Wszystko, co warto wiedzieć na temat pielęgnacji jamy ustnej
Zdrowy i zadbany uśmiech jest marzeniem wielu osób. Na drodze do jego realizacji często stoją zaniedbania w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Rutynowa higiena zębów z pozoru wydaje się prostą czynnością i pewnie większość osób ma poczucie, że wie na ten temat już wszystko. Czy tak jest w rzeczywistości? Pomimo prężnego rozwoju stomatologii, wciąż problemem numer jeden jest próchnica, która dotyka ponad 90% społeczeństwa. Szerokiej ekspansji tej choroby z pewnością sprzyjają zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej, podobnie jak to ma miejsce w przypadku chorób przyzębia, dlatego warto odświeżyć sobie wiedzę na temat podstawowych zasad pielęgnacji jamy ustnej, co z pewnością uchroni nas w przyszłości przed wieloma groźnymi schorzeniami w jamie ustnej, nierzadko wymagającymi kompleksowego leczenia.
Jak zatem prawidłowo zadbać o higienę zębów? Jakich produktów używać na co dzień, by móc cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Kompleksowa higiena jamy ustnej
W natłoku różnych spraw, często „po macoszemu” podchodzimy do kwestii higieny jamy ustnej. Objawia się to szybkim i dość pobieżnym myciem zębów, które nie zapewnia właściwego poziomu higieny w jamie ustnej. Skutkuje to często rozmaitymi infekcjami i koniecznością podjęcia bardziej inwazyjnych metod leczenia w dalszej lub bliższej przyszłości. Chcąc zachować zdrowie w jamie ustnej i radość z pięknego wyglądu uśmiechu, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:
Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów po każdym posiłku przed około 2-3 minuty. W ciągu dnia, gdy nie mamy pod ręką tradycyjnych akcesoriów do mycia zębów, warto sięgać po bezcukrowe gumy do żucia i przepłukać usta wodą;
Szczotkowanie zębów przy zastosowaniu odpowiedniej techniki – warto skonsultować się w tej kwestii z wykwalifikowaną higienistką stomatologiczną, która w razie potrzeby przeprowadzi odpowiedni instruktaż właściwej higieny jamy ustnej i pomoże w doborze optymalnych dla danej osoby akcesoriów higienicznych. Najczęściej stosowaną metodą szczotkowania zębów wśród osób dorosłych jest technika obrotowo- wymiatająca (dziąsło-zęby). Szczotkowanie rozpoczynamy zawsze od rozwarcia łuków zębowych (opuszczenie żuchwy) i przyłożenia szczoteczki do dziąsła pod kątem około 45°. Następnie wykonujemy ruchy ”wymiatające” resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, przyciskając lekko szczoteczkę do zębów, którą przesuwamy od dziąseł w kierunku powierzchni żującej, pomijając przyszyjkowe części zębów. Warto pamiętać, że metod oczyszczenia zębów jest kilka i nie każda będzie odpowiednia dla danej osoby ze względu na różne uwarunkowania zdrowotne w jamie ustnej.
Mycie nie tylko zębów, ale również dokładne oczyszczenie języka, będącego siedliskiem bakterii. W tym celu można wykorzystać specjalne szczoteczki lub skrobaczki przeznaczone do mycia języka. Nie należy oczyszczać go pastą do zębów, wskazane jest natomiast stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które jednocześnie redukują liczbę obecnych w nim bakterii i grzybów;
Stosowanie nici dentystycznych/ flosserów, szczoteczek międzyzębowych, igrygatorów oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Poza standardowym myciem zębów szczoteczką i pastą do zębów, należy również zaopatrzyć się w specjalne nici dentystyczne lub flossery, które pomogą nam pozbyć się resztek jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Pomocniczo zalecane jest również stosowanie irygatorów i/lub płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej (bezalkoholowych).
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, dzięki którym lekarz może odpowiednio wcześnie wykryć ogniska choroby i niezwłocznie wdrożyć leczenie. W przypadku próchnicy, która szybko rozprzestrzenia się na pozostałe uzębienie, wczesne wykrycie choroby, często zapobiega bardziej inwazyjnym metodom leczenia w przyszłości, które w skrajnych przypadkach mogą nawet zakończyć się utratą zębów.
