Regularne usuwanie kamienia nazębnego zapewni zdrowy uśmiech na wiele lat
Chcąc zachować zdrowy i piękny uśmiech na długie lata, należy konsekwentnie podchodzić do zagadnień związanych z regularną higienizacją jamy ustnej. Jej zadaniem jest ochrona uśmiechu przed wieloma zagrożeniami, w tym jednym z najgroźniejszych i najczęściej spotykanych – odkładaniu się kamienia nazębnego, będącego bezpośrednim powodem rozwoju próchnicy. Czym jest ten kłopotliwy osad oraz jak się go pozbyć? O tym powiemy sobie w dalszej części artykułu.
Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?
Po każdym posiłku na powierzchni zębów osadza się przezroczysta płytka bakteryjna, fachowo określana jako biofilm. W swej początkowej postaci jest ona stosunkowo łatwa do usunięcia, wystarczy bowiem dokładnie wyszczotkować zęby. Natomiast jeśli nie pozbędziemy się jej w czasie nieprzekraczającym kilka godzin, ulegnie ona procesowi mineralizacji oraz przeistoczy się w kamień nazębny. Jego z kolei nie da się wyeliminować w domowych warunkach, należy wówczas udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie wykwalifikowana higienistka stomatologiczna lub dentysta usuną go przy pomocy nowoczesnych i w pełni bezpiecznych urządzeń.
Dlaczego kamień nazębny jest taki groźny?
Technicznie rzecz biorąc sam w sobie kamień nazębny nie stanowi wielkiego zagrożenia. Destrukcyjny wpływ na zęby mają przede wszystkim bakterie w nim egzystujące. Odżywiają się one różnymi składnikami zawartymi w jedzeniu, a przy ich rozkładzie wydzielają kwaśne substancje uszkadzające szkliwo zębowe. Szczególne znaczenie mają tutaj węglowodany, gdyż spożywanie ich w dużej częstotliwości tworzy doskonałe środowisko do rozmnażania wspomnianych drobnoustrojów. Tym sposobem powstaje próchnica, będąca jedną z najczęstszych winowajczyń utraty zębów.
Co robić, aby ustrzec się kamienia nazębnego?
Osiadania kamienia nazębnego można uniknąć w prosty sposób – poprzez skrupulatną higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym większym posiłku), co pozwoli na bieżąco usuwać płytkę bakteryjną oraz resztki jedzenia z jamy ustnej. Czynność powinna trwać około 3 minuty, zaś podczas jej wykonywania należy obrać właściwą technikę. Zaleca się wykonywanie delikatnych ruchów wymiatających, co pozwoli na skuteczne oczyszczenie, jednocześnie podrażniając dziąseł. Warto również stosować nić dentystyczną, umożliwiającą usunięcie płytki bakteryjnej z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
Osobom prowadzącym intensywne życie zawodowe często brakuje czasu lub możliwości regularnego mycia zębów. Dlatego rekomendujemy im zastosowanie popularnych płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu. Nie tylko usuną część bakterii oraz resztek jedzenia z jamy ustnej, ale także znacząco odświeżą oddech.
Gabinetowe higienizacje – podstawa w ochronie uśmiechu
Domowa profilaktyka ma ogromne znaczenie, jednakże nie należy zapominać o regularnie przeprowadzanych gabinetowych higienizacjach jamy ustnej. Przeprowadza je zazwyczaj higienistka stomatologiczna, rzadziej dentysta. Polegają na wykonaniu pełnego pakietu zabiegów higienizacyjnych mających za zadanie usunięcie kamienia nazębnego oraz pozostałych groźnych osadów lub przebarwień. Proces składa się z kilku etapów, mianowicie: skalingu (usuwania kamienia ultradźwiękami), piaskowania (eliminowania resztek kamienia i innych osadów), polerowania (wygładzającego powierzchnię zębów), a także fluoryzacji (dostarczającej szkliwu niezbędnej ilości fluoru. Wszystkie te czynności odznaczają się bezpieczeństwem oraz znikomą inwazyjnością, dlatego nie wymagają zastosowania znieczulenia. Profesjonalne wizyty higienizacyjne sugeruje się wykonywać przynajmniej raz na 6 miesięcy. Wówczas stomatolog będzie miał okazję wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany i wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze. Osoby palące papierosy natomiast powinny częściej odwiedzać gabinet dentystyczny.
Co możesz teraz zrobić?
Poza kamieniem nazębnym i próchnicą nasze uzębienie może dotknąć wiele problemów Domowa profilaktyka oraz regularna gabinetowa higienizacja uchronią uśmiech przed wieloma problemami, a także pozwolą szybko zdiagnozować potencjalne schorzenia. Dzięki temu ewentualne leczenie będzie znacznie ułatwione, a w wielu przypadkach uda się go nawet uniknąć! Dlatego nie czekaj, umów się na wizytę w A2 Clinic! Nasza profesjonalna higienistka wykona kompleksową higienizację i przeprowadzi odpowiedni instruktaż, jeśli masz wątpliwości co do poprawności Twoich własnych metod dbania o uśmiech. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer (74) 667 02 93 lub wypełniając formularz.