Licówki porcelanowe czy kompozytowe?

Zabieg regeneracji absolutnej

Licówki porcelanowe czy kompozytowe?

7 maja 2022

Licówki pozwalają zamaskować estetyczne niedoskonałości uśmiechu, najczęściej wykonywane są z materiału kompozytowego lub porcelany. Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Na którą warto się zdecydować? Jakie są mocne strony obu rozwiązań? Dowiesz się tego z niniejszego tekstu.

Czym są licówki?

Licówki są koronami częściowymi w formie płatków, których grubość nie przekracza 1 mm. Są mocowane na zewnętrznej stronie zębów (czyli licowej – stąd właśnie nazwa). Można dzięki nim zamaskować niedoskonałości zębów, takie jak przebarwienia, ukruszenia, zbyt szerokie szpary między zębami, a nawet drobniejsze wady zgryzu. Korygują optycznie kształt zębów, ich kolor, pozwalają nadbudować drobne brakujące fragmenty, wydłużyć lub skrócić zęby, wyrównać brak symetrii między prawą i lewą stroną łuków zębowych.

Licówki są nakładane na dwa sposoby. Pierwszy jest mniej inwazyjnym i odwracalnym procesem – wymaga jedynie wypolerowania szkliwa. Sprawdza się w przypadku maskowania drobniejszych niedoskonałości – likwidowania diastemy, wydłużenia zębów, czy zmiany ich koloru. Drugi sposób wymaga oszlifowania szkliwa – trzeba dokonać ingerencji w jego warstwę, żeby zrobić miejsce na przymocowanie licówki.

Licówki, jak wspomnieliśmy na początku, najczęściej wykonane są z materiału kompozytowego lub porcelany. Który z tych materiałów wybrać? Aby na to odpowiedzieć, powinniśmy przyjrzeć się bliżej obu tym opcjom.

 

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są wykonane z materiału światłoutwardzalnego, takiego jak ten wykorzystywany do wypełniania ubytków w zębach. Charakteryzują się całkiem dobrą estetyką, dzięki której poprawa koloru, kształtu i wielkości zębów daje satysfakcjonujące efekty.

Ale względy wizualne to nie jedyna mocna strona licówek kompozytowych. Materiał, z którego są wykonane, ma twardość zbliżoną do szkliwa, dzięki czemu nie ściera zębów przeciwstawnych, a przy tym łatwo można go nadbudować, skorygować i wypolerować. Dzięki temu licówki kompozytowe w razie potrzeby da się łatwo naprawić.

Dla wielu Pacjentów nie bez znaczenia jest cena. Tutaj licówki kompozytowe mają przewagę nad porcelanowymi – są po prostu tańszym rozwiązaniem. Kolejnym plusem jest oszczędność czasu – licówki kompozytowe da się wykonać podczas jednej wizyty.

 

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe są droższe od kompozytowych i nie wykonuje się ich podczas jednej wizyty, ponieważ wymagają pobrania odcisku zębów i odpowiedniego przygotowania. Dają za to pewne korzyści, których nie zapewniają licówki kompozytowe.

Chociaż licówki kompozytowe same w sobie, jak powiedzieliśmy, odznaczają się dobrą estetyką, to jednak ze względu na swoją jednolitą barwę wrażenie, jakie robią, odbiega nieco od naturalnego. Licówki porcelanowe mają tu przewagę, ponieważ porcelana doskonale imituje wygląd naturalnego szkliwa. Ogólnie dobrze się prezentuje estetycznie – licówki porcelanowe odbijają światło w sposób, który sprawia, że robią wrażenie gładkich i lśniących.

Skoro już poruszamy temat estetyki, to trzeba wspomnieć, iż licówki kompozytowe mają pewną skłonność do przebarwień. Licówki porcelanowe nie mają takiej tendencji.

Porcelana jest trwalszym materiałem niż kompozyt. Dlatego licówki porcelanowe mają większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i są po prostu trwalsze – mogą służyć nawet przez kilkanaście lat. Licówki kompozytowe mają krótszą żywotność.

Zaletą licówek z porcelany jest też to, że są wykonywane na wymiar, z tego powodu ich przygotowanie i założenie wymaga poświęcenia więcej czasu niż w przypadku licówek kompozytowych, ale za to licówki porcelanowe mogą być idealnie dopasowane kształtem i wielkością do zębów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Uważasz, że estetyka twojego uzębienia wymaga poprawek? Być może właśnie licówki mogą być rozwiązaniem tego problemu. Przyjdź do A2 Clinic, a dokonamy dokładnego oglądu twojego uzębienia i wspólnie wybierzemy najlepszą metodę korekcji niedoskonałości, tak byś już wkrótce mógł cieszyć się olśniewającym uśmiechem. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.