Erozja szkliwa

Erozja szkliwa

2 grudnia 2022

Na czym polega erozja szkliwa? Co zrobić, żeby się przed nią uchronić? Jak można złagodzić jej efekty?

 

Na czym polega erozja szkliwa?

Erozja szkliwa jest chemicznym procesem, w wyniku którego dochodzi do trwałego uszkodzenia twardych tkanek zębów. W jaki sposób się to dzieje? Winne są kwasy – to ich działanie przynosi tak destruktywne efekty. Wystarczy, że pH w jamie ustnej spadnie poniżej 4,5, a następuje rozpuszczanie hydroksyapatytów, czyli związków tworzących szkliwo zębów. Jakie są efekty, łatwo się domyślić. Szkliwo zostaje uszkodzone, a znajdująca się pod nim zębina – odsłonięta.

 

Wina za proces erozji szkliwa spoczywa więc na kwasach, ale skąd właściwie się one biorą? Najczęściej są dostarczane wraz z pokarmem. Znajdują się na przykład w owocach cytrusowych, wiśniach, jabłkach, rabarbarze, są też obecne w niektórych warzywach oraz słodzonych napojach gazowanych i winie. Ale kwasy mogą też być pochodzenia wewnętrznego. Ze zwiększoną siłą oddziałują na zęby u osób cierpiących na cukrzycę, bulimię, refluks żołądkowo-przełykowy lub zaburzenia wydzielania śliny.

 

Działanie kwasów jest zatem najczęstszym powodem erozji szkliwa, ale nie jedynym możliwym. Może do niej dochodzić także w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Pojawiają się one zwykle z powodu zbyt mocnego szczotkowania zębów oraz kultywowania szkodliwych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci, skórek i przedmiotów.

 

Jakie są objawy erozji szkliwa?

Początki erozji szkliwa można łatwo przeoczyć, ponieważ w swojej pierwszej fazie rozwoju zmiany w szkliwie są na tyle małe, że można je dostrzec dopiero pod mikroskopem. Jednak po pewnym czasie nawet bez jego pomocy stają się zauważalne zmiany w strukturze i kolorze zębów. Ponieważ szkliwo staje się cieńsze, jest ono matowe, a nawet przezroczyste.

 

Na zębach zaczynają pojawiać się w niektórych miejscach żółte przebarwienia – to odsłonięta zębina. A ponieważ szkliwo przestaje chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, zęby stają się nadwrażliwe. Krótkotrwały, intensywny ból pojawia się na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków, oraz posiłków słodkich i kwaśnych.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Pojawiają się też ubytki o nietypowym kształcie – bruzdy i dołki na powierzchniach żujących, rowki w okolicy przyszyjkowej. Zęby stają się też bardziej podatne na kruszenie się i pękanie.

 

Jak zapobiegać erozji szkliwa?

Aby nie dopuścić do erozji szkliwa, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i chronić szkliwo przed niszczycielskim działaniem kwasów. Warto więc zmienić swoją dietę tak, aby ograniczyć kwaśne potrawy i napoje.

 

Kolejną ważną kwestią jest mycie zębów. Zasadniczo powinno się je myć po każdym posiłku, ale nie bezpośrednio po nim, a raczej po odczekaniu około pół godziny (zwłaszcza, jeżeli jadło się lub piło coś kwaśnego). Po co ta przerwa? Chodzi o to, żeby hormony zawarte w ślinie miały czas, aby wyrównać poziom pH w jamie ustnej.

 

Jak leczy się erozję szkliwa?

Niestety erozja szkliwa jest nieodwracalnym procesem. Ale to nie znaczy, że nic nie można zrobić – odpowiednie leczenie pozwoli zniwelować nadwrażliwość zębów, utrzymać ich strukturę i uzupełnić powstałe ubytki. Z nadwrażliwością można sobie poradzić, stosując specjalne preparaty zamykające kanaliki zębinowe lub znieczulające nerwy. Przy znacznych ubytkach można zdecydować się na odpowiednio dobrane licówki lub rekonstrukcje protetyczne.

 

Co możesz teraz zrobić?

Aby w porę zapobiegać skutkom erozji, warto na bieżąco kontrolować stan swoich zębów. Umów się na wizytę w A2 Clinic – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.