Zęby mleczne- dlaczego należy je leczyć?

Zęby mleczne- dlaczego należy je leczyć?

20 sierpnia 2021

Kiedy rozpocząć „przygodę” z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym? Czy pierwsze zęby mleczne powinno się leczyć? A może odczekać, aż same wypadną? – to częste dylematy rodziców, którzy tkwią w błędnym przekonaniu, że leczenie mleczaków to dla dziecka niepotrzebny stres. Takie podejście jest często pokłosiem dentofobii (paniczny strach przed wizytą u dentysty), z którą zmagają się rodzice i nieświadomie przenoszą swoje obawy na dzieci. Jednak zamiast je uchronić przed traumą związaną z utratą zębów, narażają je na dodatkowy stres i cierpienie, bowiem – jak wskazują badania– około 30% dzieci w wyniku do 3 lat dotyka próchnica, która niezwykle szybko przenosi się na pozostałe zdrowe zęby siejąc prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej malucha. Warto podkreślić, że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane w odniesieniu do ich stałych odpowiedników przez co wykazują mniejszą odporność na działanie kwasów i są bardziej podatne na próchnicę. Dlatego należy o nie szczególnie dbać już od najmłodszych lat dziecka poprzez odpowiednie zabiegi profilaktyczne, do których należy m.in. fluoryzacja zębów mlecznych. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta z dzieckiem u dentysty zaraz po wyrżnięciu pierwszych zębów, która służy przekazaniu wskazówek, jak prawidłowo należy dbać o stan uzębienia malucha, by w przyszłości zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Ważne są regularne wizyty u dentysty, ponieważ próchnica zębów mlecznych często na początku przebiega bezobjawowo, jednak postępuje szybko i istnieje spore ryzyko uszkodzenia miazgi zęba, co prowadzi do leczenia kanałowego u małego Pacjenta bądź przedwczesnej ekstrakcji chorego zęba.

Czy mleczaki pełnią epizodyczną rolę w jamie ustnej dziecka? Jakie mogą być konsekwencje zaniechania leczenia próchnicy zębów mlecznych? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Wpływ mleczaków na zęby stałe

Zęby mleczne zwane mleczakami pełnią ważną rolę w kształtowaniu się prawidłowego zgryzu u dzieci i mają istotny wpływ na właściwe rozstawienie zębów stałych, dlatego ich przedwczesna ekstrakcja może zaburzyć równowagę w jamie ustnej dziecka i przyczynić się do powstawania wad ortodontycznych i zaburzeń prawidłowej artykulacji głosek. Warto mieć świadomości, że poza epizodycznym charakterem zębów mlecznych, stanowią one swoistą bazę dla ich stałych odpowiedników, które stopniowo wyrastają w ich miejsce. W przypadku luki zębowej sąsiadujące uzębienie w naturalny sposób przesuwa się w zwolnione przez usuniętego mleczaka miejsce, zabierając tym samym przestrzeń do jego prawidłowego wyrastania zęba stałego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być krzywy zgryz, utrudniający prawidłowy rozwój kości żuchwy i szczęki.

Problemy te rzutują również na ogólny rozwój funkcji poznawczych u dziecka i mogą przełożyć się również na sferę emocjonalną i psychologiczną. Pozbawienie dziecka mleczaków w wyniku ich ekstrakcji to często duże przeżycie, które może skutkować długotrwałą niechęcią do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dlatego zanim pojawią się u dziecka dolegliwości związane z bólem zębów i próchnicą, warto regularnie odbywać wizyty kontrolne u dentysty i od pierwszych lat jego życia dbać kształtowanie dobrych nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych. Warto, w miarę możliwości, ograniczyć dokarmianie dziecka sztucznym pokarmem czy produktami wysokoprzetworzonymi, które wpływają na powstawanie tzw. próchnicy butelkowej. Dotyka ona zwłaszcza maluchy zasypiające z butelką, zawierającą słodzony napój, w buzi. W przypadku profilaktyki próchnicy należy zdecydowanie ograniczyć spożywanie produktów z dużą zawartością cukru, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania próchnicy. Ważne jest również skonsultowanie z lekarzem, który pomoże w doborze odpowiedniej dla dziecka szczoteczki i pasty do zębów. Od najmłodszych lat rodzice powinni kształtować u swoich pociech nawyk trzymania szczoteczki w ręku i wykonywania prostych ruchów w jamie ustnej. Dzięki temu codzienna pielęgnacja zębów będzie dla niego naturalna i przyczyni się do lepszej kondycji zdrowotnej zębów.

Wizyta adaptacyjna– wstęp do leczenia mlecznych zębów

Zanim zdecydujemy się na leczenie mleczaków, warto wybrać się wraz z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, podczas której dentysta dokona przeglądu jamy ustnej i w formie zabawy edukuje małego Pacjenta w jaki sposób powinien zadbać o higienę jamy ustnej. To dobry moment, by dziecko swobodnie oswoiło się z atmosferą gabinetu stomatologicznego, poznało urządzenia dentystyczne i cały personel kliniki. Celem takiej wizyty jest nawiązanie dobrej relacji z dzieckiem, co zaowocuje w przyszłości redukcją stresu związanego z leczeniem zębów, a wizyty w gabinecie będą na niego czymś naturalnym.

Jak wygląda leczenie mleczaków?

Obecny standard leczenia zębów mlecznych znacząco odbiega od tego, który wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Podstawowa zmiana bezbolesnych i przyjaznych dziecku metod znieczulenia, dzięki którym leczenie przebiega w komfortowych warunkach. Aby zniwelować stres związany z aplikacją środka znieczulającego stosujemy specjalne żele stomatologiczne, dzięki którym dziecko może bezstresowo przejść przez cały proces leczenia. Dbamy również o dobrą atmosferę w gabinecie i nawiązanie pozytywnej relacji z dzieckiem, dlatego lekarze specjalizujący się w leczeniu stomatologicznymi małych Pacjentów wyróżniają się wysokim poziomem empatii, cierpliwością i przyjaznym usposobieniem. Nigdy nie stosujemy leczenia wbrew woli Pacjenta, jeśli dziecko nie jest gotowe, odkładamy leczenie na późniejszy czas. Stosujemy kolorowe „plomby”, które każde dziecko może sobie dowolnie wybrać, co może stanowić dodatkową motywację do leczenia. Ważne jest, aby dziecko wyszło z gabinetu zadowolone i zachowało dobre wspomnienia z pobytu w naszej klinice.

Umów się na wizytę!

Twoje dziecko skarży się na bolesne dolegliwości związane z mleczakami? Zastanawiasz się, czy warto je leczyć? Z pewnością powinieneś jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, zanim próchnica zaatakuje pozostałe zdrowe zęby dziecka. Nie musisz obawiać się bólu podczas leczenia mleczaków. W A2 Clinic stosujemy skuteczne formy znieczulenia, dzięki którym Twoje dziecko przejdzie przez leczenie w pełni komfortowo i bezboleśnie. Aby umówić się na konsultację, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 74 667 02 93 lub +48 666 704 707.

 

This will close in 20 seconds