Wizyta adaptacyjna- pierwszy raz z dzieckiem u dentysty

Wizyta adaptacyjna- pierwszy raz z dzieckiem u dentysty

24 kwietnia 2021

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty zwykle wiąże się z ogromnym przeżyciem, które rzutuje na jego późniejsze podejście do leczenia zębów, a nawet ich codzienną pielęgnację. Dlatego niezwykle ważnym aspektem takiego spotkania jest stworzenie przyjaznej i ciepłej atmosfery, nie tylko w samym gabinecie, ale również w oczekiwaniu na wizytę. Najmłodsi Pacjenci są niezwykle wyczuleni na emocje, dlatego istotnym elementem takiej wizyty jest zapewnienie im możliwości spokojnego oswajania się z klimatem gabinetu, w którym cały personel z niezwykłą empatią i wyrozumiałością podchodzi do młodego Pacjenta. Ważna jest również postawa rodziców, którzy, nawet jeśli posiadają negatywne doświadczenia ze wcześniejszego leczenia, nie powinni przy dzieciach wyrażać obaw czy lęków, ponieważ może to skutecznie zniechęcić je do regularnych odwiedzin stomatologa i wpłynąć na zwiększenie stresu podczas takiego spotkania.

Co zrobić, aby uniknąć traumatycznych przeżyć dziecka u dentysty, które być może były udziałem jego rodziców? Korzystnym rozwiązaniem jest wizyta adaptacyjna, której przebieg jest kluczowy dla kształtowania właściwej prozdrowotnej postawy u Najmłodszych.

Czemu służą wizyty adaptacyjne?

Nadrzędnym celem wizyty adaptacyjnej jest zbudowanie nici zaufania pomiędzy lekarzem, a młodym Pacjentem. Wymaga to od całego personelu pracującego w klinice dużej delikatności, cierpliwości i empatii. Mają one ogromny wpływ na komfort psychiczny u dziecka i umożliwiają mu bezstresowe oswajanie się z nową sytuacją i miejscem. Z uwagi na dużą spontaniczność i nieprzewidywalność u Najmłodszych nie ma możliwości ustalenia ścisłego scenariusza takiej wizyty, jest jednak kilka stałych elementów, na które należy zwrócić uwagę, by zapewnić pomyślny jej przebieg:

  • Ważne jest, aby dziecko miało możliwość swobodnej rozmowy z dentystą, zadania mu wszystkich pytań, opowiedzenia o swoich wątpliwościach czy obawach,
  • Kluczowe jest także poznanie całego personelu pracującego w klinice, którego nastawienie do młodego Pacjenta jest bardzo ważne. Istotne jest stworzenie rodzinnej, ciepłej rodzinnej atmosfery, wypełnionej uśmiechem, który pozostanie na stałe utrwalony w jego wspomnieniach,
  • Możliwość obejrzenia sprzętu używanego w trakcie zabiegów, zabawy specjalnymi zabawkami edukacyjnymi, których zadaniem jest kształtowanie prawidłowych nawyków związanych z pielęgnacją jamy ustnej,

 

Sprawdzenie stanu zdrowia jamy ustnej dziecka

Wizyta adaptacyjna ma za zadanie stworzyć odpowiednie podłoże pod leczenie małego Pacjenta w przyszłości, dlatego jej ważnym aspektem jest stworzenie atmosfery ciekawej przygody, której nie należy się obawiać, ponieważ nie niesie za sobą żadnych nieprzyjemnych odczuć. To jedyny skuteczny sposób, aby dziecko mogło komfortowo zaadaptować się do nowej sytuacji i regularnie przychodziło na profilaktyczne wizyty kontrolne.

Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u dentysty?

Według ekspertów pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty powinna być przeprowadzona zaraz po wyrżnięciu się pierwszych mlecznych zębów. Ma to szczególne znaczenie ze względu na walor edukacyjny i zdrowotny takich spotkań. Wizyty adaptacyjne umożliwiają młodym Pacjentom naturalne, stopniowe oswajanie się z atmosferą gabinetu stomatologicznego oraz wykształcenie odpowiednich nawyków związanych z właściwą higieną jamy ustnej i uzębienia. Ponadto dobrze przeprowadzona wizyta adaptacyjna, z której dziecko wychodzi uśmiechnięte i zrelaksowane, kształtuje w jego myślach przyjazny obraz dentysty, do którego można bez żadnych obaw przyjść i bezboleśnie wyleczyć zęby. Warto również mieć na uwadze, by zgłosić się na pierwszą wizytę z dzieckiem jeszcze przed ewentualnym pojawieniem się bolesnych dolegliwości, których intensywność może zaburzyć dziecku obraz takiej wizyty. Może się ona automatycznie kojarzyć z cierpieniem i w skrajnych przypadkach doprowadzić do psychicznego urazu u małego Pacjenta. Dlatego im wcześniej zgłosimy się z dzieckiem do dentysty, tym większa szansa , że zachowa jedynie pozytywne wspomnienia z pierwszego kontaktu u dentysty.

 

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną?

Przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niej najmłodsi Pacjenci mogą stopniowo poznawać jak wygląda proces leczenia i jakie czynności się z nim wiążą. Pozytywne wrażenia wyniesione z wizyty adaptacyjnej z pewnością ułatwią dziecku pozbycie się stresu , który zawsze towarzyszy nowej, nieznanej sytuacji, a także zachęcą je odwiedzin gabinetu dentystycznego w przyszłości. Poza tym, celem wizyt adaptacyjnych jest edukacja młodego Pacjenta, który poznaje poprawną technikę szczotkowania zębów i może już od wczesnych lat wykształcić w sobie nawyk regularnego poddawania się kontrolom stomatologicznym. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór kliniki stomatologicznej, w której organizowane są wizyty adaptacyjne. Dobrze jest również zorientować się, czy dentyści pracujący w danej placówce są odpowiednio przeszkoleni do pracy z dziećmi, również pod względem psychologicznym. Zazwyczaj można uzyskać takie informacje ze strony internetowej danej kliniki bądź zdobyć je rozmawiając z rejestratorkami. Wszystkie te aspekty z pewnością ułatwią całą terapię małego Pacjenta i sprawią, że będzie z przyjemnością odwiedzał gabinet stomatologiczny.

Co zrobić jeśli dziecko ma opory przed wizytą u dentysty? W jaki sposób możemy go zachęcić? Dobrym pomysłem jest przywołanie wizerunku ulubionego bohatera z bajek dziecka, który może poszczycić się śnieżnobiałym uzębieniem. Obrazy, które dziecku kojarzą się z dobrymi emocjami, z pewnością będą doskonałą motywacją do częstych wizyt u dentysty.

 

Co możesz teraz zrobić?

Zastanawiasz się, kiedy zgłosić się z dzieckiem do dentysty? Czy ból zęba to jedyny powód, by przyjść ze swoją pociechą do gabinetu stomatologicznego? Warto to zrobić dużo wcześniej, ponieważ zaoszczędzimy w ten sposób dziecku stresu związanego z leczeniem stomatologicznym i umożliwimy mu swobodne zapoznanie się rytmem pracy dentysty. Nasi eksperci posiadają doskonałe przygotowanie do leczenia najmłodszych Pacjentów, dzięki czemu zapewniamy bezpieczeństwo i najwyższe standardy terapii. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707 albo wypełnij formularz.