen z powiek? Chcesz ostatecznie rozprawić się z tym defektem, by móc cieszyć się pięknym i symetrycznym uzębieniem? Zapraszamy na konsultację do naszej kliniki. Nasi eksperci zaproponują najbardziej skuteczne metody terapii. Aby umówić się na konsultację, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.

 

·