Złamany ząb – co zrobić?

Złamany ząb – co zrobić?

26 stycznia 2022

Złamanie zęba – taki pech może przytrafić się każdemu. Ale bez paniki! Istnieją sposoby, by naprawić szkody. Którą metodę wybrać? To zależeć będzie przede wszystkim od stopnia złamania.

 

Dlaczego zęby się łamią?

Nie każdemu jest to wiadome, ale szkliwo, którym pokryte są zęby, to jedna z najsilniejszych tkanek w organizmie. Nie oznacza to jednak, że nie można go uszkodzić. Zęby niestety nie są niezniszczalne, toteż może się zdarzyć, że któryś się ukruszy bądź złamie. Pytanie, które cię teraz z pewnością nurtuje, brzmi: co takiego musi się zdarzyć, by w ten sposób uszkodzić tak mocną tkankę?

Cóż, przyczyny mogą być różne. Często po prostu dochodzi do uszkodzenia mechanicznego, na przykład podczas uprawiania sportów (i nie chodzi tu jedynie o sporty walki) albo na skutek wypadku.

Złamanie lub ukruszenie może być też wynikiem osłabienia szkliwa poprzez nieodpowiednią dietę. Także zęby po leczeniu kanałowym, martwe i nieodżywiane przez miazgę, są bardziej podatne na złamania. Próchnica też doprowadza do uszkodzenia twardych tkanek zęba. Zęby mogą się łamać i kruszyć również w wyniku schorzeń takich jak bruksizm (nieświadome, nawykowe zaciskanie i zgrzytanie zębami) czy choroba okluzyjna, wpływająca na nierównomierny kontakt łuków zębowych.

 

Jak zapobiegać złamaniom zębów?

Jeśli zapoznasz się z wymienionymi wyżej przyczynami łamania się zębów, to łatwo będzie się dało wywnioskować, w jaki sposób możesz przed nim chronić swoje uzębienie. Nie sposób całkowicie wykluczyć wypadku podczas uprawiania sportu, ale można ograniczyć ryzyko (na przykład stosując odpowiednie ochraniacze).

Warto też dobrać właściwą dietę i ograniczyć produkty sprzyjające próchnicy i osłabianiu szkliwa – alkohol, kawę, herbatę, napoje gazowane czy cytrusy. Ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, można więc pomyśleć o suplementacji. W przypadku bruksizmu warto podjąć terapię – istnieją środki farmakologiczne, które zmniejszają napięcie w obrębie mięśni żuchwy, a można też założyć szyny, które podczas snu oddzielają od siebie zęby.

 

Co zrobić ze złamanym zębem?

Metoda radzenia sobie z takim złamaniem zależy od jego stopnia oraz od ogólnego stanu zęba. Jeśli złamanie jest niewielkie (na przykład tylko w obrębie szkliwa), to bezproblemowo da się je naprawić za pomocą wypełnienia kompozytowego. To nieinwazyjny, prosty zabieg, ale trzeba się liczyć z tym, iż z biegiem czasu kompozyt może ulec przebarwieniom, co niekorzystnie wpłynie na estetykę uśmiechu. Z tego względu część Pacjentów decyduje się na trwalsze, lecz również droższe, licówki porcelanowe.

A co, jeśli złamaniu ulegnie korona zęba? Jeżeli kanał korzeniowy jest właściwie przeleczony, a uszkodzenie korony nie znajduje się poniżej brzegu dziąsła, rozwiązaniem może być założenie wkładu koronowo-korzeniowego. Następnie osadza się koronę kosmetyczną. Taki zabieg można wykonać nawet na martwym zębie, po warunkiem, że ma on zdrowy korzeń.

Niestety nie zawsze ząb da się uratować. Zdarza się, że złamanie jest na tyle głębokie, że nie można zastosować wyżej opisanych metod. Wówczas konieczne staje się usunięcie zęba. Oczywiście nie oznacza to, że powinno się pozostawić pusty zębodół. Nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne – luki w uzębieniu odbijają się na zdrowiu.

Co można zrobić po ekstrakcji? Jednym z rozwiązań jest reimplantacja utraconego zęba, choć nie zawsze da się ją przeprowadzić. Jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy utracony ząb jest w nienaruszonym stanie i był przechowywany w odpowiednich warunkach, w wilgotnym środowisku (stosuje się w tym celu fizjologiczny roztwór soli, zapewniający żywotność komórek ozębnej).

Jeśli nie ma takiej możliwości, można zamocować implanty. Są to specjalne śruby, tytanowe lub cyrkonowe, które trwale osadzane są w kości, zastępując w ten sposób korzeń i stając się podstawą, na której montuje się koronę protetyczną.

Tańszym rozwiązaniem jest założenie mostka, problem jednak w tym, że trzeba osadzić go na zdrowych zębach i tym samym nieodwracalnie zniszczyć ich szkliwo.

 

Umów się na wizytę!

Problem ze złamanym zębem? Nie ma na co czekać – najlepiej działać od razu. W A2 Clinic ocenimy stopień złamania i dobierzemy odpowiednią metodę zażegnania kłopotu. Skontaktuj się z nami – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 74 667 02 93 lub +48666704707 lub wypełniając formularz.