Wpływ diety na zdrowie zębów

Wpływ diety na zdrowie zębów

9 lutego 2021

Każdy, kto choć trochę interesuje się zdrowym odżywianiem wie, że odpowiedni dobór witamin i minerałów w codziennej diecie ma niebagatelny wpływ nie tylko na wygląd i kondycję naszych zębów, ale również rzutuje na cały organizm, który działa na zasadzie naczyń połączonych. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli w przyszłości uniknąć wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku zębów sprawa wydaje się prosta – należy zrezygnować z produktów zawierających cukier, słonych przekąsek oraz napojów silnie barwiących szkliwo (takich jak: kawa, herbata, czerwone wino). Dla wielu osób taka informacja to zapowiedź prawdziwej życiowej rewolucji! Jak odmówić sobie przyjemności w postaci mocnej, aromatycznej kawy o poranku, ulubionych czekoladek czy paczki chipsów w czasie oglądania filmu na Netfliksie? Czy dla zdrowia naszych zębów i marzeń o śnieżnobiałym uśmiechu jesteśmy gotowi na takie ustępstwa? Trzeba pamiętać, że drobne pokusy będą nam stale towarzyszyły i ciężko z nich całkowicie zrezygnować, choć nie jest to niemożliwe. Warto jednak pomyśleć nad zmianą nawyków żywieniowych w kontekście stopniowej ewolucji, tak by długofalowo cieszyć się z osiągniętych efektów. Zatem, na co należy zwrócić uwagę przy układaniu jadłospisu? Jak zapewnić naszym zębom zdrowy i atrakcyjny wygląd na lata?

Zbawienny wpływ minerałów na zdrowie zębów

Aby cieszyć się zdrowymi zębami nie wystarczą regularne wizyty u dentysty. Również codzienna, domowa pielęgnacja jamy ustnej nie uchroni nas przed postawieniem próchnicy, czy paradontozy, jeśli w naszym jadłospisie zabraknie elementarnych składników, które pomagają w dobrej kondycji utrzymać nasze uzębienie. Jednym z nich jest Wapń, który pełni funkcje budulcowe, odpowiada za twardość zębów oraz mocne szkliwo. Jego niedobory w organizmie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Skutkują bowiem kruchością uzębienia, łamliwością oraz pękającym szkliwem . W jakiej postaci najlepiej spożywać ten minerał? Jeśli nie mamy przeciwwskazań lekarskich, warto włączyć do naszego menu tradycyjne produkty białkowe takie jak: mleko, kefiry, sery, maślanki oraz jogurty. Występujący w nich kwas mlekowy dobroczynnie wpływa na pH naszej jamy ustnej, utrzymując w niej prawidłowe środowisko. Warto wspomnieć również o profilaktycznych właściwościach sera żółtego, którego żucie podnosi pH płytki nazębnej, zapobiegając występowaniu próchnicy czy chorób przyzębia. Nie każdy jednak może w takiej postaci spożywać produkty białkowe, dlatego dobrą alternatywą dla alergików może być zastąpienie ich innymi pełnowartościowymi produktami , do których należą m.in. soja, algi, fasola, orzechy laskowe czy migdały.

Warto również na stałe wprowadzić do naszego jadłospisu produkty pełnoziarniste (chleb razowy, kasza gryczana, ciemny ryż), ryby, pestki z dyni, indyka oraz wołowinę. Zawierają one bowiem cenne minerały – fluor, cynk i fosfor, które korzystnie wpływają na nasze szkliwo, przeciwdziałają tworzeniu się płytki nazębnej, co znacząco ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej. Warto również włączyć do swojej diety zieloną herbatę – znaną z licznych walorów zdrowotnych. Jej dobroczynny wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale również całego organizmu, docenili Japończycy dla których jest narodowym napojem. Potwierdzają to również badania przeprowadzone na ludności japońskiej, która może poszczycić się pięknym i zdrowym uzębieniem. Może warto wziąć z nich przykład i nieco zmodyfikować swoja dietę. Wrogami śnieżnobiałego uśmiechu są produkty powodujące przebarwienia szkliwa m.in. kawa, czarna herbata. Jeśli ograniczymy ich spożycie lub zastąpimy filiżanką zielonej herbaty, możemy poprawić estetykę swojego uśmiechu.

Witaminowe „abecadło”

Radykalna zmiana sposobu odżywiania dla wielu osób może być niezwykle trudna. Pokutują bowiem negatywne nawyki żywieniowe, w których naczelne miejsce zajmują słodycze, napoje gazowane oraz drobne przekąski między posiłkami. Nie należą one do sprzymierzeńców zdrowego uśmiechu, dlatego warto wprowadzić do naszej diety składniki, które będą stanowiły dla nich przeciwwagę. Zamiast chipsów, batoników czy słonych orzeszków, które zwykle lubimy podjadać między posiłkami możemy chrupać surową marchew bądź jabłko. Rajskie owoce są nie tylko źródłem cennych witamin z grupy – C, A, K, E, ale również naturalnie oczyszczają jamę ustną. Podczas jedzenia jabłka, pobudzamy wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni między zębami i chroni je przed szkodliwym działaniem cukrów i kwasów. Z kolei spożywanie surowej marchwi korzystnie wpływa na kształtowanie zgryzu u dzieci i również działa zapobiegawczo na bakterie próchnicy, które gromadzą się w nieoczyszczonych partiach między zębami. Aby utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji, warto również pamiętać o wzbogaceniu naszej diety produktami zawierającymi witaminy C, D i E. Witamina C zawarta jest głównie w pomarańczach, czarnej porzeczce, brokułach i kapuście. Działa ona neutralizująco na bakterie i wszelkie drobnoustroje w jamie ustnej. Wpływa również na stan naszych dziąseł, wzmacniając naczynia krwionośne, dlatego warto pomyśleć o przekąskach na bazie tych produktów. Jednak w przypadku owoców cytrusowych trzeba pamiętać, aby po ich spożyciu odczekać co najmniej pół godziny, zanim wyczyścimy zęby. Uchronimy się w ten sposób szkliwo przed uszkodzeniami. W tym kontekście warto wspomnieć o korzystnym wpływie witaminy D na właściwą mineralizację szkliwa. Aby o to zadbać, powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu tłuste ryby – m.in. makrelę, tuńczyka oraz halibuta. Na koniec warto wspomnieć o niezwykle istotnej roli witaminy E , zawartej m.in. w oleju słonecznikowym, migdałach i orzechach laskowych. Jest bowiem odpowiedzialna za procesy regeneracji po zabiegach chirurgicznych.

Co możesz teraz zrobić?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sposób odżywiania ma wpływ na nasze zdrowie. Często od zębów zaczynają się dalsze ogólnoustrojowe problemy zdrowotne. Przykładem jest nieleczona latami próchnica, które powoduje ogólny stan zapalny w organizmie. Często w początkowym stadium jest ciężka do wykrycia, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.. Zapraszamy do odwiedzin A2 Clinic. Nasi eksperci doradzą Ci jak prawidłowo zadbać o zdrowie jamy ustnej i poprawić estetykę uśmiechu. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 666 87 77 lub +48 666 704 707.