Proteza zębowa- jak o nią dbać?

Proteza zębowa- jak o nią dbać?

2 maja 2021

Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na jakość życia i znacząco obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Pogorszenie estetyki twarzy, utrudnione spożywanie niektórych potraw, wady wymowy, niska samoocena, poczucie wstydu czy wycofanie z kontaktów towarzyskich – to tylko części problemów dotykających osoby z bezzębiem.

Współczesna protetyka wypracowała korzystne rozwiązania, które umożliwiają trwałe i estetyczne rekonstrukcje całych łuków zębowych. Jedną z popularnych metod są tradycyjne protezy akrylowe (ruchome), które podobnie jak naturalne uzębienie, aby dobrze spełniały swoje funkcje i zapewniały wygodę użytkowania, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przez lata narosło wiele mitów związanych z ich higieną, m.in. trzymanie protezy w szklance z wodą.

Warto pamiętać, że utrzymywanie odpowiedniej higieny protezy zębowej jest niezwykle ważne dla zdrowia, estetyki, funkcjonalności oraz utrzymania neutralnego zapachu z ust. Niewłaściwie oczyszczona odbudowa zmienia smak potraw i stanowi siedlisko bakterii i grzybów. Aby proteza zębowa dobrze spełniała swoje zadanie, była bezpieczna dla zdrowia, wyróżniała się estetycznym wyglądem i służyła na długie lata, należy nauczyć się jak o nią dbać i prawidłowo przechowywać. Warto dowiedzieć się również jakimi preparatami można ją czyścić, jak usuwać z niej kamień nazębny, osady i przebarwienia.

Poznaj podstawowe zasady związane z higieną protez zębowych!

1. Wyjmowanie protezy na noc – zaleca się, aby wyjmować protezę na noc, na co najmniej 6-8 godzin, ponieważ jej ciągłe noszenie mogłoby spowodować stany zapalne błony śluzowej. Warto jednak pamiętać, by odkładać protezę do suchego i czystego pojemnika z otworami wentylacyjnymi. Absolutnie nie należy jej przechowywać w szklance z wodą, ponieważ nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

2. Systematyczne oczyszczenie protezy specjalną pastą i szczoteczką – bardzo ważne jest regularne oczyszczenie protezy, najlepiej po każdym większym posiłku (min. 2 razy dziennie) W tym celu najlepiej stosować dwustronne szczoteczki przeznaczone do protez, które pozwalają dotrzeć trudno dostępnych miejsc i dzięki delikatnemu włosiu nie powodują jej uszkodzeń. Nie rekomendujemy stosowanie szczoteczek elektrycznych ze względu na ostre włosie, które może podrażniać powierzchnię protez.

Kluczowy jest również odpowiedni dobór pasty do zębów. Nie powinno się używać zwykłej przeznaczonej do mycia naturalnego uzębienia, ponieważ taka pasta zawiera substancje ścierne, sprzyjające tworzeniu się osadu nazębnego, np. z kawy lub herbaty. Ma to również wpływ na obniżenie żywotności protezy. Warto zakupić pastę przeznaczoną do codziennej higieny protez, która różni się od zwykłej silniejszym działaniem antybakteryjnym. Dzięki temu doskonale usuwa resztki jedzenia, nie powodując przy tym zarysowań powierzchni protezy.

3. Higienizacja protezy (płyny do płukania ust, nici dentystyczne, irygatory) – ważne jest, by wspomóc domową higienizację specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej. Ze względu na silne właściwości antybakteryjne warto sięgnąć po płyn z ksylitolem, który zapobiega próchnicy zębów. Posiada również wiele właściwości korzystnych dla zdrowia jamy ustnej, m.in. pobudza wydzielanie śliny, przywraca prawidłowe pH śliny po posiłku, hamuje namnażanie bakterii. Dlatego warto stosować go również w celu odkażenia jamy ustnej u osób użytkujących protezy. Korzystne jest również stosowanie nici dentystycznych, które umożliwiają dotarcie trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy koronami osadzonymi na protezie. Dobrą alternatywą jest również zastosowanie irygatora, który komfortowo oczyszcza sztuczne zęby wodą pod ciśnieniem, docierając w miejsca niedostępne tradycyjnymi sposobami.

4. Cykliczna wymiana protez – standardowo powinno się wymieniać protezę co 5 lat. Jednak nie należy się tego sztywno trzymać, ponieważ zmiany w szczęce w trakcie jej użytkowania zachodzą w różnym tempie. Dlatego pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznych i stosować się do zaleceń protetyka, który podpowie kiedy jest najlepszy moment na wymianę protezy.

Co możesz teraz zrobić?

Użytkujesz od dłuższego czasu protezę ruchomą i chciałbyś sprawdzić, czy w odpowiedni sposób ją pielęgnujesz? A może rozważasz jej wymianę na bardziej komfortowy odpowiednik? Zapraszamy na konsultacje do A2 Clinic! Nasi eksperci wyczerpująco odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i w razie potrzeby pomogą w doborze najbardziej komfortowego dla Ciebie rozwiązania. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707 lub wypełniając formularz.

 

This will close in 20 seconds