Kamień nazębny

Kamień nazębny

25 maja 2023

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się tak naprawdę większość z nas. Ważne jest, aby regularnie go usuwać w gabinecie stomatologicznym. W przeciwnym razie może doprowadzić on do stanów zapalnych dziąseł, a to z kolei – do formowania kieszonek dziąsłowych oraz przyzębnych. Finalnym rezultatem zaniedbań może być paradontoza.

 
 

Czym jest kamień nazębny? Objawy

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Do jego tworzenia dochodzi po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego umycia zębów – po tym czasie dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej. Kamień nazębny można rozpoznać po tym, że jest trochę ciemniejszy od koloru uzębienia i przybiera lekko żółtawe zabarwienie. W wyniku picia kawy, herbaty lub palenia papierosów staje się on jeszcze ciemniejszy.
 
 

Przyczyny kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje u każdego z nas. Przyczynia się do tego ślina, a konkretnie – zawarte w niej sole mineralne. Reagują one z płytką nazębną, w wyniku czego dochodzi do jej mineralizacji.
 
To, jak szybko się on tworzy, zależy m.in. óod ilości spożywanych pokarmów. Przykładowo, jeśli w diecie znajduje się sporo nabiału oraz węglowodanów, prowadzi to do zagęszczenia śliny, a co za tym idzie – narastania kamienia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstawanie kamienia nazębnego jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Najczęściej do wykształcenia się płytki zębowej dochodzi w miejscach trudno dostępnych. Do szybszego powstawania kamienia przyczynia się również palenie papierosów oraz picie alkoholu.
 
 

Usuwanie kamienia nazębnego

Jak usunąć kamień nazębny? Najczęściej wykonuje się w tym celu gabinetową higienizację, która obejmuje: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Najlepiej przeprowadzać ją u dentysty przynajmniej raz na pół roku.
 
Zacznijmy od skalingu – jest to metoda, która zazwyczaj polega na pozbywaniu się kamienia znajdującego się poniżej linii dziąsła. Może ona być wykonywana mechanicznie lub przy pomocy ultradźwięków, a także laserowo oraz chemicznie.
 
Po przeprowadzeniu skalingu wykonuje się piaskowanie, którego celem jest usunięcie przebarwień, drobin kamienia nazębnego oraz osadu. Później wykonuje się polerowanie powierzchni szkliwa przy pomocy odpowiedniej pasty polerskiej. Po tym zabiegu odczuwalny jest efekt maksymalnie gładkich zębów. Na końcu następuje fluoryzacja, czyli pokrycie zębów preparatem bogatym we fluor.
 
 

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, absolutną podstawą jest mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, przy pomocy pasty z fluorem. Warto wykorzystywać również irygatory, szczoteczki międzyzębowe oraz nici dentystyczne. Po umyciu zębów polecamy płukanie jamy ustnej płynami z zawartością chlorheksydyny o stężeniu 0,1%. Wymagają one rozcieńczenia i można je stosować przez 14 dni. Następnie należy odczekać kolejne 2 tygodnie, aby móc powtarzać tego rodzaju czynności. Jeśli chodzi o roztwory diglukonianu chlorheksydyny o stężeniu 0,05%, nie trzeba ich rozcieńczać ani robić przerw w ich używaniu.
 
 

Dowiedz się więcej!

Aby dowiedzieć się więcej o kamieniu nazębnym i sposobach walki z nim, odwiedź A2 Clinic. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.