Fluoryzacja zębów- dlaczego warto z niej skorzystać?

Fluoryzacja zębów- dlaczego warto z niej skorzystać?

27 października 2021

Fluoryzacja to podstawowy zabieg profilaktyczny, którego celem jest zapobieganie próchnicy oraz wzmacnianie szkliwa zębów. Pewnie wielu dorosłych Pacjentów pamięta go z przedszkola czy szkoły podstawowej, gdzie był obowiązkowo wykonywany. Obecnie zabieg ten jest przeprowadzany głównie w gabinetach stomatologicznych, ze względu na szereg kontrowersji, jakie wywołuje. W jaki sposób zabieg fluoryzacji oddziałuje na zęby? Czy jest bezpieczny? Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu tematowi.

 

Czym jest fluoryzacja kontaktowa?

Fluoryzacja (lakierowanie) jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten polega na pokryciu zdrowej i oczyszczonej powierzchni zębów specjalnym preparatem z fluorem przy pomocy specjalnych pędzelków lub nakładek na zęby. Po jego nałożeniu jest pozostawiany przez kilka minut na zębach, uwalniając stopniowo jony fluorkowe, które stanowią pancerz ochronny dla zębów. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi fluoru ze szkliwem zębów zabieg ten jest nazywany fluoryzacją kontaktową lub egzogenną.

Zabieg ten ze względów bezpieczeństwa powinien być wykonywany w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną higienistkę lub dentystę, którzy dobiorą odpowiednią do wieku i potrzeb Pacjenta formę i stężenie preparatu.

 

Jakie są zalety fluoryzacji?

Fluoryzacja kontaktowa służy przede wszystkim ochronie zębów przed próchnicą. Fluor, dzięki połączeniu ze związkami wapnia, wzmacnia szkliwo, które staje się odporne na działanie bakterii i kwasów. Poza działaniem wzmacniającym szkliwo, fluor wspomaga również procesy remineralizacyjne, które biorą udział odtwarzaniu niewielkich uszkodzeń szkliwa, wynikających z destrukcyjnego działania kwasów. Stąd też preparaty fluorkowe stosowane są w leczeniu początkowych zmian próchnicowych mających postać białych plam na zębach.

Częstą praktyką w gabinetach stomatologicznych jest wykonywanie zabiegu fluoryzacji zębów w pakiecie higienizacyjnym ze skalingiem i piaskowaniem. Warto podkreślić, że aplikacja fluoru na zęby zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej po zakończonym leczeniu, a ponadto jej zaletą jest uzyskanie efektu jaśniejszych zębów, co jest możliwe dzięki zwiększeniu grubości szkliwa. Zabieg fluoryzacji jest również wykorzystywany w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych oraz nadwrażliwości zębowej u osób noszących na stałe aparaty ortodontyczne. Niezależnie od zastosowanej metody fluoryzacji – lakier, żel bądź pianka, osiągane są podobne rezultaty lecznicze.

Sam zabieg fluoryzacji jest bezbolesny i trwa średnio kilka minut. Często jest przeprowadzany podczas pierwszych wizyt z dzieckiem u dentysty, co ma również walor edukacyjny – uczy najmłodszych zdrowych nawyków związanych z higieną zębów oraz nawiązywania współpracy z lekarzem.

Dla kogo zabieg fluoryzacji może jest przeznaczony?

Fluoryzacja zębów można być wykonywana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci na ich pierwszych zębach mlecznych. Z tego zabiegu powinni skorzystać również użytkownicy stałych aparatów ortodontycznych, którzy ze względu na specyfikę leczenia są bardziej narażeni na gromadzenie się złogów nazębnych i powstawania płytki bakteryjnej. Dlatego podczas leczenia ortodontycznego warto odbywać częstsze wizyty higienizacyjne – co najmniej raz na 4 miesiące. Lakier fluorowy jest specjalnie dobierany i odpowiednio dawkowany dla osób dorosłych i dzieci, dlatego można bez żadnych obaw skorzystać z tego typu zabiegów. Nawet w sytuacji przypadkowego połknięcia preparatu przez małego Pacjenta, jego dawka jest tak dobrana, że nie stwarza ryzyka dla jego zdrowia.

Jak często należy zgłaszać się na zabieg fluoryzacji?

Zabieg fluoryzacji zębów podobnie jak inne zabiegi profilaktyczne powinien być wykonywany średnio raz na 6 miesięcy, jednak osoby ze skłonnością do próchnicy oraz użytkownicy aparatów nazębnych, warto by zgłaszały się częściej na higienizację. Również fluoryzacja zębów mlecznych ze względu na większą podatność na próchnicę powinna być wykonywana przypadku średnio co 4 miesiące.

Czy fluoryzacja może mieć skutki uboczne?

Wiele osób obawia się skutków ubocznych fluoryzacji, a konkretnie przedawkowania tego pierwiastka, co mogłoby grozić fluorozą. Warto jednak podkreślić, że fluor podawany w odpowiednich dawkach jest bezpieczny dla zdrowia, a co więcej stanowi niezbędny składnik do prawidłowego rozwoju uzębienia. Zdecydowana większość past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej zawiera w składzie niewielkie ilości tego pierwiastka.

Warto jednak wspomnieć również o zagrożeniach wynikających z zatrucia fluorem, który w dużych ilościach jest substancją toksyczną mogącą wywołać dolegliwości żołądkowe lub fluorozę. W jaki sposób może dojść do takiej sytuacji? Należy skrupulatnie wybierać pastę do zębów dla swojego dziecka. Stosowanie niewielkiej ilości pasty z fluorem jest bezpieczne i istotne dla utrzymania prawidłowego stanu zębów najmłodszych. jednak należy zachować czujność przy higienie zębów u małych dzieci i pilnować, by nie połykały pasty do zębów, która ma w swoim składzie fluor. Dobrą praktyką jest, aby po zakończeniu szczotkowania ząbków usuwać resztki pasty przy pomocy jałowej gazy.

Nadmiar tego pierwiastka może skutkować bowiem zatruciem pokarmowym lub pojawieniem się białych plam na zębach, zwanych fluorozą. Ta choroba jest związana z przewlekłym zatruciem fluorem w trakcie rozwoju zębów. W zależności od stopnia jej zaawansowania może objawiać się pojedynczymi białymi plamkami, a nawet może prowadzić do rozległych ciemnych przebarwień szkliwa. W sytuacji, gdy dostrzeżemy niepokojące symptomy tego schorzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Warto również mieć na uwadze, że fluor występuje w pożywieniu, szczególnie w wodzie pitnej, herbacie, rybach czy owocach morza, nabiale i owocach strączkowych, dlatego warto wzbogacić nasza dietę o produkty mające w składzie ten cenny pierwiastek.

 

Umów się na wizytę!

Wybierasz się ze swoim dzieckiem do dentysty i myślisz o wykonaniu zabiegu fluoryzacji zębów mlecznych? Zauważyłeś tendencję do próchnicy i chcesz uchronić swoją pociechę przed bardziej inwazyjnym leczeniem? Zabieg fluoryzacji to doskonały wybór, ponieważ jest całkowcie bezpieczny i bezbolesny, a co najważniejsze zabezpiecza zęby przed nawrotem próchnicy! Nasi eksperci w oparciu o fachową wiedzę i duże doświadczenie pomogą Ci ochronić zęby Twoje lub Twojego dziecka przed destrukcyjnym działaniem kwasów i bakterii. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.