Jaki rodzaj wypełnień będzie dla mnie najlepszy?

Jaki rodzaj wypełnień będzie dla mnie najlepszy?

27 października 2021

Współczesna stomatologia oferuje szerokie spektrum rozwiązań dedykowanych wszystkim Pacjentom, u których pojawiły się ubytki na zębach. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są zmiany próchnicowe, które są dość powszechnym problemem dotykającym ponad 90% społeczeństwa. Mogą one mieć również swoje źródło również w bruksizmie, kwasowej erozji szkliwa czy w urazach mechanicznych. W zależności od rodzaju i zakresu ubytków zębowych proponowane są nowoczesne metody leczenia z zakresu stomatologii zachowawczej lub protetyki.

Jeśli nie doszło do poważnych uszkodzeń korony zębów lub stanu zapalnego miazgi zwykle wykonywane są standardowe zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, czyli wypełnienie ubytków przy pomocy nowoczesnych światłoutwardzalnych plomb. Jednak w przypadku rozległych i głębokich ubytków nie dla każdego takie rozwiązanie będzie skuteczne i komfortowe, dlatego w takich przypadkach proponowane są nowoczesne nakłady i wkłady koronowe inlay/onlay bądź odbudowa zęba przy pomocy włókna szklanego.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie obecnie są dostępne rodzaje wypełnień w A2 Cinic, czym różnią się od dawnych wypełnień z amalgamatu lub złota oraz w jakich przypadkach znajdują zastosowanie?

 

Nowoczesne wypełnienia światłoutwardzalne

W naszej klinice nowoczesne wypełnienia światłoutwardzalne są używane standardowo do uzupełnienia różnego rodzaju ubytków w uzębieniu. Ich dużą zaletą jest możliwość doboru kolorystyki, która będzie pasowała do pozostałej części zębów. Ten rodzaj plomby może być wykonany zarówno w tylnych partiach szczęki, jak również na zębach przednich, a nawet na bocznych. Wypełnienia światłoutwardzalne wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz nienaganną estetyką, która wiernie oddaje naturalny wygląd uzębienia. Jednak pomimo wielu zalet, należy pamiętać, że utrzymują się średnio 3-10 lat i z czasem mogą ulegać przebarwieniom np. na skutek palenia papierosów, czy nadmiernego picie mocnej kawy i herbaty. Jeśli jednak będziemy przestrzegać zasad higieny i odbywać regularne kontrole u dentysty, możemy cieszyć się nimi przez lata.

 

Nowoczesne wypełnienia kompozytowe kontra amalgamaty

Wypełnienia amalgamatowe stanowią relikt minionej epoki. Kiedyś powszechnie stosowane w stomatologii, dziś wywołują szereg kontrowersji związanych z ich wpływem na zdrowie. Wypełnienia amalgamatowe wykonywane były ze stopu metali, dawniej łączonych ze śladową ilością rtęci. Ze względu na ich skład nie mogły być wykonywane u dzieci, kobiet ciężarnych oraz osób z chorobami nerek bądź posiadaczy metalowych elementów w jamie ustnej (np. wkładów protetycznych). Śladowe ilości rtęci obecnie raczej nie występują, jednak ze względów estetycznych mało kto się na nie decyduje. Z pewnością ten typ wypełnień nie powinien być stosowany na przednich zębach. Wiele osób bierze pod uwagę wymianę dawnych amalgamatowych wypełnień na bardziej estetyczne odpowiedniki, jednak w takiej sytuacji należy wybrać gabinet stomatologiczny, w którym takie uzupełnienia są usuwane z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa.

 

Nakłady i wkłady koronowe inlay/onlay

W A2 Clinic w przypadku bardziej rozległych ubytków w uzębieniu polecane są nakłady i wkłady koronowe inlay/onlay. Występują one zarówno w wersji kompozytowej, jak i pełnoceramicznej. Ta ostatnia wersja cechuje się najwyższym poziomem estetycznym, na co istotny wpływ ma stopień przezierności odzwierciedlający wygląd naturalnego szkliwa zębów. Dzięki temu są one nie od odróżnienia od pozostałego uzębienia i spełniają wymogi estetyczne nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Na tym jednak nie kończą się ich atuty. Największą zaletą wkładów i nakładów koronowych inlay/onlay jest odbudowa kształtu anatomicznego zęba, czyli guzki i bruzd punktów stycznych, co sprawia, że siły nacisku na zęby w trakcie gryzienia rozkładają się prawidłowo i dzięki temu zostają przywrócone właściwe warunki zgryzowe. Taki efekt w przypadku rozległych ubytków, nie byłby możliwy do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnej plomby. W celu wykonania nakładów koronowych konieczne jest pobranie skanów uzębienia Pacjenta i przesyłanie ich do laboratorium protetycznego, gdzie doświadczeni technicy przygotują indywidualnie dopasowane pod względem estetycznym i funkcjonalnym nakłady lub nakłady koronowe.

