Pęknięte szkliwo – co zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięte szkliwo – co zrobić w takiej sytuacji?

16 września 2021

Estetyka uśmiechu może być zagrożona przez wiele czynników. Jednym z najbardziej widocznych są uszkodzenia na powierzchni zęba, takie jak: ukruszone lub pęknięte szkliwo. Największy problem pojawia się, kiedy te mankamenty pojawiają się na przednich jedynkach i znacząco psują wygląd naszego uzębienia.

Jak to się dzieje, że najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, jaką jest szkliwo zębów, ulega uszkodzeniom? Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. demineralizacja szkliwa powstała na skutek kwasowej erozji zębów bądź próchnicy oraz przeciążenia w zgryzie. Niezależnie od przyczyny, uszkodzone szkliwo to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Szkliwo zębów stanowi bowiem tarczę ochronną dla zębów przed różnymi drobnoustrojami, czynnikami chemicznymi oraz innego typu uszkodzeniami. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać, by zachować go jak najdłużej w dobrej kondycji. Wraz z wiekiem szkliwo się ściera, co jest naturalną koleją rzeczy. Jednak coraz więcej osób w młodym wieku boryka się z problemem przedwczesnego ścierania się szkliwa oraz pęknięć i ukruszeń na jego powierzchni.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co możemy robić, aby im zapobiec? Przyjrzymy się bliżej temu tematowi.

Pęknięte szkliwo – przyczyny

Jak już wspominaliśmy, do pęknięć w szkliwie najczęściej dochodzi w wyniku przeciążenia w zgryzie, próchnicy oraz demineralizacji szkliwa. Często drobne pęknięcia na powierzchni zębów są przez Pacjentów bagatelizowane. Większość z nich zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy np. popękane szkliwo na jedynkach powoduje defekt w estetyce ich uśmiechu. Przypadłość ta może dotyczyć jednak wszystkich zębów, które znajdują się w szczęce i żuchwie. Ukruszona lub popękana powierzchnia zębów jest dość często następstwem przeciążeń zgryzowych, które mogą mieć swoją genezę w bruksizmie (nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami najczęściej w porze nocnej), zbyt wysokim wypełnieniu ubytków bądź źle wykonanej pracy protetycznej.

Uszkodzone szkliwo zębów może być również związane nieprawidłowymi nawykami takimi jak: obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka czy długopisów.

Ubytki szkliwa mogą być również następstwem kwasowej erozji szkliwa powstałej na skutek nadmiernej konsumpcji słodkich bądź kwaśnych pokarmów i napojów, które zaburzają prawidłowe pH w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi różnych drobnoustrojów. Aby temu zapobiec należy nie tylko ograniczyć w diecie spożycie kwaśnych pokarmów, ale również zadbać o odpowiednie nawodnienie jamy ustnej, ponieważ zmniejszona produkcja śliny sprzyja namnażaniu się bakterii w jamie ustnej i wzmaga erozję szkliwa.

Jedną z przyczyn pęknięcia lub ukruszenia powierzchni zęba może być refluks (cofanie się treści żołądkowej do przełyku), dlatego osoby zmagające się z tym problemem, powinny być pod stałą opieką stomatologa. Warto pamiętać, że kwaśne produkty (owoce, soki) osłabiają substancję otaczającą zębinę, co powoduje nadwrażliwość zębów, dlatego miłośnicy soków cytrusowych powinni wyrobić sobie nawyk picia przez słomkę. Należy również zwrócić uwagę na sposób szczotkowania zębów. Stosowanie złej techniki, zbyt mocne naciskanie na zęby i dziąsła, może skutkować ubytkami klinowymi.

Jak odbudować pęknięte szkliwo?

Nie wszyscy mają świadomość, że zęby są stale narażone na niekorzystne działanie czynników mechanicznych (zbyt mocne szczotkowanie zębów) i chemicznych, spowodowanych działaniem kwasów. Na skutek tych procesów zęby ulegają zarysowaniom, uszkodzeniom, w wyniku czego tworzą się małe, niewidoczne dla ludzkiego oka rysy. Na uszkodzonej powierzchni szkliwa gromadzą się bakterie i pigmenty. Z czasem może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń, takich jak: ubytki, pogorszenie ogólnego stanu zębów i utrata połysku szkliwa. Niestety, uszkodzenia szkliwa są nieodwracalne, ponieważ nie podlega ono procesowi regeneracji.

Istnieją jednak na rynku preparaty, mające w swoim składzie bioaktywne mikrocząsteczki, które budową oraz składem są zbliżone do minerałów tworzących szkliwo i zębinę. Ich zdolność do wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa i zębiny umożliwia odbudowę powierzchniowej warstwy zębów. Preparaty te znoszą także nadwrażliwość zębów.

Uszkodzonego szkliwa zębów nie wolno lekceważyć, nawet jeśli znajduje się na niewidocznej części w łuku zębowym, ponieważ osłabiony w ten sposób ząb jest bardziej podatny na infekcję. Warto w takiej sytuacji skorzystać z konsultacji stomatologicznej, podczas której dentysta pomoże w doborze odpowiedniego preparaty do ochrony szkliwa zębów.

Popękane szkliwo zębów u dziecka

Jeśli zauważyliście u swojego dziecka poziome kreski na zębach, warto, aby obejrzał je lekarz. Mogą być bowiem oznaką zaburzeń rozwojowych, do których zalicza się fluorozę. Słabo zmineralizowane szkliwo może prowadzić do pęknięć, ubytków w szkliwie, próchnicy, a także złamań tkanki zęba, dlatego ważne jest, aby niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie stomatologiczne.

Co możesz teraz zrobić?

Zauważyłeś u siebie pęknięcia szkliwa? Zastanawiasz się , co jest tego przyczyną? Nie warto bagatelizować uszkodzeń na powierzchni zębów, ponieważ mogą skutkować dalszymi komplikacjami zdrowotnymi. W przypadku nadwrażliwości zębów, której towarzyszy ból, należy niezwłocznie zarezerwować termin wizyty w A2 Clinic! Nasi eksperci pomogą Ci dotrzeć do przyczyn dolegliwości i zaproponują skuteczną formę leczenia. Aby zarezerwować termin, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 667 02 92 lub +48 666 704 707.