Konsultacja stomatologiczna
Zdarza się, że Pacjenci są nieco zdziwieni, iż na ich pierwszej wizycie w gabinecie dentysta nie przeprowadza jeszcze leczenia, ale wykonuje badanie jamy ustnej i poznaje uwarunkowania zdrowotne Pacjenta. Taka konsultacja stomatologiczna jest jednak niezwykle istotna i ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia.
Jaki jest cel wizyty konsultacyjnej?
W przypadku leczenia kompleksowego podczas pierwszej wizyty w gabinecie nie wykonuje się zabiegów – zamiast tego odbywa się konsultacja stomatologiczna. Czemu ona służy? Otóż taka wizyta konsultacyjna to pierwszy, bardzo ważny krok w leczeniu stomatologicznym. Odbywa się ona po to, aby lekarz mógł zdiagnozować problemy, jakie Pacjent ma ze zdrowiem zębów i jamy ustnej (z wielu z nich może nawet nie zdawać sobie sprawy), oraz na podstawie tej diagnozy dokładnie zaplanować leczenie. Przeprowadzenie szczegółowego rozpoznania sytuacji pozwala na zapewnienie skutecznej terapii.
Ma to związek z filozofią leczenia kompleksowego, czyli ze stomatologią holistyczną. Jej założeniem jest to, by w planowanym leczeniu brać pod uwagę zależności występujące między poszczególnymi częściami jamy ustnej i organizmu. Wszystko jest połączone, a stan zdrowotny określonych części organizmu wpływa na zdrowie innych. Stomatologia holistyczna nie ogranicza się więc do doraźnego leczenia miejscowego – takie rozwiązania uważa za półśrodki. Zamiast tego interesuje ją całokształt – oferuje Pacjentom kompleksowe leczenie, którego celem ma być odzyskanie pełnego zdrowia zębów i jamy ustnej. A konsultacja stomatologiczna jest do tego niezbędna. Pozwala odnaleźć źródło problemu i opracować odpowiednią strategię działania.
Jak przebiega wizyta konsultacyjna?
Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz dokonuje przeglądu stomatologicznego. To dokładne oględziny całej jamy ustnej i ocena stanu jej zdrowia. Obejmuje sprawdzenie wszystkich struktur, ocenę ryzyka próchnicy zębów oraz chorób dziąseł i kości, zbadanie stanu stawów skroniowo-żuchwowych, ślinianek, dziąseł, policzków, podniebienia, warg, języka, kości podtrzymujących zęby, prawidłowości zgryzu i mięśni żuchwy. Dzięki badaniu wykrywa się nie tylko zmiany próchnicze, ale również nowotworowe. Można też ocenić ryzyko pojawienia się takich zmian w przyszłości. Lekarz sprawdza również, które miejsca w jamie ustnej wymagają protetycznych lub implantologicznych uzupełnień.
Ale szczegółowe zbadanie stanu jamy ustnej to jeszcze nie wszystko. Konsultacja stomatologiczna służy również poznaniu potrzeb i oczekiwań Pacjenta, ponieważ je również trzeba uwzględnić, tworząc plan leczenia.
Wizyta konsultacyjna powinna poprzedzać leczenie nie tylko po to, by zapewnić jego skuteczność, ale również by zadbać o to, aby było ono bezpieczne dla Pacjenta. Dlatego też dobranie odpowiednich metod leczniczych wymaga wcześniejszego rozpoznania w kwestii ewentualnych przeciwwskazań do konkretnych zabiegów. Aby je poznać, dentysta podczas wizyty konsultacyjnej przeprowadza wywiad lekarski, zadając Pacjentowi pytania dotyczące jego chorób przewlekłych i ogólnego stanu zdrowia.
Efektem wizyty konsultacyjnej jest sporządzony przez lekarza plan leczenia. Powinien on obejmować wszystkie kroki na drodze Pacjenta do pełnego zdrowia zębów i jamy ustnej. Lekarz omawia ten plan z Pacjentem, wyjaśniając jego kolejne punkty. Dzięki temu przebieg leczenia będzie mu znany i przewidywalny, Pacjent nie będzie musiał więc obawiać się, że wystąpią jakieś niespodzianki po drodze. Jeżeli coś w planie leczenia będzie dla niego niejasne, to jest to też odpowiedni moment, żeby o wszystko dopytać. Lekarz powinien wszelkie niejasności wytłumaczyć w sposób zrozumiały i szczegółowy.
Co możesz teraz zrobić?
Leczenie kompleksowe jest procesem wieloetapowym. Wizyta konsultacyjna to zaledwie pierwszy krok, jednak jest ona kluczowa dla powodzenia terapii. Jeśli marzą Ci się zdrowe zęby, nie odkładaj tego na później – skontaktuj się z A2 Clinic. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.