Leczenie stomatologiczne w okresie epidemii

Leczenie stomatologiczne w okresie epidemii

30 kwietnia 2020

Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusem sprawia, że pojawia się coraz więcej pytań związanych z leczeniem stomatologicznym. Nic dziwnego, skoro możliwość odbycia wizyty w klinice jest znacznie ograniczona. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najczęściej pojawiające się pytania, by rozwiać wiele wątpliwości.

Co należy robić w obecnej sytuacji, jeżeli boli ósemka?

Najczęstszą przyczyną bólu zębów mądrości jest ich niedostateczne wyrżnięcie się. W obecnej sytuacji zaleca się płukanie okolicy bolącego miejsca roztworem chlorheksydyny, wody utlenionej lub szałwii. Idealnie, jeżeli uda się uzyskać dostęp pod kieszeń dziąsłową. W takiej sytuacji należy dokładnie wypłukać tę okolicę. Warto jednak czynności te skonsultować ze stomatologiem.

Byłam umówiona na ściągnięcie szwów, lecz wizyta nie może się obecnie odbyć. Co powinnam zrobić?

Przede wszystkim uspokajamy! Pozostawienie szwów w jamie ustnej nie wywołuje żadnych negatywnych skutków i nie ma wpływu na proces leczenia. Oznacza to, że z ich ściągnięciem można bez problemu poczekać do momentu, kiedy dojdzie do opanowania sytuacji epidemiologicznej w kraju. Z kolei jeżeli szwy mocno się poluzowały, można spróbować usunąć je samemu. Należy wtedy pęsetą złapać za węzeł, przeciąć nożyczkami jedną stronę węzła, a następnie pociągnąć za szew. W ten sposób skutecznie można rozwiązać niepokojący problem samemu.

Co mogę zrobić, jeżeli moja proteza jest niewygodna?

Przede wszystkim po uspokojeniu się sytuacji należy jak najszybciej udać się do kliniki stomatologicznej. W tym momencie natomiast zaleca się korzystanie ze specjalnego żelu stomatologicznego, np. sachol, który można kupić niemalże w każdej aptece. Środek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz odkażająco.

Co robić w sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia protezy lub mostu?

W przypadku pęknięcia protezy najlepiej skorzystać z usług pracowni protetycznej. W laboratorium dokonana zostanie naprawa, jeżeli w uszkodzonej rekonstrukcji nie pojawiły się żadne odpryski, a zachowane części idealnie do siebie pasują. Podobnie należy postąpić w sytuacji, kiedy dojdzie do utraty zęba w protezie.

Przy odklejeniu się mostu protetycznego lub korony zaleca się skorzystanie z tymczasowego kleju, który bezpłatnie od nas otrzymasz. Jest to produkt w proszku, który należy rozrobić z wodą do uzyskania konsystencji przypominającej śmietanę. Tak przygotowany klej aplikuje się na most lub koronę, a następnie przytwierdza rekonstrukcję protetyczną do zęba filarowego.

Czy przełożenie wizyty kontrolnej po wszczepieniu implantów może mieć negatywny skutek?

Wydłużenie przerwy między wizytami kontrolnymi nie powinno mieć negatywnego wpływu na cały proces leczenia. Warto w tym okresie dokładnie obserwować, czy w jamie ustnej nie pojawiają się żadne niepokojące zmiany. Należy również zwrócić szczególną uwagę na dokładną higienę i regularne płukanie jamy ustnej płynem. Jesteśmy przekonani, że pomimo wydłużającej się przerwy za niedługo będziesz mógł cieszyć się znowu pięknym i szerokim uśmiechem.

Czy powinienem niepokoić się opuchlizną, która pojawiła się po usunięciu zęba?

Obrzęk po zabiegu ekstrakcji jest czymś normalny. W takiej sytuacji zaleca się stosować zimne okłady przykładane do opuchlizny. Z kolei w przypadku wystąpienia bólu oraz gorączki konieczne może być podanie leków przeciwzapalnych bądź antybiotyku. Zalecamy w takim przypadku bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Co możesz teraz zrobić?

Leczenie stomatologiczne w obecnej sytuacji jest niezwykle utrudnione. Jeżeli w Twojej jamie ustnej pojawiły się jakiekolwiek dolegliwości lub masz wątpliwości, nie wahaj się – koniecznie skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy! Możesz do nas zadzwonić pod numer +48 74 666 87 77 lub +48 666 704 707 albo napisać wiadomość prywatną na Facebooku.