 

Kolorowe wypełnienia zębów mlecznych

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy ubytek w zębach należy wypełnić odpowiednim materiałem, który ma na celu ochronę wewnętrznych tkanek zęba przed działaniem kwasów i bakterii. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zębów mlecznych, które podobnie jak ich stałe odpowiedniki często są atakowane przez próchnicę. Szkodliwym mitem, który wciąż pokutuje u niektórych rodziców jest przekonanie, że zębów mlecznym nie należy leczyć, bo i tak wypadną. Konsekwencje takiego myślenia niestety mogą być fatalne w skutkach, ponieważ nieleczona próchnica zębów szybko rozprzestrzenia się na pozostałe partie zdrowych ząbków, co w konsekwencji może skutkować ekstrakcją lub koniecznością leczenia kanałowego w młodym wieku. Usunięcie zainfekowanego zęba mlecznego zanim doczeka się swojego stałego odpowiednika może skutkować powstawaniem wad zgryzu, dlatego jest zdecydowanie odradzane przez stomatologów.

W przypadku najmłodszych Pacjentów oferowane są kolorowe wypełnienia, które z pewnością budzą u dzieci bardziej pozytywne skojarzenia, a dla niektórych stanowią wręcz zachętę do podjęcia współpracy z lekarzem. Dużym atutem tego typu wypełnień jest możliwość swobodnego doboru koloru plomby, która budzi u dziecka miłe skojarzenia. Warto podkreślić, że kolorowe plomby dedykowane najmłodszym Pacjentom są tak samo trwałe, jak w przypadku białych, światłoutwardzalnych dla dorosłych. Bezpośrednio po wyjściu z gabinetu, dziecko może swobodnie jeść i pić. W A2 Clinic zabiegi u najmłodszych są wykonywane w pełni komfortowo i bezboleśnie, a wszystko dzięki zastosowaniu w miejsce tradcyjnych znieczuleń strzykawką i igłą, specjalnych żeli znieczulających.

Jeśli dawno nie byłaś z dzieckiem u kontroli stomatologicznej, warto sprawić stan jego ząbków. Rekomendujemy na początek wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko, jeszcze przed wykonaniem leczenia zębów, będzie mogło swobodnie oswoić się z atmosferą gabinetu.

Odbudowa zęba z włóknem szklanym

W przypadku tzw. zębów martwych po leczeniu kanałowym często dochodzi do urazów. Wynikają one z kruchości takiego zęba, z którego zwykle usunięte zostały tkanki twarde i miękkie, a pozostałe ściany zewnętrzne zęba są bardzo osłabione. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odbudowanie takiego zęba przy pomocy włókna szklanego. W ten sposób można skutecznie zapobiec uszkodzeniom mechanicznym oraz ponownej infekcji kanałów. Warto podkreślić, że zęby odbudowane na włóknie szklanym są bardziej odporne na różnego typu uszkodzenia, mają naturalny kolor i zapewniają dobrą estetykę.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ubytki w uzębieniu są wciąż numerem jeden, jeśli chodzi o skalę problemów stomatologicznych, z którymi zgłaszają się Pacjenci. Na szczęście istnieją coraz doskonalsze rozwiązania, które umożliwiają estetyczną i funkcjonalną odbudowę zębów. W A2 Clinic nasi specjaliści dopasowują określony rodzaj wypełnień i rekonstrukcji zębów do konkretnego pacjenta – w oparciu o jego potrzeby i oczekiwania. Bazujemy na nowoczesnych materiałach wypełnień, które odzwierciedlają naturalne piękno uśmiechu i cechują się najwyższa funkcjonalnością. Umów się do nas na wizytę, a nasi specjaliści dopasują materiały idealnie współgrające się z pozostałą częścią Twojego uzębienia. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.