Efekt Godona
Czy słyszałeś o efekcie Godona? Chciałbyś wiedzieć, co to takiego? Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się, do czego może doprowadzić brak zęba.
Na czym polega Efekt Godona?
Efekt Godona jest następstwem braku zęba. Wiele osób bagatelizuje kwestię pojedynczych braków zębowych, myśląc, że skoro brakuje im tylko jednego zęba, nie grozi to niekorzystnymi zdrowotnymi konsekwencjami. Niestety w rzeczywistości nawet brak jednego zęba pociąga za sobą negatywne następstwa. Mowa tu właśnie o efekcie Godona. Na czym on polega?
Otóż zęby naturalnie dążą do stanu, w którym mają kontakt z innymi zębami po bokach oraz z zębami z przeciwległego łuku. Kiedy dochodzi do utraty zęba, ten naturalny kontakt zanika – zęby po obu stronach powstałej luki nie mają ze sobą styczności, ale co ważniejsze, ząb z przeciwległego łuku traci styczność ze swoim odpowiednikiem. A ponieważ nie ma teraz podparcia, dąży do kontaktu z przeciwległą stroną. W efekcie następuje stopniowy proces wysuwania się tego zęba z kości. Ulega on optycznemu wydłużeniu, zaczyna wystawać poza korony zębów sąsiadujących. Z czasem ten stan rzeczy prowadzi do zaburzeń zwarcia i powstawania węzłów urazowych. Mogą się przez to w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego pojawić dolegliwości bólowe.
Ale efekt Godona dotyczy nie tylko zębów z przeciwstawnych łuków zębowych, ale także tych w jednym łuku, znajdujących się po obu stronach powstałej luki zębowej. W miejscu po utraconym zębie stopniowo zanika tkanka kostna. Zęby tracą przez to podparcie i przechylają się koronami w kierunku owej luki.
Warto dodać, że efekt Godona występuje nie tylko w przypadku braków zębowych. Może też być spowodowany przez wady ortodontyczne – na skutek nieprawidłowego ustawienia zębów. Winne tej sytuacji mogą być też nieodpowiednio dopasowane wypełnienia oraz starte i uszkodzone zęby.
Jakie są skutki efektu Godona?
Jak już napisaliśmy, wysuwanie się zęba przebiega stopniowo – efekt może być zauważalny dopiero po miesiącach od utraty zęba przeciwstawnego. Najpierw dochodzi do odsłonięcia szyjki, a potem fragmentu korzenia. Ta część zęba jest mniej odporna na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze, trudniej też utrzymać jej prawidłową higienę. Z tych powodów ząb staje się bardziej narażony na rozwój próchnicy. W poddziąsłowym obszarze mogą pojawiać się stany zapalne przyzębia, prowadzące do paradontozy i utraty zębów.
Kolejnym poważnym problemem jest to, że taki wysunięty ząb słabiej trzyma się w szczęce. W końcu zaczyna się ruszać i ostatecznie może nawet wypaść. W ten sposób utrata jednego zęba może pociągnąć za sobą stratę kolejnych.
Co można zrobić?
Jak zaradzić problemowi i uchronić się przed przykrymi skutkami efektu Godona? Trzeba oczywiście przede wszystkim dbać o zęby, by nie doszło do ich utraty. Oczywiście nie można temu całkowicie zapobiec – zdarzają się różne sytuacje, a ząb można stracić nawet w wyniku niefortunnego wypadku.
Co zatem zrobić, jeżeli dojdzie do utraty zęba? Konieczna jest jego odbudowa. Istnieją różne metody rekonstrukcji uzębienia – korony, mosty, protezy, z zastosowaniem implantów i bez. Z pewnością bez trudu wybierzesz taki sposób, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Umów się na wizytę!
Jeżeli brakuje Ci jednego lub więcej zębów, lepiej nie czekaj, aż odczujesz tego konsekwencje. Powinieneś jak najszybciej odbudować swoje uzębienie. A my chętnie Ci w tym pomożemy. Przyjdź do A2 Clinic i dowiedz się, jakie rekonstrukcje zębów mamy Ci do zaoferowania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 74 666 87 77 albo +48 666 704 707 lub wypełniając formularz.