Jak pokonać lęk przed wizytą u dentysty?
Większość ludzi latami zmaga się z różnymi trudnościami, musi pokonywać wiele blokad, które utrudniają ich codzienne funkcjonowanie. Jedną z nich jest dentofobia. Jak pokazują statystyki strach przed wizytą u dentysty jest dość częstym zjawiskiem, zwłaszcza wśród osób dorosłych, które pamiętają jeszcze dawne standardy leczenia. Stosowane wówczas sposoby znieczulenia powodowały nieprzyjemne doznania – m.in. rozpieranie tkanek czy drętwienie połowy twarzy. U niektórych Pacjentów dyskomfort psychiczny wywoływał już sam widok strzykawki i igły, co skutecznie zniechęciło ich do wizyt w gabinecie nawet na długie lata. Również owiane złą sławą leczenie kanałowe, które wiązało się z koniecznością zatruwania zęba, do dziś wywołuje nieprzyjemne skojarzenia.
Współczesna stomatologia doskonale radzi sobie z takimi sytuacjami, oferując bezbolesne i w pełni komfortowe metody terapii w oparciu o zastosowanie najnowszych technologii – m.in. leczenie kanałowe pod mikroskopem, komputerowe znieczulenia the Wand.
Jednak przełamanie oporu przed wizytą u dentysty, w przypadku osób posiadających negatywne doświadczenia, nie jest sprawa prostą, dlatego warto poznać mechanizm tego zjawiska i sposoby jak przełamać opór przed leczeniem zębów, by móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Jak powstaje dentofobia?
Dentofobia objawia się paraliżującym strachem, który ze względu na poziom intensywności bywa zestawiany z lękiem wysokości czy arachnofobią (lęk przed pająkami). Problem ten dotyczy głównie osób, które mają już za sobą bolesne leczenie zębów i to doświadczenie wywarło ogromny wpływ na ich dalsze życie. Nikogo nie trzeba przekonywać, jakie są konsekwencje zaniechania na lata wizyt u stomatologa. Pogorszenie estetyki uśmiechu, zmiany próchnicowe, choroby przyzębia, paradontoza czy bezzębie to tylko część z nich. Skutki sięgają jednak dużo głębiej. W wyniku zaniedbań jamy ustnej i uzębienia, wiele osób wycofuje się z życia towarzyskiego. Luki w uzębieniu, próchnica czy wady ortodontyczne bywają źródłem wielu kompleksów i mogą skutkować utratą pewności siebie. Ponadto wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich obawy mogą być nieświadomie przenoszone na dzieci. Jak to się dzieje? Często dorośli rozmawiają przy swoich pociechach o dawnym leczeniu i negatywnych emocjach z nim związanych, co powoduje lęk u dziecka. Czasem padają również nieprzemyślane słowa – „jak nie będziesz myć zębów, będziemy musieli iść do dentysty”, sugerujące, że wizyta u dentysty jest czymś nieprzyjemnym i dziecko idzie tam za karę.
Taka postawa może przyczynić się do powstania dentofobii, dlatego ważne aby oswajać dziecko od najmłodszych lat z gabinetem dentysty, który jest miejscem przyjaznym, a lekarz to osoba, która ma uratować jego uśmiech oraz przywrócić piękny i zdrowy wygląd uzębienia. Nie chodzi o przymus odbywania takich wizyt, tylko o uświadomienie dziecku, jakie korzyści będzie miał dzięki regularnym wizytom u dentysty. Uniknie w ten sposób konieczności wykonania zabiegów, które mogą się wiązać z długiem leczeniem bądź ekstrakcją zębów. Najlepszym rozwiązaniem, które warto wdrożyć, by zapobiec rozwojowi wielu chorób jamy ustnej i od wczesnego dzieciństwa wyrobić pozytywne nawyki u dziecka, są wizyty adaptacyjne. Jest to doskonała okazja do tego, by dziecko mogło zupełnie swobodnie i naturalnie zapoznać się z całkowicie nowym dla niego środowiskiem i poczuć się w nim bezpiecznie.
Jak okiełznać lęk przed dentystą?
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i chęć stawienia mu czoła. W jaki sposób to można zrobić? Warto zorientować się, jaki sposób znieczulenia jest stosowany w wybranej Klinice i zdobyć informacje na temat tej metody uśmierzania bólu. Można to zrobić samodzielnie, np. przeczytać na stronie internetowej danej kliniki jakie metody są stosowane, ale jeszcze lepszym sposobem jest zapisanie się na wizytę konsultacyjną. Jest to doskonała okazja, by porozmawiać z lekarzem o swoich obawach i zapytać go, w jakie są możliwości leczenia bez bólu. W przypadku dzieci najlepszą metodą są wspominane już wizyty adaptacyjne, które warto wdrażać już po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych u dziecka.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Ważne jest, aby Pacjent borykający się z dentofobią poinformował o swoim problemie personel na samym początku leczenia. Pomimo iż w stosunku do każdego Pacjenta stosowane są standardy komfortowego leczenia, to jednak osoby z problemem dentofobii mogą potrzebować więcej czasu na przełamanie swoich obaw i w ich przypadku procedury mogą wyglądać nieco inaczej. Jeśli jest taka możliwość, warto poprosić o wsparcie bliską osobę, która może czekać na nas w klinice lub być „pod telefonem” i po zakończeniu wizyty możemy podzielić się z wrażeniami z jej przebiegu. Ważne jest także, aby nie bać się zadawania pytań lekarzowi, ponieważ dzięki temu możliwe jest rozwianie wszelkich pojawiających się w trakcie leczenia wątpliwości. Warto zapisać się do renomowanej kliniki stomatologicznej, gdyż daje to gwarancję, że terapia będzie przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami, a ponadto Pacjent może być skierowany do eksperta, który ma duże doświadczenie z osobami zmagającymi się z na dentofobią.
Co możesz teraz zrobić?
Najważniejszy jest pierwszy krok, który pomoże Ci przełamać barierę przed dentystą. Warto zapisać się na wizytę konsultacyjną i porozmawiać z lekarzem o wszystkich swoich obawach, na pewno w oparciu o tę wiedzę zaproponuje najbardziej odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia. W A2 Clinic wykorzystujemy sprawdzone i bezpieczne znieczulenia, dzięki któremu zabiegi odbywają się w komfortowych warunkach i są bezbolesne. Ponadto dbamy o dobrą i przyjazną atmosferę w klinice. Pamiętaj, że ważny jest czas, ponieważ może on mieć negatywny wpływ na stan Twojego uzębienia. Dlatego jeśli już podjąłeś decyzję o leczeniu zębów, warto konsekwentnie ją realizować. Aby umówić się na konsultację, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707