Rodzaje koron zębowych

Rodzaje koron zębowych

20 października 2022

Korony zębowe to rekonstrukcje protetyczne pozwalające uzupełnić pojedyncze braki w uzębieniu. Ale nie wszystkie korony są takie same i posiadają te same właściwości. Dziś przedstawimy rodzaje koron protetycznych używane przez nas w A2 Clinic.

 

Korony na podbudowie metalowej

Tego rodzaju korony są zbudowane z metalowej podbudowy otoczonej porcelaną. Trzeba przyznać, że to uzupełnienie protetyczne nie odznacza się najwyższą możliwą jakością, choć ma i swoje mocne strony.

Metalowa podbudowa to zarazem atut jak i mankament. Jej plusem jest duża wytrzymałość, którą nadaje koronie. Minus to jej walory estetyczne. Przezierność korony na metalu nieco odbiega od tej, jaką ma naturalne szkliwo zęba. Z tego względu w okolicy przydziąsłowej może pojawić się charakterystyczne zasinienie – widoczna przy samym dziąśle linia ciemnoszarego metalu. To powód, dla którego korony na podbudowie metalowej raczej nie są polecane do odbudowy zębów przednich – są one najbardziej widoczne podczas rozmowy czy uśmiechania się, toteż zasinienie przy dziąśle mogłoby zwracać uwagę.

Mimo niedostatków estetyki korony na metalu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Pacjentów. Co jest tego powodem? Przede wszystkim cena – koszty koron na podbudowie metalowej są niższe niż innych rodzajów. Względy oszczędności sprawiają, że wielu Pacjentów decyduje się właśnie na takie korony, szczególnie w przypadku zębów znajdujących się na dalszych miejscach w łuku zębowym, gdzie ich nieco słabsza estetyka nie rzuca się w oczy.

 

Korony pełnoceramiczne

Tego rodzaju korony zębowe są wykonywane z napalanej warstwowo porcelany. Ich estetyka jest wyjątkowo wysoka. Są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów – odwzorowują je zarówno pod względem kształtu, jak i koloru, a nawet ich współczynnik załamania światła jest identyczny jak w prawdziwym szkliwie. Nie pojawia się tu efekt zasinienia. Z tych powodów korony pełnoceramiczne doskonale spełniają swoją rolę, nawet gdy chodzi o rekonstrukcję zębów przednich.

Korony pełnoceramiczne są też trwałe. To rozwiązanie na lata, ponieważ porcelana jest materiałem nie tylko wytrzymałym, ale też odpornym na przebarwienia.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Korony cyrkonowe

Do wykonywania tego typu koron, tak jak w opisanych wyżej, używa się porcelany. Korony cyrkonowe różnią się od pełnoceramicznych tym, że tutaj porcelana jest napalana na podbudowie wykonanej z cyrkonu. Przezierność tych koron jest zbliżona do naturalnego szkliwa, a kolor dobiera się indywidualnie do naturalnej barwy zębów – jeżeli więc chodzi o walory estetyczne, korony cyrkonowe są doskonałe.

Ale to nie jedyny ich atut. Cyrkon to materiał o wielu zaletach. Charakteryzuje się dużą twardością, co zapewnia koronie wytrzymałość. Odznacza się też wyjątkowo niską przewodnością ciepła, dzięki czemu można z takimi koronami spożywać bez problemu nawet gorące potrawy. Poza tym jest to materiał biokompatybilny – w pełni tolerowany przez organizm, nie wywołujący uczuleń i umożliwiający odtworzenie zęba w sposób doskonalszy niż za pomocą innych metod.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz luki w uzębieniu i potrzebujesz protetycznych rekonstrukcji, aby je uzupełnić? Odwiedź A2 Clinic, przyjrzymy się problemowi i wspólnie wybierzemy odpowiednie rozwiązanie dla Twoich zębów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 albo +48 666 704 707 lub wypełniając formularz.