Ważna rolę odgrywają również profesjonalne zabiegi higienizacyjne: skaling ultradźwiękowy, piaskowanie, fluoryzacja i polerowanie zębów. Sprzyjają one zachowaniu zdrowego i estetycznego wyglądu zębów. Podczas gabinetowych zabiegów usuwany jest kamień nazębny (skaling ultradźwiękowy), złogi i wszelkie nieestetyczne przebarwienia, które psują estetykę uśmiechu i przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób przyzębia. Ponadto zęby są odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone uszkodzeniami oraz przed działaniem bakterii bytujących w jamie ustnej (np. bakterii próchnicy). Standardowo, zaleca się korzystanie z zabiegów higienizacyjnych co 6 miesięcy. Jednak w przypadku osób z grupy ryzyka, u których kamień nazębny nawarstwia się szybciej – np. u palaczy czy użytkowników stałych aparatów nazębnych, warto „trzymać rękę na pulsie” i korzystać z zabiegów raz na 3-4 miesiące.
Skutki niewłaściwej higieny zębów
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, często jest skutkiem niewiedzy, lenistwa lub chorób przewlekłych, obniżających odporność organizmu. Jej konsekwencje odbijają się na zdrowiu nie tylko w obrębie samej jamy ustnej, ale dotykają również całego organizmu i psychiki człowieka. Nieprzyjemny zapach z ust czy nieestetyczny wygląd uśmiechu rzutują na sferę kontaktów prywatnych i zawodowych. Osoby z zaniedbanym wyglądem zębów często czują się mniej pewne siebie i rzadziej podejmują inicjatywę. Dodatkowo wynikiem zaniedbań może być nieprzyjemny zapach z ust (halitoza), który w pewnym sensie eliminuje osobę dotknięta tym problemem z kontaktów towarzyskich. Zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, do których należą m.in. choroby zębów i dziąseł oraz powikłania w postaci chorób serca, układu oddechowego czy trawiennego. Przykładem jest nieleczona próchnica, która jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Przyczynia się ona do zapalenia okostnej i tkanek miękkich.
Dlatego należy zwrócić szczególna uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim będziemy mogli na długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Korzyści płynące z odpowiedniej higieny jamy ustnej
Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej przynosi wiele korzyści. Najbardziej widoczna z nich to piękny wygląd uśmiechu, dzięki któremu czujemy się atrakcyjni i zadbani, jesteśmy odważniejsi i łatwiej nawiązujemy kontakty z nimi ludźmi. Nikogo nie trzeba przekonywać, że osoby z estetycznym uśmiechem są znacznie lepiej odbierane przez rozmówców. Zdrowa jama ustna rzutuje na poczucie pewności siebie i samoakceptację. Ważny jest również aspekt zdrowotny. Właściwa higiena jamy ustnej zapobiega wielu groźnym chorobom jamy ustnej (m.in. próchnicy, paradontozie) i pozwala zachować dobry stan zdrowia w całym organizmie. Zapobiega między innymi chorobom kardiologicznym i ogranicza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Mało kto wie, że odpowiednie dbanie o jamę ustną pomaga również w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.
Właściwa technika dbania o higienę jamy ustnej jest zatem kluczowa dla kondycji zdrowotnej i psychicznej każdego z nas. Warto postrzegać jej kompleksowo i mieć świadomość, że chodzi „nie tylko” o zęby i piękny uśmiech – stawką jest zdrowie w całym organizmie, który tworzy system naczyń połączonych. Warto zatem pochylić się na doborem odpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej, regularnie i precyzyjnie oczyszczać całą jamę ustną i pamiętać o konieczności systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.
Umów się na wizytę!
Zastanawiasz się jaki jest przepis na piękny i zdrowy uśmiech? Z pewnością warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i terminowe wizyty kontrolne – co 6 miesięcy. Jeśli dawno nie byłeś u dentysty i zależy Ci na poprawie zdrowia i wyglądu swojego uśmiechu, zapraszamy do A2 Clinic! Nasi eksperci w oparciu o szeroką wiedzę i doświadczenie, pomogą Ci wyleczyć wszystkie dolegliwości w jamie ustnej i poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.