Zalety implantów zębowych

Zalety implantów zębowych

25 kwietnia 2023

Implanty zębowe umożliwiają zrekonstruowanie uzębienia w sposób doskonalszy niż jest to osiągalne za pomocą innych metod. W których kwestiach implanty mają przewagę? W dzisiejszym wpisie przedstawimy niektóre z ich największych zalet.

Stabilność

Tradycyjne ruchome protezy nie zawsze spełniają pokładane w sobie nadzieje i oczekiwania, szczególnie jeśli chodzi o ich stabilność. Trzeba czasu na to, by przyzwyczaić się do protezy, ale nawet gdy to już nastąpi, może ona sprawiać niemiłe niespodzianki. Ruchoma proteza może przemieszczać się w jamie ustnej. A i to jeszcze nie jest najgorsze! W pewnych sytuacjach proteza może nawet wypaść! Może się to przydarzyć na przykład podczas śmiechu czy kichania, ale również w trakcie zwykłej rozmowy.

W przypadku protez na implantach jest zupełnie inaczej. Implanty są wszczepiane na stałe w kość, toteż stają się stabilna podstawą dla zamocowanych na nich protetycznych rekonstrukcji. Taka proteza nie rusza się i nie wypada. Nie ma też zatem ryzyka, że użytkownik zadławi się nią podczas snu. Dla Pacjenta proteza na implantach wiąże się ze zdecydowanie większym komfortem użytkowania.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Funkcjonalność jamy ustnej

Wybrakowane uzębienie wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności jamy ustnej. Utrudnione staje się spożywanie posiłków. Z powodu trudności z dokładnym gryzieniem i żuciem do układu pokarmowego przedostają się większe kęsy pokarmu. Efektem tego mogą być zaburzenia trawienne.

Co więcej, problemy z gryzieniem mogą wymuszać rezygnację z niektórych potraw, a wówczas ryzykuje się, że organizmowi będzie brakować pewnych składników odżywczych.

Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Oczywiście odbudowa uzębienia za pomocą implantów. Pozwala ona przywrócić jamie ustnej pełną funkcjonalność. Gryzienie i żucie nawet twardych potraw przestaje być wyzwaniem.

 

Zahamowanie zaniku kości

Braki zębowe niekorzystnie wpływają na tkankę kostną. Nawet nieobecność pojedynczego zęba przyczynia się do tego, że kość w tym miejscu traci swoje naturalne obciążenie podczas żucia. Nie jest już angażowana w tym procesie, przez co zaczyna ulegać atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. A warto nadmienić, że gdy ubywa tkanki kostnej, cierpi na tym funkcjonalność jamy ustnej, a także estetyka twarzy. Nawet protetyczne zrekonstruowanie uzębienia nie zawsze pozwala zaradzić temu problemowi.

Inaczej jest z protezami na implantach. Implant przejmuje funkcje korzenia zębowego i podczas spożywania posiłków przenosi siły żucia na kość. Dzięki temu tkanka kostna odzyskuje prawidłowe obciążenie, a jej ubytek zostaje zahamowany.

 

Poprawa dykcji

Luki zębowe mają także niekorzystny wpływ na dykcję. Nie powinno to dziwić – do prawidłowego wymówienia części głosek niezbędny jest kontakt języka z zębem. Jeżeli tego kontaktu zabraknie, to naturalną koleją rzeczy, artykulacja ulega zaburzeniu. Odbudowa uzębienia przy użyciu implantów przywraca odpowiednią dykcję.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantoprotetycznym, zapraszamy do A2 Clinic. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.