Protezy na implantach

Protezy na implantach

14 lipca 2022

Brak zębów to problem, któremu można zaradzić dzięki protetyce. Ale czy wiesz, że tak powszechnie stosowane protezy ruchome wcale nie są najlepszym z dostępnych rozwiązań? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o protezach na implantach.

Proteza na implantach, czyli jaka?

Czy proteza na implantach różni się od innych protez? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy wyjaśnić, czym są implanty. A są to bardzo małe śrubki, które wszczepia się w miejsca po utraconych korzeniach zębowych. Są one wykonane zwykle z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym. Co to oznacza? Organizm nie traktuje tego materiału jako ciała obcego, implanty nie zostają więc przez niego odrzucone. Integrują się z tkanką kostną.

Na takich właśnie implantach można zamocować protezę. W jaki sposób przebiega ten proces?

 

Jak mocowana jest proteza na implantach?

Oczywiście na początek musi się odbyć wizyta konsultacyjna. Lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny i wykonuje dokładną diagnostykę – wszystko po to, aby móc rzetelnie ocenić, czy w danym przypadku można od razu przystąpić do wszczepienia implantów, czy też może konieczne wcześniej będzie przeprowadzenie zabiegów przygotowawczych (takich jak sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej). Lekarz przygotowuje też precyzyjny plan zabiegu, który przedstawia klientowi do akceptacji.

Sama implantacja nie jest czasochłonnym zabiegiem (choć to zależy oczywiście od ilości implantów – wszczepienie jednego zajmuje około 20 minut). Protezy nie mocuje się bezpośrednio po implantacji, trzeba bowiem odczekać, by rany się wygoiły, a implanty zintegrowały z tkanką kostną. Dopiero wtedy można przystąpić do zamocowania protezy.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Proteza jest spersonalizowana – wykonuje się ją indywidualnie dla każdego Pacjenta. Aby to zrobić, trzeba wykonać wycisk jego zębów. Ne jego podstawie powstaje docelowa rekonstrukcja uzębienia. Teraz wystarczy ją jeszcze zamocować. Pacjent zostaje jeszcze poinstruowany, jak ma dbać o swoje nowe zęby – proteza na implantach może służyć przez wiele lat, ale tylko wtedy, jeśli odpowiednio zadba się o higienę.

 

Jakie zalety ma proteza na implantach?

Proteza na implantach to pod wieloma względami lepsze rozwiązanie niż tradycyjna proteza ruchoma. Protezy ruchome przywracają funkcjonalność jamy ustnej tylko częściowo, podczas gdy proteza na implantach przywraca pełną funkcjonalność. Umożliwia spożywanie nawet twardych pokarmów.

Pacjent może się w pełni cieszyć smakiem spożywanych potraw, co nie jest do końca możliwe przy tradycyjnej protezie ruchomej. Dlaczego? Chodzi o część podniebienną, obecną w ruchomych protezach. Blokuje ona podniebienie, a ponieważ na podniebieniu znajdują się receptory smakowe, tym samym przytępia smak. Proteza na implantach nie ma części podniebiennej, więc nie stwarza takiego problemu.

O tym, że wykonane z biokompatybilnych materiałów implanty integrują się z kością, już mówiliśmy. Dzięki temu proteza uzyskuje dobrą stabilność. Nie trzeba już się obawiać, że wypadnie podczas jedzenia, kichania czy śmiechu, jak to się zdarza z klasycznymi protezami ruchomymi.

Umocowanie na implantach jest bardzo korzystne z jeszcze jednego powodu – dzięki niemu podczas żucia obciążenie jest przenoszone na kość. Przy ruchomych protezach  taki proces nie zachodzi, a nieużywana kość z czasem zaczyna ulegać atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. Proteza na implantach przywraca obciążenie kości, a tym samym zapobiega jej zanikowi.

Proteza na implantach charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością. Jest odporna na ścieranie i przebarwienia, a oprócz tego wytrzymała na wysokie temperatury, można więc bez obaw spożywać gorące potrawy.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Proteza ma też spore walory estetyczne. Ponieważ jest przygotowywana na wymiar, w oparciu o wycisk zębów Pacjenta, dobrze odtwarza wygląd naturalnego uzębienia. Proteza nie posiada też widocznych elementów mocujących, które mogłyby zaburzać estetykę uśmiechu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Potrzebujesz protezy? Być może to właśnie proteza na implantach będzie dla Ciebie najlepszym wyborem! Najlepiej przyjdź do A2 Clinic i przekonaj się osobiście. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.