Jak wygląda nowoczesne leczenie kanałowe?

Jak wygląda nowoczesne leczenie kanałowe?

29 listopada 2021

Dla wielu osób leczenie kanałowe jest ostatnią szansą na uratowanie naturalnego zęba przed ekstrakcją. Zabieg ten nie budzi jednak pozytywnych skojarzeń, na co bez wątpienia mają wpływ dawne metody leczenia. Tradycyjna „kanałówka” była dawnej poprzedzona zatruwaniem zęba, co miało zminimalizować bolesne dolegliwości. Proces leczenia kanałowego był przez to rozciągnięty w czasie i nie dawał w pełni przewidywalnych efektów leczenia. Dlatego wiele osób unikało leczenia kanałowego, co zwykle kończyło się poważnymi powikłaniami lub utratą zęba. Taki właśnie obraz leczenia kanałowego utrzymuje się w świadomości wielu osób, dlatego chcielibyśmy przedstawić pokrótce nowoczesne oblicze zabiegu endodontycznego, który obecnie jest wykonywany przy użyciu nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych. Dzięki temu coraz więcej osób może w pełni komfortowo, skutecznie i bez bólu wyleczyć ząb kanałowo podczas 1 wizyty w gabinecie!

 

Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, do którego najczęściej dochodzi w wyniku nieleczonej próchnicy bądź poważnych uszkodzeń mechanicznych zęba. W takiej sytuacji jedynym sposobem uratowania zęba jest przeprowadzenie zabiegu endodontycznego, którego celem jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów korzeniowych zęba oraz jego korony i usunięcie z nich zainfekowanych z tkanek, a następnie wypełnienie powstałego ubytku przy pomocy płynnej gutaperki (materiał bazujący na naturalnym kauczuku) oraz wysokiej jakości materiału kompozytowego. W sytuacji gdy ząb uległ znacznemu uszkodzeniu, proponowane jest zabezpieczenie go przy pomocy specjalnych wkładów koronowo-korzeniowych.

Obecna procedura leczenia kanałowego, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i zaawansowanych technologii (maszynowe wypełnienie kanałów) cechuje się wysokim bezpieczeństwem, skutecznością i najwyższym komfortem. Zastosowanie nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych i endometru, służącego do pomiaru długości kanałów korzeniowych, umożliwia przeprowadzenie zabiegu endodontycznego podczas 1 wizyty w gabinecie, bez konieczności uprzedniego zatruwania zęba, które związało się z dyskomfortem i wydłużało cały proces leczenia.

 

Komfortowe leczenie kanałowe pod mikroskopem w 1 dzień

Współczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem wyróżnia się wysoką skutecznością i komfortem. Dzięki znacznemu przybliżeniu i doświetleniu pola zabiegowego lekarz ma pełny wgląd w anatomię kanałów korzeniowych, dzięki czemu może je precyzyjnie opracować i wypełnić redukując do minimum ryzyko ewentualnych komplikacji.

Tradycyjna metoda leczenia endodontycznego nie zawsze kończyła się sukcesem, ponieważ w bardziej skomplikowanych przypadkach, np. w trudno dostępnych kanałach korzeniowych – mocno rozgałęzionych czy zakrzywionych, bez możliwości przybliżenia pola zabiegowego, opracowanie kanałów było znacząco utrudnione. Leczenie takich przypadków wiązało się z ryzykiem ponownego stanu zapalnego i bolesnych dolegliwości, co z kolei wiązało się z koniecznością przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego (tzw.re-endo).

Dziś można śmiało powiedzieć, że mikroskop stomatologiczny zrewolucjonizował współczesne leczenia kanałowe, dając szansę na skuteczne uratowanie każdego zęba kwalifikującego się do zabiegu endodontycznego. Ponad 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego, daje możliwość precyzyjnej lokalizacji i oczyszczenia wszystkich kanałów korzeniowych wraz z komorą zęba. Wszystko to sprawia, że skuteczność leczenia kanałowego sięga obecnie ponad 95%!

 

Nowoczesne leczenie kanałowe bez bólu!

Wielu Pacjentów kojarzy dane metody leczenia kanałowego z bólem i dyskomfortem. Obecnie standard przeprowadzanych zabiegów znacząco różni się od tych, które były wykonywane w przeszłości. A wszystko za sprawą nowoczesnych znieczuleń dostosowanych do potrzeb każdego Pacjenta, które skutecznie eliminują wszelkie dolegliwości bólowe i dyskomfort związany z zabiegami. Cały proces leczenie przebiega bezboleśnie i komfortowo.

Również Pacjenci z problem dentofobii nie muszą obawiać się „kanałówki”. Doświadczeni endodonci z dużą empatią i profesjonalizmem podchodządo każdego Pacjenta, zapewniając mu bezstresowe warunki leczenia i miłą atmosferę.

 

Korzyści płynące z leczenia kanałowego

Pokrótce przedstawiliśmy już różnice pomiędzy dawnym, a obecnym leczeniem kanałowym. Pod względem komfortu, bezpieczeństwa i skuteczności, obecne leczenie kanałowe pod mikroskopem jest przełomowe. Cała jego procedura jest możliwa do przeprowadzenia podczas jednej wizyty w gabinecie, dzięki czemu Pacjent nie musi być na dłużej wyłączony z aktywności prywatnej czy zawodowej. Jakie poza tym zyskuje korzyści w odniesieniu do dawnych metod przeprowadzania „kanałówki” ?

 

Przewidywane efekty leczenia i brak ryzyka powikłań

  • Wysoka skuteczność leczenia sięgająca ponad 95%
  • Komfort dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów i technologii: płynna gutaperka, maszynowe wypełnienie kanałów;
  • Leczenie bez bólu – dzięki zastosowaniu skutecznych form znieczulenia miejscowego dostosowanych do potrzeb każdego Pacjenta;
  • Leczenie pod mikroskopem w każdym przypadku!
  • Zastosowanie nowoczesnych narzędzi endodontycznych, m.in. endometru służącego pomiarowi długości kanałów korzeniowych.
  • leczenie trudnych przypadków, zębów dawniej skazanych na ekstrakcję: np. udrażnianie zakrzywionych i trudno dostępnych kanały korzeniowych, usuwanie ukruszonych fragementów zebów z tkanek przyzębia bądź narzędzi endodontycznych.
  • ratunek zęba przed ekstrakcją i pogłębiającym się stanem zapalnym, który prowadzi do nasilonych dolegliwości bólowych i tworzenia się ropni.

Warto pamiętać, że infekcja miazgi zęba jest procesem nieodwracalnym i nieleczona z czasem się pogłębia, co w efekcie może prowadzić do powstawania ropni bądź torbieli. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie bardziej inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, które generuje dodatkowy stres i zwiększa całościowe koszty leczenia. Dlatego też warto niezwłocznie podjąć decyzję o przeprowadzeniu leczenia kanałowego, co pozwoli uniknąć dalszych powikłań.

 

Umów się na wizytę!

Wybierasz się na leczenie kanałowe? Zależy Ci na wysokiej skuteczności zabiegu, który jest bezbolesny i komfortowy dla każdego Pacjenta. Trafiłeś pod dobry adres! W A2 Clinic doświadczeni lekarze – endodonci wykonują leczenie kanałowe przy użyciu najnowocześniejszych technologii i wysokiej jakości sprzętu. Zapewniamy najwyższą skuteczność, bezpieczeństwo i komfort w leczeniu pod mikroskopem! Nie zwlekaj, uratuj swojego zęba przed ekstrakcją! Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.