Jak dbać o implanty?

Jak dbać o implanty?

27 grudnia 2022

Implanty pozwalają zrekonstruować uzębienie, ale żeby długo mogły spełniać swoją funkcję, należy się o nie odpowiednio zatroszczyć. Dziś opowiemy, jak powinno się dbać o implanty.

Jak dbać o implanty po zabiegu?

Bardzo istotne jest to, jak zadbasz o implanty zaraz w pierwszych dniach po ich wszczepieniu. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się przykładanie na twarz okładu z lodu. Nie powinieneś jeść ani pić, dopóki nie przestanie działać znieczulenie, a później po każdym posiłku przepłukuj usta przegotowaną letnią wodą. Skoro już o przepłukiwaniu mowa, to zaleca się też stosowanie kilka razy dziennie przeciwbakteryjnych płukanek.

W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu staraj się dużo nie mówić i nie manipulować językiem w okolicach implantu. Unikaj wysiłku fizycznego, takiego jak uprawianie sportu czy dźwiganie ciężarów. Nie powinieneś także w tym okresie spożywać gorących posiłków, korzystać z sauny i solarium. Odstaw też na ten czas papierosy i alkohol.

A co z myciem zębów? Nie powinno się go zaniedbywać, trzeba jednak zastosować do niego ostrożniejsze podejście. Nie szczotkuj w miejscu implantacji. W ciągu pierwszych tygodni po zabiegu do czyszczenia okolic w pobliżu implantu najlepiej używać szczoteczki o miękkim włosiu.

Po zdjęciu szwów jeszcze przez około sześć tygodni trzeba przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. To wyjątkowo ważne, ponieważ w przypadku zaniedbań tej sfery może dojść do zakłócenia integracji implantu z tkanką kostną.

Jeszcze jedna bardzo istotna sprawa – wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Należy udawać się na nie regularnie, aby na bieżąco kontrolować, czy gojenie pozabiegowe i integracja implantu z kością przebiegają prawidłowo (a może to odpowiednio ocenić jedynie lekarz).

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Jak dbać o implanty po integracji z kością?

A co, kiedy implanty już zintegrują się z kością? Czy wtedy już można przestać o nie dbać? Nic podobnego! Niektórzy Pacjenci wyobrażają sobie wprawdzie, że skoro implanty nie są prawdziwymi zębami i nie są zagrożone próchnicą, to nie wymagają troski z ich strony. Wyobrażenie to nie jest jednak uzasadnione.

To prawda, że próchnica nie stanowi zagrożenia dla implantów, jednak nie oznacza to, że nie powinno się ich właściwie pielęgnować. Jeżeli się ten obowiązek zaniedba, może dojść do obniżenia linii dziąseł. W takim przypadku implant zostaje odsłonięty. Między jego tytanowym korzeniem a protetyczną koroną mogą gromadzić się resztki pokarmowe. W wyniku tego tworzy się kamień nazębny, który nawarstwia się z biegiem czasu, aż w końcu może doprowadzić do zapalenia okołoimplantowego. Jeżeli osiągnie ono zaawansowane stadium rozwoju, może dojść do utraty przez implant podparcia kostnego i w efekcie do jego wypadnięcia.

Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby dokładnie czyścić osadzone na implantach protetyczne uzupełnienia. Powinno się myć je równie często jak naturalne zęby, czyli przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – a najlepiej po każdym posiłku.

Do czyszczenia implantów zaleca się stosowanie szczoteczki o miękkim włosiu. Przydatna jest szczoteczka jednopęczkowa, która ma włosie skupione w pojedynczy zaokrąglony pęczek. Przykłada się ją do linii dziąsła i prowadzi wzdłuż niej, stosując jedynie niewielki nacisk. W ten sposób łatwiej można wyczyścić implanty przyszyjkowo.

Równie ważne jest dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, zwłaszcza na styku korony protetycznej i dziąsła. Wokół implantu znajduje się szpara, z której powodu resztki jedzenia mogą wniknąć pod dziąsło i stać się przyczyną stanu zapalnego. Aby do tego nie dopuścić, warto stosować irygator – urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

Co możesz teraz zrobić?

Implanty są skutecznym sposobem, aby uzupełnić braki zębowe. Mogą pomóc również Tobie! Przyjdź do A2 Clinic i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.