Historia implantów zębowych – co warto o nich wiedzieć?

Historia implantów zębowych – co warto o nich wiedzieć?

8 maja 2023

Implanty zębowe to najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z brakami uzębienia w jamie ustnej. Jak się jednak okazuje, ludzkość od tysięcy lat próbuje odnaleźć lek na ów problem – czasem skutecznie, innym razem – bez oczekiwanych rezultatów. Pewne jest to, że
eksperymentowała ona przez długi czas z różnymi technikami zabiegów oraz samymi materiałami. Poznaj fascynującą historię implantów zębowych.

 
 

Historia implantów zębowych – starożytność i średniowiecze

 
 
Pierwsze implanty zębowe wykorzystywano już w epoce starożytności! Niektórzy są zdania, że ich prototyp wynaleźli Majowie, którzy stosowali w tym charakterze kawałki muszli. Inni twierdzą, że historia implantów rozpoczęła się w Chinach i to jeszcze wcześniej, bo ponad 4 tys. lat temu. Jak przekonują, do wypełnienia braków uzębienia w stosowano tam bambusowe kołeczki.
 
Jeszcze inni są zdania, że historia implantów zębowych rozpoczęła się w Egipcie, mniej więcej w tym samym czasie. Mieszkańcy afrykańskiego imperium tworzyli bowiem sztuczne zęby z metali szlachetnych.
 
Jeszcze w I tysiącleciu naszej ery zaczęto osadzać w szczękach implanty z żelaza. Jeden z takich artefaktów odnaleziono podczas badań archeologicznych na cmentarzu w jednej z francuskich miejscowości. Z czasem do stworzenia implantów zębowych zaczęto wykorzystywać coraz szerszy wachlarz materiałów, począwszy od drewna, kości oraz zębów zwierząt, poprzez kamienie szlachetne, ceramikę i perły, aż po srebro i złoto.
 
 

Historia implantów zębowych – nowożytność

W XVI w. najwybitniejszy chirurg epoki odrodzenia, Ambroise Paré, jako pierwszy opracował zabieg wszczepiania fragmentów kości słoniowej w miejsce utraconych zębów. W XVIII w. zaczęto z kolei wykonywać zabieg podobny do dzisiejszej replantacji. Polegał on na tym, że w miejsce po wyrwanym zębie wstawiano inny, pochodzący od drugiej osoby.
 
 

Historia implantów zębowych – czasy współczesne

W latach 20. XX w. stworzono pierwsze implanty, które przypominają te obecne. Z czasem rozpoczęto też pracę nad mechanizmem łączenia elementów tytanowych z otaczającymi je kośćmi. Ciekawostką jest to, że opracowano tę technikę zupełnie przypadkowo, w ramach eksperymentów. W 1952 r. dokonał tego szwedzki stomatolog Per-Ingvar Brånemark, który zauważył, że tytan nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji i z powodzeniem może być wykorzystywany jako implant zębowy. W następnej kolejności stworzył on pierwszy taki implant, który – wszczepiony przez dentystę – przetrwał do końca życia pacjenta. Tak rozpoczęła się nowa era w stomatologii. Implanty, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, rozpowszechniły się w latach 80. XX w.
 
Obecnie fenomen implantologii polega na tym, że organizm nie traktuje implantu jako ciała obcego – ten nie wywołuje bowiem w nim żadnej reakcji obronnej. Można powiedzieć, że implanty uznawane są za integralną część organizmu. To z kolei sprawia, że stosuje się je dziś na całym świecie. Do ich tworzenia wykonuje się m.in. tytan, który zapewnia im niezwykłą wytrzymałość. Dzięki temu można cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele długich lat.
 
 

Dowiedz się więcej!

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym i samych implantach, odwiedź A2 Clinic, a chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 lub wypełniając formularz.