Jak zbudowany jest implant?

Jak zbudowany jest implant?

20 lipca 2023

Implanty zębowe wspaniale zastępują naturalne zęby. Pozwalają odzyskać piękny i pełny uśmiech, a co za tym idzie – przywrócić pewność siebie. Co więcej, ułatwiają jedzenie i poprawne mówienie. Każdy implant zbudowany jest jednak z kilku podstawowych elementów. Z czego składa się cała ich konstrukcja? I z jakiego materiału wykonuje się implanty? Wyjaśniamy.
 
 

Jak zbudowany jest implant? Filar

Pierwszym, bazowym elementem implantu, jest filar. To wykonana z tytanu śruba, która zastępuje naturalny korzeń zęba. Zostaje ona wszczepiona w żuchwę lub szczękę zęba. Niektóre filary wyróżniają się gwintowaną powierzchnią, inne natomiast mają formę cylindrów. Ich kształt dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Wkręca się je odpowiednio w kość, z którą następnie się one integrują. Kość zaczyna je w pewnym momencie obrastać, dzięki czemu tworzy się mocny fundament do umieszczenia właściwej rekonstrukcji protetycznej.
 
 

Jak zbudowany jest implant? Łącznik

Kolejnym elementem implantu jest łącznik, który pełni funkcję szyjki zębowej. Tworzy się go z tytanu lub cyrkonu. Stanowi on połączenie między filarem a koroną lub innym uzupełnieniem protetycznym. Dzięki niemu konstrukcja ta zyskuje również wytrzymałość oraz stabilność. Można wyróżnić wiele typów łączników, dzięki czemu lekarz może je indywidualnie dopasować do danego przypadku. Różnią się one między sobą m.in. kątem nachylenia czy obszarem, w którym są one zakładane.
 
 


 
 

Z czego składa się implant? Korona protetyczna

Korona protetyczna pełni w implancie rolę korony zębowej. Zlokalizowana jest ona nad linią dziąsła i znakomicie imituje naturalną koronę zęba. Można wyróżnić różne rodzaje koron, w tym m.in. korony pełnoceramiczne, cyrkonowe, kompozytowe czy porcelanowe na podbudowie metalowej. Tak jak powiedzieliśmy, zamiast korony czasem przymocowuje się inne uzupełnienie protetyczne, np. most lub protezę całkowitą. Wszystkie tego rodzaju odbudowy umieszcza się na stałe, ale w razie potrzeby można je zdjąć.
 
 

Z jakiego materiału zbudowany jest implant?

Jak już wspomnieliśmy na początku, filar implantu, czyli – tak naprawdę – właściwy implant, zbudowany jest z tytanu o wysokiej czystości. Całkowicie czysty tytan nie występuje w naturze. Ów materiał jest biokompatybilny, a więc świetnie tolerowany przez organizm człowieka, który nie traktuje go jako ciało obce. Co więcej, bez problemu łączy się on z kością – jest to cecha, która zdecydowanie wyróżnia go spośród innych materiałów stosowanych w stomatologii. Nie powoduje on także uczuleń.
Tytan cechuje się również bardzo wysoką wytrzymałością, dzięki czemu niestraszne mu są obciążenia, którym podlegają korzenie zębów. Do tego jest odporny na korozję, dzięki czemu również bez problemu można go umieścić w jamie ustnej.
 
 

Skontaktuj się z nami

Przymierzasz się do wszczepienia implantów? A może chcesz po prostu dowiedzieć się więcej na ich temat? W obu przypadkach zapraszamy do gabinetu A2 Clinic. Umów się na dogodny dla siebie termin i zadzwoń do nas na numer +48 74 666 87 77 lub wypełnij formularz na stronie.