Ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany

2 czerwca 2022

Brakuje ci zęba w miejscu, w którym powinien być? Może to ząb zatrzymany. Zatrzymanie zęba to przypadłość, która najczęściej zdarza się w przypadku ósemek, ale problem może dotyczyć również innych zębów. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób można sobie z tym poradzić?

 

Ząb zatrzymany – co to takiego?

Zatrzymany ząb to w pełni wykształcony ząb stały, który pozostał w układzie kostnym, nie osiągając płaszczyzny zgryzu, choć zakończył się już okres jego fizjologicznego wyrzynania.

Brzmi skomplikowanie? W rzeczywistości jednak takie nie jest – o zatrzymanym zębie mówimy po prostu w przypadku, gdy ząb utknął w kości, co oznacza, że chociaż ząb wykształcił się prawidłowo pod względem anatomicznym, to nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła.

Zatrzymanie zęba może być częściowe albo całkowite. Jeśli jest częściowe, to część korony wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Przy zatrzymaniu całkowitym natomiast ząb jest całkowicie otoczony przez kość. Nie można zatem gołym okiem stwierdzić jego obecności – można to zrobić za to na podstawie zdjęcia radiologicznego.

 

Ząb zatrzymany – przyczyny

Do zatrzymania zęba dochodzi w wyniku ograniczonego miejsca w łuku zębowym. Jest to najczęściej efektem zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeżeli zbyt długo taki ząb pozostaje na swoim miejscu, staje się przeszkodą dla swojego stałego odpowiednika. Pozostałe zęby są wtedy ułożone zbyt ciasno – w efekcie dochodzi do zatrzymania zęba. By zapobiec takiej sytuacji, należy leczyć zęby mleczne i udawać się z dziećmi na regularne kontrole do dentysty.

Ale do zatrzymania zęba może dojść też z innych powodów – winne mogą być zmiany hormonalne, niedobory witamin (zwłaszcza A i D), uraz szczęki, nieodpowiednie metody leczenia stomatologicznego w przeszłości, czy wreszcie dziedziczne predyspozycje.

 

Objawy zęba zatrzymanego

Zazwyczaj zdiagnozowanie zatrzymania zęba jest łatwe – brak określonego zęba w łuku zębowym od razu zwraca uwagę, gdyż jest widoczne gołym okiem, a przez Pacjenta także wyczuwalne. Inaczej sprawa wygląda jedynie w przypadku ósemek. Nie u każdego się one wyrzynają, więc ich brak w łuku zębowym długo może nie budzić żadnego niepokoju.

Ale sam brak zęba w łuku zębowym nie jest jedynym sygnałem. O zatrzymaniu zęba mogą także świadczyć takie objawy jak przewlekły ból, nieprawidłowy zgryz, problemy z otwieraniem ust, szczękościsk. Inne możliwe skutki to paradontoza zęba, z którym ząb zatrzymany sąsiaduje, oraz rozwinięcie się stanu zapalnego nad zatrzymanym zębem.

 

Jak leczyć ząb zatrzymany?

U podstaw leczenia jak zawsze leży dokładna diagnoza. Dokonuje się jej na podstawie przeglądu oraz zdjęcia RTG. Gdy już stwierdzi się obecność problemu, trzeba ustalić metodę leczenia. Najczęściej oznacza to niestety chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba.

Czym chirurgiczna ekstrakcja różni się od zwykłej? Otóż tutaj lekarz musi naciąć dziąsło, aby móc uzyskać dostęp do zęba. W przypadku częściowego zatrzymania dentysta rozcina błonę śluzową nad zębem. Potem musi rozpreparować korzenie i wykonać dłutowanie, czyli rozchwiać korzenie za pomocą dźwigni. Następnie są one wyjmowane przy użyciu kleszczy chirurgicznych. Jeżeli ząb jest całkowicie zatrzymany w kości, to aby uzyskać do niego dostęp nie wystarczy nacięcie błony śluzowej – trzeba jeszcze wyciąć pewną ilość kości nad zębem.

W pewnych sytuacjach przeprowadzenie zabiegu okazuje się skomplikowaną czynnością, na przykład gdy ząb jest specyficznie ułożony. Warto dodać, że dolne ósemki są trudniejsze do usunięcia niż górne ze względu na to, że częściej dochodzi tu do całkowitego zatrzymania.

Ale czy usunięcie zatrzymanego zęba zawsze jest koniecznością? Otóż nie – w pewnych przypadkach wystarczy przeprowadzić ściąganie zęba zatrzymanego poprzez leczenie ortodontyczne. Taki ząb zostaje chirurgicznie odsłonięty, a następnie zostaje wdrożone leczenie aparatem ortodontycznym. To długotrwały proces, trwający nawet dwa lata, ale ostatecznie ząb przybiera prawidłowe ułożenie. Tę metodę stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy zatrzymanie dotyczy któregoś z przednich zębów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ząb zatrzymany jest również Twoim problemem? Umów się na wizytę w A2 Clinic. Dokonamy diagnozy i wybierzemy najlepsze rozwiązanie tego kłopotu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 albo wypełniając formularz.

This will close in 20 seconds