Wypełnienia światłoutwardzalne.
Wypełnienie światłoutwardzalne, określane też mianem „białej plomby”, doskonale sprawdza się w leczeniu ubytków. Sprawia ono, że zęby wyglądają lepiej i bardziej naturalnie. Co więcej, chroni odkryte tkanki przed bakteriami oraz pozostałościami po pokarmach, które mogłyby doprowadzić do próchnicy wtórnej. Jakie jeszcze zalety mają wypełnienia światłoutwardzalne? I jakie są ich wady? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedź!
Czym są wypełnienia światłoutwardzalne?
Wypełnienia światłoutwardzalne to rozwiązanie pozwalające odbudowywać strukturę zębów, które uległy uszkodzeniom. Wykonywane są one z kompozytu – materiału zapewniającego całą plejadę zalet. Przede wszystkim wyróżnia się on za sprawą swojej plastyczności, dzięki czemu można go doskonale dopasować do określonego zęba. To jednak dopiero początek.
Zalety i wady wypełnień światłoutwardzalnych
Wypełnienia światłoutwardzalne mają do siebie to, że bardzo estetycznie się prezentują. Dla porównania: jeszcze do niedawna stosowane wypełnienia amalgamatowe odznaczały się na uzębieniu za sprawą srebrzystej barwy. Kolor omawianego przez nas rozwiązania idealnie z kolei dopasowuje się do odcienia zęba, dzięki czemu trudno jest owo wypełnienie w ogóle zauważyć.
Co więcej, wypełnienia światłoutwardzalne nie są podatne na pękanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dobrze przylegają do zębów, chroniąc je przed ewentualnymi chorobami, które mogłyby się rozwinąć pod omawianym przez nas rozwiązaniem. Do ich plusów można zaliczyć również odpowiednią szczelność oraz brak konieczności usuwania zdrowych tkanek zęba. Ich zaletą jest także to, że już po 20 sekundach naświetlania lampą dochodzi do ich połączenia z zębem.
Niestety, wypełnienia światłoutwardzalne mają i swoje minusy. Przede wszystkim ulegają przebarwieniom np. w wyniku kontaktu z kawą oraz herbatą – dzieje się jednak tak nie od razu, a dopiero po pewnym czasie. W pewnym momencie trzeba je też wymieniać, zazwyczaj po około 5-10 latach.
Jak zakłada się wypełnienia światłoutwardzalne?
Zanim rozpocznie się właściwe leczenie przy wykorzystaniu wypełnienia światłoutwardzalnego, stomatolog musi stwierdzić obecność ubytku w zębie. Jeżeli jest on rozległy, proponuje pacjentowi zastosowanie znieczulenia miejscowego. Później przystępuje do opracowania ubytku, dzięki któremu można pozbyć się próchnicy i oczyścić z niej ząb. Po wykonaniu tej czynności czasem aplikuje materiał izolujący, dzięki czemu można oddzielić miazgę zębową od samego wypełnienia. Ten krok pomija się w sytuacjach, gdy ubytek jest stosunkowo mały.
Następnie lekarz nakłada specjalistyczny żel, dzięki któremu powierzchnia zęba jest odpowiednio przystosowana do nałożenia kompozytu. Niedługo potem należy go spłukać, osuszyć ubytek i zaaplikować bond, który utwardza się przy pomocy profesjonalnej lampy. Potem aplikuje się warstwami właściwe wypełnienie. Warto zaznaczyć, że każdą jego warstwę trzeba odpowiednio naświetlić, aż całość uzyska oczekiwany poziom twardości. Na końcu należy dostosować wypełnienie do zgryzu, odpowiednio je szlifując.
Skontaktuj się z nami
Wypełnienia światłoutwardzalne to wciąż dla Ciebie czarna magia? Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ich temat? W takim razie zapraszamy do naszego gabinetu. Z przyjemnością opowiemy Ci o jego zaletach i wadach, a i podpowiemy, czy będzie to dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji. Umów się z nami na wizytę i zadzwoń na numer +48 74 666 87 77 lub wypełnij formularz.