Ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany

26 września 2023

Zatrzymanie zęba – na czym polega? Co może być jego przyczyną? Jak sobie radzić z tą przypadłością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.
 
 

Co to jest ząb zatrzymany?

Zębem zatrzymanym nazywamy taki ząb, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, mimo że zakończył się już okres jego fizjologicznego wyrzynania. Ząb taki jest pod względem anatomicznym wykształcony prawidłowo, a jednak nie wyrżnął się nad powierzchnię dziąsła.
 
Najczęściej problem ten dotyczy zębów trzonowych, zwłaszcza ósemek, a także górnych kłów, nie jest jednak ograniczony tylko do tych zębów.
 
Zatrzymanie nie zawsze przebiega tak samo – może być częściowe lub całkowite. W zatrzymaniu całkowitym ząb jest w całości otoczony przez kość, a zatem żaden jego fragment nie wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Obecność takiego zęba można stwierdzić dopiero dzięki badaniu RTG. Inaczej jest w przypadku zatrzymania częściowego, przy którym fragment korony jest widoczny ponad powierzchnią dziąsła.
 

Przyczyny zatrzymania zęba

Dlaczego właściwie dochodzi do zatrzymania zęba? Nie zawsze z tej samej przyczyny. Najczęściej jest to efekt braku miejsca w łuku zębowym. Dochodzi do takiej sytuacji na przykład wtedy, gdy ząb mleczny zbyt długo pozostawał w zębodole, zamiast zwolnić miejsce dla swojego stałego odpowiednika. Wtedy pozostałe zęby układają się zbyt ciasno i ząb nie ma możliwości, by wyrżnąc się prawidłowo.
 
Między innymi właśnie dlatego powinno się regularnie odwiedzać z dzieckiem gabinet stomatologiczny – dzięki temu można wykryć nieprawidłowości rozwojowe na wczesnym etapie i wdrożyć leczenie na czas, by uniknąć poważniejszych problemów.
 
 
Nie zawsze jednak zatrzymanie zęba jest spowodowane brakiem miejsca w łuku zębowym. Odpowiedzialne mogą być inne przyczyny, w tym zmiany hormonalne, niedobór witamin A i D, urazy szczęki, nieodpowiednie leczenie w przeszłości, a także predyspozycje dziedziczne.
 
 

 
 

Jak rozpoznać zatrzymany ząb?

W wielu przypadkach rozpoznanie zatrzymanego zęba jest bardzo proste. Można bez problemu wyczuć językiem czy zauważyć w lustrze, że brakuje zęba w danym miejscu łuku zębowego. Jedynie w przypadku całkowicie zatrzymanych ósemek może być problem z rozpoznaniem, ponieważ znajdują się one na końcach łuków zębowych i wyrzynają się najpóźniej (a u części osób w ogóle), więc ich brak nie budzi zaniepokojenia. Dopiero badanie RTG pozwala stwierdzić obecność zatrzymanego zęba.
 
 

Jak leczy się zatrzymany ząb?

Niestety często zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia zatrzymanego zęba. Nie zawsze jednak jest taka potrzeba. W części przypadków, zwłaszcza gdy chodzi o zęby przednie, zamiast tego przeprowadza się ściąganie zatrzymanego zęba. Osiąga się to poprzez leczenie ortodontyczne, a przywrócenie zęba do prawidłowego położenia może zająć około dwóch lat.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zębach zatrzymanych, zapraszamy do A2 Clinic. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.