Leczenie zębów a ciąża

Leczenie zębów a ciąża

21 lutego 2023

Czy można leczyć zęby w ciąży? Czy zabiegi stomatologiczne nie stanowią zagrożenia dla dziecka w łonie matki? Jakie środki ostrożności stosuje się wobec Pacjentek w ciąży?

Leczenie próchnicy

Czy można leczyć zęby z próchnicy, będąc w ciąży? Nie tylko można, ale jest to wręcz wskazane, a to ze względu na fakt, iż choroby zębów i stany zapalne szkodzą nie tylko zdrowiu Pacjentki, ale również jej nienarodzonego dziecka.

A zatem leczenie próchnicy jest koniecznością, jednak ważne jest to, w jakim czasie się to leczenie podejmuje. Pierwszy trymestr się do tego nie nadaje, ponieważ w tym okresie występuje większe ryzyko poronienia. Z kolei w trzecim trymestrze Pacjentka jest narażona na większy dyskomfort związany z przebywaniem w leżącej pozycji na fotelu (co wiąże się z uciskiem żyły głównej dolnej), a także ryzyko zawrotów głowy i omdleń. Z tego względu najlepiej leczyć zęby z próchnicy w drugim trymestrze ciąży.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Znieczulenie

Nikt nie chce, żeby go bolało u dentysty. Jednak czy można korzystać ze znieczulenia podczas ciąży? Jak najbardziej można. Nawet się to zaleca, ponieważ ból wywołuje stres, a związane z nim procesy biochemiczne w organizmie mogą niekorzystnie wpływać na rozwijające się dziecko.

A zatem znieczulenie jest wskazane, jednak nie każdy środek jest odpowiedni dla Pacjentki w ciąży. Trzeba zrezygnować ze środków obkurczających naczynia krwionośne, ponieważ wiążą się one z ryzykiem niedokrwienia mięśnia macicy.

Leczenie endodontyczne

Wiele wątpliwości budzi u Pacjentek leczenie kanałowe. Obawy dotyczą środków stosowanych do zatruwania zęba. Jednak niepokój w tym przypadku nie jest uzasadniony. Dziś w wielu przypadkach leczenie kanałowe można przeprowadzić bez zatruwania zęba, a nawet gdyby było ono konieczne, to również nie ma powodu do obaw – stosowane do tego celu środki nie zaszkodzą rozwijającemu się dziecku.

Leczenie kanałowe wiąże się za to z problemem innego rodzaju. Otóż aby prawidłowo opracować kanały, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Takie badanie nie jest zalecane w pierwszym trymestrze ciąży. Nie powinno się więc w tym czasie poddawać takiemu zabiegowi, jeżeli nie jest on absolutnie niezbędny – lepiej odłożyć go na nieco później.

Badanie RTG

No więc właśnie, jak to jest z badaniami wykorzystującymi promienie rentgenowskie? Niestety mają one działanie teratogenne. Oznacza to, że wpływają na płód i mogą przyczyniać się do powstania wad rozwojowych. Dlatego podczas ciąży odradza się badania RTG. Zamiast nich można sięgać po alternatywne metody diagnostyczne, takie jak cyfrowa wizualizacja zęba.

Oczywiście może się zdarzyć, że badanie RTG będzie mimo wszystko konieczne. Jeżeli już zatem trzeba je wykonać, niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Wykonywane jest wówczas zdjęcie małoobrazkowe, a Pacjentka przystępuje do badania z ochronnym kołnierzem na szyi i w ołowianym fartuchu na brzuchu. To skuteczna osłona przed promieniowaniem.

Wybielanie zębów

W ciąży nie powinno się wybielać zębów. Preparaty, które są do tego używane, najczęściej zawierają składniki takie jak nadtlenek wodoru czy karbidu, które wybielają szkliwo poprzez uwalnianie tlenu. Takie środki nakłada się wprawdzie tylko na szkliwo, ale mogą się one przedostać na dziąsła lub dostać do śliny i wraz z nią przeniknąć do układu pokarmowego dziecka, gdzie mogą wywrzeć niekorzystny wpływ na DNA komórek.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wykonania większości zabiegów stomatologicznych, choć przy niektórych wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zapraszamy do A2 Clinic, gdzie dowiesz się więcej o możliwości leczenia zębów w ciąży. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.