Wypełnienia inlay/onlay

Wypełnienia inlay/onlay

16 września 2022

Inlay/onlay to wkłady koronowe, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych dużych wypełnień. Czym się charakteryzują i w jaki sposób są zakładane?

 

Czym są wypełnienia inlay/onlay?

Inlay i onlay to rodzaj wypełnień stomatologicznych w doskonały sposób imitujących naturalne korony zębowe. W przypadku zastosowania tych wypełnień zęby są odbudowywane za pomocą kompozytowego lub porcelanowego elementu, który zastępuje koronę zęba.

Dzięki tym wypełnieniom uzyskuje się efekt korony z guzkami, a zatem ma ona naturalny kształt umożliwiający żucie. Jest on nie tylko praktyczny, ale też sprawia, że wypełnienie wykazuje większą odporność na ścieranie i wypłukiwanie. W ten sposób zmniejszone zostaje ryzyko uszkodzeń mechanicznych, a zęby zostają lepiej niż w przypadku klasycznych wypełnień zabezpieczone przed nawrotem próchnicy.

Ponieważ wypełnienia inlay/onlay pozwalają zrekonstruować anatomiczny kształt naturalnej korony zęba, podczas gryzienia siły nacisku na powierzchnię zęba rozkładają się równomiernie. Przywrócone zatem zostają prawidłowe warunki zgryzowe.

A zatem wypełnienia inlay/onlay przejmują funkcje naturalnych koron zębowych, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Dla Pacjentów niezwykle istotne są też względy estetyczne. Inlay/onlay charakteryzują się stopniem przezierności niemal takim samym jak naturalne szkliwo, a odcień wypełnienia może zostać doskonale dopasowany do barwy rekonstruowanego zęba i sąsiadujących. Wypełnienia inlay/onlay mają też dużą trwałość, kilkukrotnie dłuższą niż klasyczne wypełnienia.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jakie są różnice między wypełnieniem inlay a onlay?

Inlay jest wkładem, wypełnieniem stosowanym w przypadku dużych powierzchni zębów, które żują pokarm – pokrywa te powierzchnie i stoki guzków zębowych. Jest on osadzany na zębie tak, by stykać się z jego naturalną koroną przynajmniej z dwóch stron.

Onlay to nakład stosowany w przypadku dużych ubytków, który oprócz powierzchni żujących i stoków pokrywa również szczyty guzków. Specjalnym jego rodzajem jest overlay – nakład, który sięga powierzchni podniebiennych, stycznych oraz przedsionkowych.

 

Jak wykonywane są wypełnienia inlay/onlay?

Samo leczenie zęba przebiega podobnie jak przy zastosowaniu standardowych wypełnień – usuwa się chore tkanki zęba, a następnie trzeba zrekonstruować jego brakującą część. W przypadku wypełnień inlay/onlay wykonuje się odcisk zęba z pomocą masy plastycznej.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Tymczasowo zakłada się klasyczne wypełnienie, które Pacjent nosi do czasu, aż protetyk na podstawie odcisku przygotuje wypełnienie inlay/onlay. Jest ono umieszczane w zębie podczas następnej wizyty. Nie zawsze pasuje idealnie, a ponieważ musi być odpowiednio dopasowane nie tylko do wyleczonego zęba, ale również do sąsiadujących, potrzebne mogą być poprawki. Jeżeli korekta jest drobna, wykonuje się ją na miejscu w gabinecie. W przypadku większego niedopasowania wypełnienie trzeba odesłać do protetyka, by wprowadził daleko idące poprawki.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problemy z zębem? Potrzebne będzie leczenie i wypełnienie? Nie czekaj, aż próchnica się rozwinie – przyjdź do A2 Clinic i pozwól nam zająć się problemem. W razie potrzeby oprócz standardowych wypełnień oferujemy Pacjentom również inlay/onlay. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 albo +48 666 704 707 lub wypełniając formularz.