Implanty zębów – zalety i najważniejsze fakty

Implanty zębów – zalety i najważniejsze fakty

12 grudnia 2021

Implanty zębowe stają się jedną z ikon nowoczesnej stomatologii, gdyż pozwalają na stabilne osadzenie rekonstrukcji doskonale imitujących funkcjonalność oraz estetykę naturalnych zębów. Znakomicie sprawdzają się w przypadku odbudowy pojedynczych braków, jak i kilkukrotnych ubytków lub nawet bezzębia. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie Pacjentowi pięknego uśmiechu, który spełni jego potrzeby i oczekiwania! Nasuwa się jednak pytanie: jakie jeszcze korzyści przynosi wszczepienie implantów zębowych? Dokładnie wyjaśnimy to w dalszej części.

 

Podstawowa zaleta implantów zębowych – stabilna odbudowa zębów

Implanty zębowe są jedynie podstawą dla zamocowania odpowiedniej odbudowy. Ponieważ wszczepia się je w tkanki kostne obecne w miejscu luki, można oszczędzić tkanki zdrowych zębów sąsiadujących z ubytkiem (często wykorzystuje się je jako filary dla rekonstrukcji). Dzięki wykonaniu z biokompatybilnych materiałów implanty stomatologiczne integrują się z otaczającym kośćcem i zyskują stabilność porównywalną do naturalnych korzeni – praca protetyczna imitująca widoczną część uzębienia może zostać wówczas trwale zamocowana. Tym sposobem Pacjent ma możliwość komfortowego spożywania różnych produktów, nawet tak twardych jak orzechy.

 

Implanty zębowe zabezpieczają tkanki kostne jamy ustnej przed zanikiem i poprawiają wygląd twarzy

Wszczepienie implantu zębowego zapobiega utracie tkanki kostnej w miejscu ubytku. Zjawisko to wynika z niewystarczającego obciążenia kośćca, który stopniowo zacznie ulegać zanikowi Jak wspominaliśmy, implanty zębów scalają się z otaczającymi tkankami dzięki wykonaniu ich z neutralnych dla organizmu materiałów – przeważnie jest to tytan, jednakże czasami wykorzystywane są egzemplarze zawierające domieszkę tlenku cyrkonu.
Zahamowanie zaniku tkanki kostnej zapobiega powstawaniu postarzających twarz zmarszczek lub bruzd. Wynikają one z utraty podparcia policzków, które z czasem staną się mniej sprężyste, a co za tym idzie – pogorszeniu ulegnie ich estetyka. Rezultat degradacji kośćca jamy ustnej stanowi także profil starczy, znamienny dla osób w podeszłym wieku.

 

Implanty stomatologiczne eliminują wynikające z luk w uzębieniu wady wymowy

Utrata nawet pojedynczych zębów sprawia, że język traci swoje podparcie. Utrudnia to poprawną artykulację części głosek, szczególnie językowo-zębowych (d, t, c, ć, dz) lub szczelinowych (f, w, s, ś, z, ź, ż) i zwarto-szczelinowych (c, ć, dz, dź, dż). Stabilna rekonstrukcja zębów przy pomocy implantów skutecznie rozwiąże problem, poprawiając samopoczucie psychiczne Pacjenta, wzmocni również jego pewność siebie oraz zmotywuje do podejmowania inicjatyw towarzyskich bądź wystąpień publicznych.

 

Odbudowy osadzane na implanty zębowe wspaniale imitują naturalne uzębienie

Wszystkie odbudowy osadzane na implantach (pojedyncze korony protetyczne, mosty lub protezy) wykazują bardzo dobrą estetykę. Ich wykonaniem zajmuje się profesjonalny technik dentystyczny, a używa do tego wysokiej jakości materiałów pokroju porcelany oraz tlenku cyrkonu. Dzięki temu uzupełnienia znakomicie imitują naturalne zęby pod względem kształtu i koloru, efektywnie odbijają także światło.

 

Implanty zębowe wpływają na ogólne zdrowie organizmu

Ta zaleta jest ściśle powiązana ze spożywaniem posiłków. Produkty żywnościowe są poprawnie przeżuwane, dzięki czemu do układu trawiennego nie trafiają zbyt duże kawałki jedzenia obciążające żołądek. Znacznie zmniejsza to ryzyko kłopotliwych niestrawności lub innych dolegliwości gastrycznych, co z kolei zapobiega rozwojowi poważnych chorób wymagających leczenia przeprowadzanego poza gabinetem stomatologicznym. Jak widać, odbudowując swoje zęby, wspomagasz zdrowie ogólne!

 

Umów się na wizytę!

Zalet implantów zębowych jest bez liku, a skorzystać z nich może bardzo szeroka grupa Pacjentów! Jeśli chciałbyś podjąć się leczenia implantologicznego, umów się na wizytę w A2 Clinic! Nasi eksperci przeprowadzą dokładną konsultację i diagnostykę, które określą możliwości oraz pozwolą zaplanować cały proces. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707, a także wypełniając formularz.