Jak dbać o protezę zębów?

Jak dbać o protezę zębów?

23 października 2023

Zdrowe zęby są naszą wizytówką. Kiedy jednak dojdzie do ich uszkodzenia, konieczne może być założenie protezy. Jeśli jest ona odpowiednio dobrana, potrafi dobrze spełniać swoje zadanie nawet przez wiele lat. Należy jednak odpowiednio o nią dbać. W jaki sposób? Wyjaśniamy.
 

Systematycznie czyść protezę

Zacznijmy od tego, że najważniejsze jest regularne czyszczenie protezy. Jest to istotne zwłaszcza przy modelach z akrylu – materiał ten sprzyja namnażaniu się grzybów, bakterii oraz zaleganiu pozostałości po pokarmach, które mogą fermentować i gnić. To z kolei prowadzi do powstawania nieprzyjemnej woni z ust, stanu zapalnego błony śluzowej oraz innych, patologicznych procesów. Dlatego zdecydowanie najlepiej jest myć protezę po każdym posiłku.

Korzystaj z odpowiednich środków do czyszczenia protez

Jeśli nosisz protezę, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie środki do jej czyszczenia. Chodzi tu chociażby o specjalne szczoteczki z miękkim włosiem, którymi trzeba myć wszystkie elementy protez – nie tylko zęby, ale również elementy metalowe czy różowe. Pamiętaj, aby za bardzo nie naciskać, ponieważ może to łatwo doprowadzić do zniszczenia protezy. Do mycia dobrze sprawdzi się również szare mydło. Po wyczyszczeniu protezy zawsze należy ją opłukać ciepłą wodą. Ważne też, aby w czyszczeniu zachować umiar i nie dezynfekować jej zbyt długo lub za często – w przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni protezy.

Zrezygnuj z czyszczenia protezy pastą

Wiele osób popełnia błąd i czyści swoje protezy klasyczną pastą do zębów. Dlaczego nie powinno się tego robić? Przede wszystkim dlatego, że zawiera ona substancje ścierające, które sprawiają, że powierzchnia takich uzupełnień zaczyna być chropowata i porysowana. To z kolei może doprowadzić do tego, że będzie zbierało się w niej więcej osadu.

Zdejmuj protezy na noc

Oczywiście wiele protez, zwłaszcza tych standardowych, trzeba zdejmować przed pójściem spać. Te wysuszone dobrze jest włożyć do pojemnika. Jeśli będziesz pozostawiać uzupełnienie na zębach na noc, może to doprowadzić do chorób dziąseł oraz różnych, innych problemów zdrowotnych. Co więcej, jest to po prostu niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić to do złamania szczęki, a nawet zadławienia się. Łatwo jest w ten sposób przyczynić się także do obtarć, owrzodzeń oraz wykształcania się stanów zapalnych w jamie ustnej. Dziąsła muszą też po prostu odpocząć.

Pomyśl o wymianie oraz naprawie

Protezy należy regularnie wymieniać – najczęściej co 5 lat, ale zależy to w rzeczywistości od wielu czynników. Co więcej, w razie potrzeby, należy je jak najszybciej naprawiać – niezależnie od tego, czy chodzi o pęknięcia, czy też złamania.

Skontaktuj się z nami

Noszenie protezy to duża zmiana w życiu. Mamy tego świadomość i wiemy, jak dużo pytań może się  w związku z tym pojawić w Twojej głowie. W A2 Clinic chętnie na nie odpowiemy. Wystarczy, że przyjdziesz do nas na wizytę. W tym celu zadzwoń do nas na numer +48 74 666 87 77 lub wypełnij formularz na stronie.