Słów kilka o tajemnicach zębów

Implantologia

Słów kilka o tajemnicach zębów

13 stycznia 2021

Piękny i pełny uśmiech to pragnienie niemal wszystkich. Dlatego taką wielką popularnością cieszą się zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej czy implantoprotetyki. Czy jednak o zębach wiemy wszystko? Warto nieco bliżej się im przyjrzeć i odkryć niektóre skrywane przez nie tajemnice.

 

Implanty po raz pierwszy zostały wszczepione ponad 5 tysięcy lat temu!

W starożytności implanty były już wykorzystywane przez Egipcjan. Były one jednak wszczepiane dopiero po śmierci, a ich celem było poprawienie wyglądu uśmiechu. Z kolei pierwszy implant, który spełniał również zadania funkcjonalne, został najprawdopodobniej wszczepiony ponad 5 tysięcy lat temu. Badacze odkryli go w miejscowości Le Chene we Francji, gdzie znajdował się grobowiec, w którym została pochowana kobieta zmarła w wieku około 30 lat. W jej szczęce za życia został umieszczony implant, czyli żelazny trzpień. Najprawdopodobniej zakończony był swego rodzaju koroną wykonaną z kości lub drewna. Wyjątkowość tego odkrycia zasadza się na tym, że implant został wszczepiony jeszcze za życia kobiety. Najprawdopodobniej pomagało to jej normalnie funkcjonować.

 

Niczym granit

Szkliwo w niemal 98% zbudowane jest z hydroksyapatytu, czyli bardzo wytrzymałego materiału. Jak się okazuje, właśnie dzięki niemu szkliwo jest najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że szkliwo niejednokrotnie przyrównywane jest do granitu pod kątem wytrzymałości. Ponadto tkankę tę cechuje wysoka odporność na zgniatanie. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o higienie jamy ustnej! Otóż zrezygnowanie z profilaktyki czy zła dieta mogą w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia szkliwa. W konsekwencji w jamie ustnej mogą pojawić się poważne zmiany.

Dziewiątki?

Pełny uśmiech składa się z 32 zębów, czyli dwóch łuków zębowych od ósemki do ósemki. Jak się jednak okazuje, nasi przodkowie posiadali ich znacznie więcej! Działo się tak, ponieważ mieli szersze szczęki, tym sam bez większych przeszkód mieściły się dodatkowe zęby. Dla naszych przodków były one niezbędne – pomagały rozdrobnić twarde produkty, które były podstawą ich diety. Jak się jednak okazuje, współcześnie niektóre osoby również mogą cieszyć się dodatkowymi zębami. Dziewiątki, zwane również zębami głupoty, są pozostałościami po naszych przodkach i występują niezwykle rzadko.

Niebezpieczny pocałunek?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że próchnica jest chorobą zakaźną. Dlatego Pacjentom zawsze zwraca się uwagę, aby jak najszybciej to możliwe podejmowali odpowiednie leczenie, ponieważ zbyt późna reakcja może doprowadzić do znacznych spustoszeń w jamie ustnej. Jak się okazuje, próchnica może również przejść na uzębienie drugiej osoby w trakcie pocałunku. Dlatego podejmując odpowiednie leczenie, możesz również zadbać o zdrowie swoich bliskich.

Zęby obciążającym dowodem

Znalezienie sprawcy przestępstwa bywa trudne. Opracowane zostały jednak skuteczne rozwiązania, które pozwalają znacznie ułatwić dochodzenie. Okazuje się, że układ zębów w szczęce oraz ich rozmiar jest unikalny niczym linie papilarne. W ten sposób można określić nie tylko tożsamość ofiary, ale również sprawcy. Dlatego w niektórych wypadkach właśnie odcisk uzębienia bywa dowodem obciążającym w sądzie. W ten sposób została udowodniona wina seryjnemu mordercy Tedemu Bundy’emu.

Co możesz teraz zrobić?

Zęby ciągle skrywają wiele tajemnic, które badacze starają się ciągle odkrywać. W ten sposób może jeszcze lepiej poznać nasze uzębienie, a tym samym skuteczniej o nie zadbać. Dzięki temu pięknym uśmiechem będziesz mógł cieszyć się przez długie lata. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 666 87 77 lub +48 666 704 707.