Scaling – co powinieneś o nim wiedzieć

Scaling – co powinieneś o nim wiedzieć

5 lutego 2024

Dbając o zdrowie jamy ustnej, warto wykraczać poza standardową rutynę pielęgnacyjną, która obejmuje szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Profesjonalne zabiegi, takie jak scaling i piaskowanie zębów, odgrywają bardzo ważną rolę w kompleksowej higienizacji uzębienia. Z tego też względu warto wiedzieć więcej na temat procedur, które nie tylko pomagają utrzymać estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim przyczyniają się do zachowania zdrowia zębów i dziąseł.


 
 

Czym jest scaling?

Scaling zębów to istotny etap w profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, stanowiący pierwszy krok w usuwaniu kamienia nazębnego. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne ultradźwiękowe urządzenia, które skutecznie eliminują twardy osad nazębny. Działanie ultradźwięków pozwala precyzyjnie rozbijać kamień, umożliwiając jego delikatne usunięcie. Cały proces odbywa się sprawnie, bezpiecznie i bez nadmiernego dyskomfortu dla Pacjenta. W niektórych przypadkach, w celu dokładnego oczyszczenia zębów, może być również konieczne użycie narzędzi ręcznych, co zapewnia kompleksową i skuteczną eliminację złogów nazębnych.
 
 

Scaling – dlaczego się go wykonuje?

Nawet przy systematycznym myciu zębów, na ich powierzchni gromadzi się warstwa miękkiego osadu, który, pod wpływem śliny i bakterii ulega procesowi mineralizacji, przekształcając się w twardy kamień nazębny. Ten niechciany osad najczęściej pojawia się w przestrzeniach międzyzębowych.
 
Wyróżnia się dwa główne rodzaje kamienia nazębnego: kamień naddziąsłowy, czyli ten, który jest widoczny na powierzchni zębów, oraz kamień poddziąsłowy, który gromadzi się poniżej linii dziąseł, w kieszonkach poddziąsłowych. Kiedy kamień nazębny utrzymuje się przez długi czas, staje się siedliskiem bakterii przylegających do zębów, co może skutkować powstaniem chorób tkanek twardych, takich jak próchnica oraz chorób dziąseł, znanych jako choroby przyzębia, popularnie nazywane „paradontozą”. Ponadto efektem scalingu jest rozjaśnienie koloru zębów, co dodatkowo wpływa na poprawę ich estetyki.
 
 

 
 

Dla kogo jest scaling i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?

Jeżeli na powierzchni zębów lub w przestrzeniach międzyzębowych zauważysz żółtawy lub biały osad, który nie daje się usunąć za pomocą szczoteczki lub nici dentystycznej, to sygnał, że warto skonsultować się z dentystą i rozważyć wykonanie procedury scalingu.
 
Przeciwwskazania do przeprowadzenia scalingu:
 
-posiadanie wszczepionego rozrusznika serca – w przypadku osób z implantem sercowym, zaleca się skonsultowanie z kardiologiem przed wykonaniem procedury aby uniknąć ewentualnych komplikacji związanych z działaniem urządzenia.
 
-rozwinięta osteoporoza – w przypadku zaawansowanej osteoporozy, zaleca się ostrożność przy przeprowadzaniu scalingu, a decyzję o wykonaniu tej procedury warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.
 
-odklejanie się siatkówki oka – w przypadku osób doświadczających problemów z siatkówką oka, istnieje ryzyko, że procedura scalingu może przyczynić się do dodatkowych komplikacji. Konieczne jest skonsultowanie się z okulistą przed przystąpieniem do zabiegu.
 
W każdym przypadku, decyzję o przeprowadzeniu scalingu powinien podjąć lekarz dentysta, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz ewentualne przeciwwskazania.
 
 

Jak często wykonywać scaling?

Częstotliwość wykonywania procedury scalingu zębów zależy głównie od indywidualnych potrzeb Pacjenta oraz jego skłonności do gromadzenia się kamienia nazębnego. W większości przypadków zaleca się przeprowadzanie scalingu co sześć miesięcy. Jednakże, dla osób bardziej podatnych na tworzenie się kamienia nazębnego lub z problemami zdrowotnymi związanymi z jamą ustną, zalecane może być wykonanie tej procedury częściej, nawet co trzy, cztery miesiące. Regularne wizyty kontrolne u dentysty pozwolą na monitorowanie stanu jamy ustnej i dostosowanie częstotliwości scalingu do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
 
 

Zapraszamy do A2 Clinic

Profesjonalny zabieg scalingu możesz wykonać w naszym gabinecie. Zapraszamy do rezerwacji wizyt telefonicznie pod numerem +48 74 666 87 77 lub poprzez wypełnienie formularza kontaktowego.