Wpływ zmian hormonalnych na zdrowie w jamie ustnej

Wpływ zmian hormonalnych na zdrowie w jamie ustnej

23 lipca 2021

Zmiany hormonalne mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, również na zdrowie w jamie ustnej. Temat ten jest szczególnie bliski Paniom, które są narażone na ich działanie w różnych okresach swojego życia– zwłaszcza podczas cyklu miesiączkowego, ciąży, przekwitania (menopauza) oraz w trakcie terapii hormonalnych. Jak kobiety powinny zadbać o higienę jamy ustnej w tych trudnych i ważnych momentach życia? Na jakie choroby stomatologiczne mogą być szczególnie narażone? I jak sobie z nimi radzić? Postaramy się pokrótce przybliżyć Wam te kwestie.

 

Silniejsze dolegliwości bólowe zębów podczas miesiączki

Każda niemal kobieta doświadczyła nasilonych dolegliwości bólowych na różnych etapach cyklu miesiączkowego. Są one szczególnie intensywne podczas okresu i kilka dni przed nim, kiedy to ilość estrogenów we krwi spada i zmniejsza się również produkcja endorfin, które skutecznie blokują odczuwanie bólu. Zmiany hormonalne w tym czasie zwykle są kojarzone z bólem okolic podbrzusza, jednak mogą dotyczyć również zębów.

 

Wiele kobiet zastanawia się, czy do dobry czas na wizytę u stomatologa? Czy lepiej przełożyć ten termin?

Otóż, w trakcie miesiączki powinniśmy unikać inwazyjnych zabiegów, takich jak: ekstrakcja zęba, leczenie implantologiczne czy zabiegi chirurgiczne rekonstruujące dziąsła, ponieważ w tym czasie zmniejsza się krzepliwość krwi i wzrasta ryzyko krwotoków. Natomiast niskoinwazyjne zabiegi np. z zakresu higienizacji, np. usuwanie kamienia nazębnego mogą być wykonywane w tym okresie. Jeśli nie mamy pewności, zawsze warto zapytać dentystę czy określony rodzaj zabiegu może być w tym czasie wykonywany i czy w Waszym konkretnym przypadku występuje ryzyko powikłań.

 

Stosowanie środków antykoncepcyjnych, a zdrowie w jamie ustnej

Zapewne nie raz spotkałaś się z opinią, że tabletki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na zdrowia w jamie ustnej i sprzyjają ekspansji drożdżaków, może nawet znasz ten temat z autopsji. Grzybica w jamie ustnej to niezwykle przykra choroba, która objawia się charakterystycznym białym nalotem na języku, pieczeniem i metalicznym posmakiem w ustach. Kobiety, których ten problem dotyczy powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie, które pomoże w przywróceniu właściwej równowagi w jamie ustnej i zapobiegnie dalszej ekspansji choroby.

Leczenie przyzębia – jak przygotować się do ciąży?

Nie jest żadną tajemnicą, że przed zajściem w ciążę, należy udać się na wizytę do dentysty, by sprawdzić stan zdrowia w jamie ustnej i wyleczyć zęby. Jest to ważne, bowiem niektóre zabiegi– np. ekstrakcja zębów czy wszczepianie implantów nie mogą być wykonywane w trakcie ciąży. Należy również wyleczyć wszelkie stany zapalne przyzębia, w tym choroby dziąseł, ponieważ bakterie z zainfekowanych obszarów tkanek okołowierzchołkowych bardzo łatwo przedostają się do krwioobiegu, a następnie łożyska i płodu, co w przypadku ciąży stanowiłoby bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Zaawansowana choroba przyzębia może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Dlatego przyszłe mamy powinny dbać o regularne wizyty u dentysty i wykonanie profesjonalnej higienizacji przed okresem ciąży, kiedy dziąsła są mniej wrażliwe na hormony i co najważniejsze eliminujemy ryzyko przedostania się szkodliwych bakterii do krwioobiegu i układu rozrodczego.

W czasie ciąży wiele kobiet skarży się na zapalenie dziąseł, które objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem podczas szczotkowania zębów. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są hormony: estrogen i progesteron. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, należy skierować kroki do gabinetu stomatologicznego, gdzie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, które pozwoli zapobiec dalszej chorobie dziąseł. Często wystarczą zabiegi higienizacyjne –usunięcia płytki nazębnej, złożonej z resztek jedzenia i bakterii, która jeśli zaniechamy leczenia przeistacza się w zmineralizowaną postać – kamień nazębny. To właśnie on jest głównym „sprawcą” groźnych stanów zapalnych dziąseł, prowadzących do utraty zębów.

Leczenie zębów w ciąży– czy jest bezpieczne?

Na temat leczenia zębów w czasie ciąży krąży wiele mitów. Najbardziej popularny z nich dotyczy całkowitego zaniechania wizyt u dentysty w tym okresie. Oczywiście, odradzamy takiego podejścia, ponieważ higiena jamy ustnej w ciąży jest niezwykle ważna i rezygnacja z wizyt kontrolnych w gabinecie może mieć negatywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i jej potomstwa. Zwłaszcza dotyczy to wspomnianych już chorób przyzębia, na które kobiety w czasie ciąży są szczególnie narażone. W tym szczególnym okresie przyszłe mamy powinny zadbać o dobrą opiekę u zaufanego stomatologa, który w bezpieczny sposób zadba o stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej i poinformuje, które zabiegi mogą być wykonywane w określonym trymestrze ciąży, a które należy odłożyć na późniejszy czas.

Okres menopauzy– zmiany hormonalne a dziąsła

W okresie przekwitania wiele kobiet zmaga się z problemami hormonalnymi, które rzutują na zdrowie dziąseł. Podwyższony poziom progesteronu ma wpływ na zwiększenie przepływu krwi do dziąseł, co powoduje ich obrzęk i zwiększone ryzyko stanu zapalnego. Warto szczególnie o to zadbać, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do ich cofania się i odsłonięcia szyjek zębowych, czego konsekwencją może być utrata zębów. Aby temu zapobiec, warto przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Umów się na wizytę!

Zmiany hormonalne potrafią wywołać prawdziwą burzę w życiu każdej kobiety. Zarówno okres dojrzewania, jak i ciąża czy przekwitanie wywołują ogromne zmiany w naszym organizmie i wpływają na stan zdrowia zębów. Jeśli odczuwasz bolesne dolegliwości i obawiasz się, że ich przyczyną mogą być właśnie hormony, zgłoś się na wizytę do A2 Clinic! Nasi eksperci wykonają badania diagnostyczne i ustalą źródło Twoich dolegliwości. A może planujesz ciążę lub jesteś w jej trakcie i chcesz się upewnić, czy nie ma żadnego stanu zapalnego w Twojej jamie ustnej? Umów się na wizytę! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer (74) 666 87 77 lub wypełniając formularz.